Da li je vakcina protiv HPV bezbedna? Šta kažu istraživanja, a šta naši imunolozi?

Foto: Canva

Na globalnom nivou, rak grlića materice je četvrti karcinom po učestalosti među ženama, a čak 85% obolelih su stanovnice nerazvijenih ili slabije razvijenih zemalja.

Razloga za to je mnogo, ali jedan od najvažnijih na koji i te kako možemo uticati je nedostatak edukacije.

Karcinom je jedna od najtežih bolesti. Možda niste znali, ali postoji više od 200 različitih vrsta i uprkos tome što nauka napreduje neverovatnom brzinom, za većinu još uvek ne znamo zašto se javljaju. Način ishrane, zagađenje, genetika, mnogo je uzroka koji se pominju, ali tek za nekoliko vrsta kancera se pouzdano može reći šta su glavni faktori rizika. Od raka pluća obolevaju u najvećem procentu pušači, rak kože razvija se pod uticajem prekomerne izloženosti suncu i UV zračenju, a za rak grlića materice odgovorna je u preko 99% slučajeva – dugotrajna infekcija određenim tipovima humanih papiloma virusa. I to je jedna od retkih vrsta kancera koju možemo da sprečimo.

Oko 1.500 žena u Srbiji svake godine dobije dijagnozu raka grlića materice, a 700 umre od ove bolesti. Iako je karcinom grlića materice bolest koja može da se spreči, nimalo svetlu statistiku dopunjava i podatak da u Srbiji dnevno dve žene umru od ove bolesti. Glavni uzročnik ove bolesti je humani papiloma virus (HPV)

Šta je HPV?

Humani papiloma virusi (HPV) su porodica virusa koji mogu da zaraze kožu i sluzokožu. Postoji više tipova HPV koji mogu da inficiraju unutrašnje i spoljašnje genitalije, analnu regiju, regiju usne duplje i ždrela kao i određene delove kože, kod žena i muškaraca.

Prenosi se dodirom putem kože, odnosno sluzokože. Postoji oko 200 tipova ovog virusa, a oni koji mogu biti uzročnici ozbiljnih bolesti, prenose se uglavnom genitalnim putem.

U gotovo 90% slučajeva, HPV infekcija prolazi nezapaženo, ali neki tipovi HPV-a mogu da izazovu teške i ozbiljne bolesti kod muškaraca i žena. Jednom kada virus uđe u organizam, ne možemo predvideti kako će se ponašati ni da li će ikada izazvati neko oboljenje.

Humani papiloma virus u telu može boraviti decenijama, a da onaj ko ga nosi to ne zna. Ali ga može preneti drugima. U cilju otkrivanja HPV infekcije i kod žena i kod muškaraca, postoje testovi koji otkrivaju DNK humanog papiloma virusa. Međutim, kada je ovakav test pozitivan, to ne znači da imate prekanceroznu leziju ili rak! To jednostavno znači da je virus prisutan i da se može preneti drugima.

Šta možemo da uradimo da se zaštitimo?

Najpre je važno da kažemo – za HPV infekciju ne postoji lek. Ako ste nosilac virusa, postoji mogućnost da će infekcija proći sama i da vam neće napraviti problem, ali i mogućnost da ćete virus nekom preneti ili da će se zadržati i izazvati zdravstvene probleme – od benignih kao što su genitalne bradavice (kondilomi), do najtežih, kao što je više različitih vrsta raka i kod muškaraca i kod žena. Tretman za infekciju, još uvek, ne postoji.

Ali preventiva i to dokazano efikasna i bezbedna – postoji. A to je vakcinacija.

Preporučuje se da dečaci i devojčice vakcinu prime u dve doze ukoliko su mlađi od 15 godina, a u tri doze ukoliko su stariji od 15 godina. Idealno je da se vakcina primi pre stupanja u seksualne odnose, najbolje između 10 i 12 godina, jer tada organizam nije došao u kontakt sa virusom i vakcina može ostvariti svoj puni efekat.

Vakcina protiv HPV je u Srbiji od 2022. godine dostupna o trošku Fonda za zdravstveno osiguranje, za decu od 9 do 19 godina. U pitanju je devetovalentna vakcina, koja štiti od devet različitih tipova HPV-a, među kojima su oni koji izazivaju rak grlića materice, vulve, vagine, ali i karcinom anusa, penisa i orofaringealne regije.

Šta kažu studije o vakcini protiv HPV?

Početkom ove godine objavljena je longitudinalna studija o efikasnosti vakcine protiv humanog papiloma virusa. Studija za koju se može reći čak da je istorijska. Ispitivanja su vršena u Škotskoj, koja je 2008. godine uvela rutinsku imunizaciju protiv HPV u školama. Ali istraživanje je počelo pre toga. Studija je obuhvatila čak 450.000 žena rođenih između 1988. i 1996. Među njima, 40.000 vakcinisano je između 12. i 13. godine života, a 124.000 posle navršenih 14 godina. Preostalih 300.000 nije vakcinisano.

Među 40.000 devojčica koje su vakcinisane između 12. i 13. godine NIJE zabeležen NIJEDAN slučaj raka grlića materice. Nijedan. Čak ni među onima koje nisu potpuno vakcinisane, već su primile samo jednu dozu.

Od tog perioda promenili su se i tipovi vakcine. Preko bivalentne i četvorovalentne koje su pokrivale dva, odnosno četiri tipa humanih papiloma virusa, do devetovalentne vakcine koja se trenutno koristi, a koja pruža najveću zaštitu i daje se širom sveta – i u SAD, Velikoj Britaniji i drugim razvijenim zemljama. Devetovalentna vakcina je dostupna i besplatna za sve dečake i devojčice od 9 do 19 godina u Srbiji.

Da li je vakcina protiv HPV bezbedna?

Dr Miloš Marković, imunolog i profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, kaže da je HPV vakcina jedna od najbezbednijih koje postoje, a da su kontraindikacije retke i zanemarljive.

„Vakcina protiv humanog papiloma virusa ne sadrži ceo virus, već samo jedan njegov deo koji se tako organizuje da liči na virus, indukuje imunski odgovor, ali ne može da izazove bolest. Ova vakcina, ujedno, spada u jednu od najbezbednijih koje postoje. U prethodnih desetak godina širom sveta dato je preko 500 miliona doza i nadzor, odnosno praćenje nakon datih vakcina nisu ukazali ni na kakav bezbednosti problem u vezi sa ovom vakcinom. Dakle, ona je VEOMA sigurna i osim nekih lokalnih reakcija, kao što je bol, otok ili sistemski, kao što je povišena temperatura koja se inače javlja posle svih vakcina i prolazi za dan ili dva, nijedna teža neželjena reakcija nije povezana sa ovom vakcinom“ – kazao je prof. Miloš Marković, doktor medicinskih nauka u oblasti imunologije i redovni profesor na Medicinskom fakultetu u Beogradu.

On je posebno istakao da ova vakcina NE izaziva ni autoimunska oboljenja niti deluje na plodnost osobe, naročito devojčica koje je dobiju. Kako kaže prof. Marković, sasvim je suprotno od toga i to je jasno dokazano studijama.

„Pošto ova vakcina štiti od bolesti reproduktivnih organa, odnosno od HPV koji može da izazove i kondilome i različite karcinome, potpuno je jasno da ona doprinosi boljem reproduktivnom zdravlju, kako devojčica, tako i dečaka, jer je i oni primaju.“ – objasnio je imunolog dr Marković.

Kolika je efikasnost vakcine?

Pored toga što je jedna od najbezbednijih, vakcina protiv HPV je, kako su pokazali dosadašnji rezultati istraživanja, ujedno i jedna najefikasnijih.

„Ova vakcina spada u jednu od najmoćnijih u smislu jačine imunskog odgovora koji izaziva. Koliko traje učinkovitost vakcine još ne znamo, ali pratimo poslednjih 10 godina i nema nikakvih naznaka da taj imunski odgovor opada, odnosno da se dejstvo primljene vakcine smanjuje. Vrlo je moguće da će trajati decenijama, pa i doživotno.“ – kazao je prof. Marković.

To znači da, ako u ranom tinejdžerskom uzrastu dete primi ovu vakcinu, velika je šansa da će doživotno biti zaštićeno, ne samo od infekcije HPV-om, već i od svih oboljenja koje ovaj virus izaziva.

Kako do vakcine protiv HPV?

U Srbiji je vakcina protiv HPV dostupna o trošku Fonda za decu uzrasta od 9 do 19 godina. Reč je o najsavremenijoj devetovalentnoj vakcini, koja štiti protiv tipova HPV koji uzrokuju približno 90% karcinoma grlića materice i 90% genitalnih kondiloma.

Roditelji dece uzrasta do 15 godina, koji žele da zaštite svoju decu od infekcije HPV virusom, obraćaju se izabranom pedijatru deteta u domu zdravlja, u kom su dostupne HPV vakcine. Deca sa navršenih 15 godina života i starija, mogu i sama da se jave svom pedijatru u domu zdravlja.

Deci uzrasta od 9 do navršenih 14 godina života vakcina se daje u dve doze sa razmakom od šest meseci, a osobama od navršenih 15 godina daje se u tri doze po šemi 0, 2, 6 meseci.

Seriju treba kompletirati u roku od godinu dana.

Spisak domova zdravlja u kojima je moguće primiti vakcinu potražite ovde: https://hpvinfo.rs/kako-do-vakcine/

#MSDPartner #ReciNeZaHPV