Beba i san

Brojne studije ističu da je rizik od sindroma iznenadnog gušenja (SIDS) i smrti novorođenčeta najmanji ako beba spava na leđima.

Najpoželjniji položaj jeste spavanje na leđima. Ali, drugi razuman izbor, ako vaše dete ima problema sa takvim položajem, jeste spavanje na strani. I to je svakako sigurnije nego spavanje na stomaku. Inače, bezbedno je da dozvolite vašoj bebi da izvesno vreme provede na stomačiću kada je budna, dok je vi posmatrate, a možete je nosati ili sedeti sa bebom okrenutom potrbuške.

Nemojte da stavljate dete da spava na mekoj podlozi, mekim jastucima i igračkama, ili drugim ukrasnim zavrzlamama. One mogu da mu prekriju disajne puteve i tako zaustave disanje. Ne predlaže se ni korišćenje specijalnih pomagala koja obezbeđuju da mališani prisilno spavaju na leđima.

Savet da bebu stavite na leđa važi ako je rođena na vreme i upravo otpuštena iz bolnice. Ali, ako ima određene zdravstvene probleme i niste sigurni koji je položaj najbolji za nju, konsultujte vašeg pedijatra.

U svakom slučaju, roditelji ne bi trebalo da bebu ostavljaju samu u prostoriji, čak ni tokom kraćeg dnevnog spavanja. Najbolje bi bilo da preko dana ona spava u blizini roditelja, tako da je imaju na oku, a preko noći u sobi sa njima.

Postoje određene situacije (spremanje ručka, pranje veša) kada ipak morate da je ostavite bebu samu. Na sreću, rešenje je bebi alarm koji će vam omogućiti da čujete šta se dešava sa bebom, da li mirno spava ili se meškolji ili pak plače.

Da li je moguće da se uvede ritam u bebino spavanje

Najnovije studije pokazuju da prosečan period sna kod novorođenčeta iznosi 16 sati i 6 minuta. Međutim, ne zaboravite da se radi o proseku i da to podrazumeva značajne razlike od deteta do deteta. Istraživanja su utvrdila da se broj sati kreće od minimalnih 10h i pet minuta do maksimalnih 20 sati sna.

U prvom mesecu života zaista bi bilo previše. Do malo ili puno sati sna dolazi bez nekog pravila. Nisu čak ni podeljeni na jednake delove u toku noći i dana: detetu je potrebno vremena da se privikne na okruženje oko sebe. Oko treće nedelje života, noćni san postaje dominantan i beba spava oko polovine ukupnih sati u toku dana, odnosno 71% noćnih. Te brojke, ponavljamo, samo su indikativne: svako dete je posebno, i na vama je da otkrijete da li mu se sviđa da “lenčari” ili da bude budno.

Spavalica ili pati od nesanice?

Najnovije studije pokazuju da prosečan period sna kod novorođenčeta iznosi 16 sati i 6 minuta. Međutim, ne zaboravite da se radi o proseku i da to podrazumeva značajne razlike od deteta do deteta. Istraživanja su utvrdila da se broj sati kreće od minimalnih 10h i pet minuta do maksimalnih 20 sati sna.

Ako beba puno spava. Morali biste da organizujete vreme podoja, skraćujući tokom dana vreme obroka. Pokušajte da je zanimate nečim, ne samo tokom podoja, koristeći svaku priliku da je uzmete u naručje, da joj pričate, da je stimulišete.

Ako beba malo spava. Prihvatite tu njenu sklonost (koju je možda nasledila od svojih roditelja), prilagodite se i ne zahtevajte da spava kako kažu tabele. Stavite je u kolica i šetajte je, dok na brzaka završavate poslove po kući, ili je stavite u nosiljku-kengura da bi vam bila blizu, a da se ne umarate previše. Organizujte se tako da ima igračkice koje će je zabaviti: zvečke, igračke koje se kače na krevetac, muzički karusel.

Ako beba zameni noć za dan

Tokom prve dve-tri nedelje, dok se ritam spavanja nije još regulisao, može da se desi da mališan spava više danju nego noću. Dok čekate da se situacija spontano poboljša, možete da pokušate da ubrzate taj proces praktičnim trikovima koji čine jasnijim razliku između dana i noći.

– Držite ceo dan bebu u kolicima, i nosite je u njenu sobu ili krevetac samo noću.
– Ako je ostavite u sobi, nemojte da zamračujete sobu u toku dana i ne pokušavajte da smanjujete buku u kući. Predveče i noću, međutim, učinite suprotno izbegavajući da uključite svetla, da glasno razgovarate, kako bi na kraju podoja lakše zaspala.
– Kada se beba probudi danju, pokušajte da joj okupirate pažnju tako što ćete joj pričati, stimulišući je igračkicama, držeći je u naručju u uspravnom položaju

Zašto je važan san za bebu?

Bebama je san neophodan da se odmore i rekapituliraju prethodni dan – otprilike kao i odraslima s tim što bebe rastu i uče intezivnije što dodatno iscrpljuje mali organizam. San je, dakle, bebama neophodan kao i hrana, ljubav i nega. A i roditeljima dobro dođe malo odmora dok njihovi anđeli spavaju.

Pravo mesto

Kao i odraslom i beba voli da ima svoje udobno, čisto i toplo mesto za spavanje. Mada će vam se u početku činiti da bebac može da spava gde god ga ostavite, vrlo brzo će pokazati šta mu se dopada a šta ne. U početku će, možda, vaše novorođenče pokazivati strah od prostora u krevecu koji te mu namenili. Neka vas to ne čudi – pa novorođenče je malo a krevetac za njega ogroman. Nađite mu neko manje mesto: staru kolevku, korpu, kolica, nosiljku…

Smirujući pokreti

Dok je bebac bio u stomaku mogli ste da primetite kako je mirniji bio onda kada se vi krećete a da je počinjao sa mrdanjem i pomeranjem taman kada vi malo “danete dušom”. Zato kada želite bebca da smirite uzmite ga i lagano njišite ili ljuljkajte, ti pokreti su savršeni za spavanjac.

Umirujući zvuci

Dok je bila u vašem stomaku bebu su zabavljali ali i uspavljivali otkuaciji srca, mrmorenje stomaka, vaš glas. Istina sada joj ne možete obezbediti sve te zvukove ali nemojte je ostavljati u potpunoj tišini. Beba je navikla na zvukove “u pozadini” i to joj obezbedite. Najbolje su igračke koje, poput vergla, ponavljaju stalno istu, smirujuću muziku. Neka se u drugoj sobi čuje TV, muzika ili neki od kućnih aparata koji ne prave buku već na neki način zuje (ventilator, računar, klima…)

Bebina soba

Ako beba već nema svoju zasebnu sobu, spavaća soba je sasvim u redu za noćno spavanje. Tišina i mir potrebni su za zdrav bebin san. Ipak, nemojte se jako udaljiti od bebe kako biste mogli da čujete njen plač. I baby interfon može odlično da posluži svrsi – važno je da na vreme odreagujete kada beba počne da plače kako ne bi došla do onog strašnog histeričnog vrištanja.

Dnevna dremka

Ako se beba nije dovoljno naspavala tokom dana, kada dođe vreme za spavanje može da bude nervozna i da se opire snu. Pogrešno je što neke majke, čije bebe ne spavaju noću pokušavaju preko dana da održe bebe budnima. U takvom slučaju spavanje treba samo ograničiti.

Koliko moja beba treba da spava tokom dana, a koliko u toku noći?

U prvim mesecima života beba spava i po 7 sati u toku dana

Roditelje često brine da li njihova deca dovoljno spavaju i koliko je uopšte dovoljno? Postoji uopšteni vodič, koliko bi vaša beba trebalo dnevno da spava. Naravno svako dete drugačije, nekom je potrebno malo više, a nekom malo manje sna.

U prvoj godini, tačnije u prvim mesecima beba spava dosta tokom dana, pa vam se čini da spava po ceo dan, a kako je dete starije, produžava se noćno spavanje.

Novorođenče do mesec dana: U prvim nedeljama, Vaš mališan će verovatno spavati oko 15-16 sati na dan. Oko 8 sati u toku noći (uz povremene prekide za hranjenje, presvlačenje…) i oko 7 sati u toku dana (naravno ne svih 7 sati odjednom već raspoređeno tokom dana).

Beba do tri meseca: Vašoj bebi je još uvek potrebno oko 15 sati sna, s tim da se noćni san produžava na oko 9 sati (uz noćni podoj, presvlačenje…), a dnevno spavanje se malo skraćuje.

Beba do šest meseci: Šestomesečnoj bebi je potrebno oko 14-15 sati sna na dan. Međutim, sada noćno spavanje traje oko 11 sati, a dnevno oko 3-4 sata. Takođe, sada je beba mnogo živahnija u toku dana.

Beba do 9 meseci: Devetomesečnojm mališanu potrebno je dnevno oko 14 sati sna. Bebe ovog uzrasta spavaju oko 11 sati noću, ali se mnogo ređe bude u toku noći, a izuzeci su faze kada bebi izbijaju zubići, kada joj je hladno ili toplo u toku noći i ako oseti glad u toku noći.

Beba do 12 meseci: Mališan od godinu dana spava oko 2-3 sata u toku dana (obično u toku popodneva, ili oko sat vremena prepodne i sat vremena popodne) i tokom noći oko 10-11 sati.

Da li mogu nešto da učinim da moja beba ujutru duže spava?

Većina roditelja se žali kako se njihove bebe suviše rano ujutru bude. Postoje dve vrste mališana: oni koji su jednostavno ranoranioci i oni koji se bude pre nego što se naspavaju.

Da biste bili sigurni da se vaša beba dovoljno naspavala, posmatrajte njene reakcije u toku dana. Ukoliko izgleda pospano, ili ponovo zaspi sat-dva nakon buđenja moguće da joj nešto smeta, pa se potrudite da shvatite razlog (postoji mogućnost da joj smeta svetlost ujutru, ili joj je puna pelena, ili je probudi neko od ukućana ko rano ustaje).

Ukoliko Vam smeta što Vaš mališan tako rano ustaje, pokušajte postepeno da pomerate odlazak u krevet, naročito ako beba ide na spavanje već oko 7-8 sati uveče, potpuno je normalno da oko 5-6 bude odmorna i razdragana. Međutim, ipak vodite računa da beba ne ide suviše kasno na spavanje, najkasnije do 10 sati.

Da li mogu da naučim dete zdravim navikama spavanja?

Dete bi već od 6. meseca trebalo polako navikavati na svakodnevni ritual spavanja. Ta strategija bi trebalo da podrazumeva:

Noćni ritual

Vaše dete bi trebalo svako veče u otprilike u isto vreme da ide na spavanje. Svako veče praktikujte iste rituale, čak i kada niste kod kuće. Deca vole kada im se navike ne menjaju, tačnije vole kada mogu da predvide kada i šta će se desiti.

Dnevni raspored

Pokušajte da napravite plan dana kada dete spava, jede, igra se, kupa i odlazi na spavanje. Kada se pridržavate nekih dnevnih pravila, dete će vremenom naučiti kada šta radi, znaće kada je vreme za spavanje, pa neće biti nervoze, plača…

Naučite dete da se samo uspava

Pokušajte da postepeno naučite dete da se uspava samo. To ne samo da će biti korisno za vas, jer nećete morati uveče da ga do iznemoglosti ljuljate, nosite, pevate mu, već i za mališana. U tom slučaju mališan i ako se probudi u toku noći, neće plakati tražeći vas, nego će moći da se smiri sam.

Izvor: Opusteno.rs