Чести испади беса код деце (и како их научити контроли емоција)

Иако нам је то понекад тешко да разумемо и склони смо да код деце припишемо размажености, али бес је потпуно нормална емоција, а способност да се носимо с њим је кључ емоционалног здравља.

Ако дете има честе испаде беса, ваш циљ не треба да буде да га по сваку цену брзо смирите, већ да покушате да пронађете корен проблема који изазивају тај бес.

Шта се најчешће крије иза неприхватљивог понашања, бесних испада, агресије… у емоционалном свету детета који понекад остаје невидљив за родитеље?

Доказано је да деца брзо развијају своју способност доживљавања и изражавања широког спектра емоција, а ово је вештина са којом се рађају, због чега се и манифестују од рођења. Прве емоционалне реакције новорођене бебе манифестују се бебиним контактом са неговатељским особљем које му је помогло да се роди и повезано је са купањем, превијањем и храњењем. Бебе доживљавају негативне емоције и стрес када су гладне, мокре или им је хладно. И обрнуто, када су нахрањене, суве, кад им је топло и чују нечији умирујући глас – имају позитивне емоције.

Пракса кажњавања деце због њихових бесних испада само усложњава ситуацију. Деца треба да разговарају о томе шта осећају, а не да стоје у углу, а да не схвате зашто су тамо и шта им се догађа. За њих казна за њихов бес није само неразумљива, већ их још више боли и чини још беснијим.

Ударци, увреде, угризи, викање – ниједан од ових начина није прихватљив за изражавање љутње, али не можемо очекивати од малог детета да научи да изрази свој бес на прихватљивији начин ако их не подучавамо и не показујемо им како да се с њим носе. Кажњавање може присилити дете да се понаша наизглед боље да би избегло још једну казну, али ни на који начин му неће помоћи да се носи са основним проблемом.

Како да ефикасно помогнемо свом детету да се суочи са својим бесом?

1. Помозите свом детету да именује емоцију коју доживљава. Ово ће помоћи детету да препозна љутњу и да јој се одупре.

2. Повежите љутњу и емпатију. Кроз емпатију, свако може достићи она подручја мозга у којима се стварају љутња и реактивност. Када родитељи пажљиво слушају, они изнова потврђују дететово искуство и помажу му да створи окружење у коме може да се растопи љутња. Када дете примети да га неко чује, има шансу да се смири и превазиђе свој бес говорећи о њему.

3. Обезбедите детету место на којем се осећа сигурно, нудећи му да уради нешто што воли, као што је сликање, бојење или слагање слагалице. То нису “награде” за његово неприхватљиво понашање, већ начин да га научите једној од најважнијих животних лекција – како уравнотежити себе. Омиљене активности су савршено средство за то.

4. Научите дете да дише дубоко и полако издахне. Ово је такозвано медитативно дисање које старија деца уче да се примењују брзо и лако.

5. Научите дете како да се концентрише на нешто друго и скрене пажњу са онога што му је изазвало бес.

6. Кад је могуће, понудите му да се игра тестом. Тактилне сензорне активности имају умирујуће дејство на већину деце и одраслих.

7. Останите са дететом онолико времена колико је потребно да се потпуно смири. Помозите му да се ослободи стреса кроз креативну игру, као што је сликање прстима, свирање неког инструмента и слично.

8. Понудите му туширање. Врућа вода која тече има умирујуће дејство, топла купка такође.

9. Не стављајте дете у изолацију, осим ако то не жели, јер то може погоршати љутњу. Будите близу њега, али не улазите превише у његов приватни простор. 

Веома је важно да имате на уму да дететов бес у раном детињству није ни размаженост, ни безобразлук, ни жеља да вас изнервира, већ само његова борба да разуме и вербализује своје емоције. А кад имате само три или четири године, то уопште није лако…