Kоментар на текст Наставници постигли циљ – крајем фебруара стиже предметни надзор!
-Да ли сте видели веб страну Министарства са резултатима екстерне евалуације?
-Да ли сте видели да школе на својим сајтовима истичу налазе екстерне евалуације?
-Да ли сте видели списак “екстерних евалуатора”?
-Да ли знате ко је креирао концепт екстерне евалуације за Србију?
-Да ли мислите да је екстерна евалуација нешто променила у просвети?
Да кренем од последњег питања/дилеме.
Екстерна евалуација ништа није променила у школама (осим пораста ега неких директора који добише највишу оцену), чак је у неким школама погоршана ситуација после ње (погоршани међуљудски односи).
Екстерна евалуација је специјалан пројекат енглеских обавештајних службу у оквиру “помоћи” банана државама као што је Србија. А евалуатори су обучени агенти (да не употребим јаче речи) енглеског утицаја у Србији. Мислим да се разумемо.
Ретко која школа ће истаћи налазе екстерне евалуације јер је то налаз кројен тако да сваку такву школу наружи (чак и оне са највишим оценама) јер када би ученици, родитељи и наставници то стварно читали мислили би да је реч о некој туђој школи.
Министарство је најавило публиковање резултата екстерне, али је јасно да би настао проблем јер би то читали и они који нису просветари па би могли свашта да помисле.
И да не буде забуне сам концепт екстерне евалуације је промашај јер се “евалуирају” (оцењују) и школе које су неверификоване према важећим законима (немају дозволу за рад а таквих школа у Србији је преко 90%).
То је исто као када би Пореска управа оцењивала рад уличног трговца без фискалне касе који је нерегистрован у АПР-у и закључила да је његова услуга врхунска (не узимајући у обзир то да не поштује законе, не плаћа порез и нема ни радни простор прописан законом).
Ишчашено!
Паја пензионер
Дневнице треба да се оправдају. Слажем се да прво треба да се утврди колико и какво је стање у школама, да ли и у ком проценту су кабинети опремљени у односу на Норматив опремљености кабинета. Школе које имају мање од 16 одељења немају статус правног лица и не може да се врши екстерна евалуација.
“Екстерна евалуација ништа није променила у школама (осим пораста ега неких директора који добише највишу оцену), чак је у неким школама погоршана ситуација после ње (погоршани међуљудски односи).“ТАЧНО 100% ! А већина високих оцена је добијена на основу добрих односа директора школе у саветника и начелника ШУ ! Или, захваљујући томе што су исти држали неке своје семинаре у школи ! Екстерна протрчи кроз такве школе, а директори нису ничим допринели да им школа буде на “ таквој цени “ већ сами запослени !
Ona nije nista promenila kod kvalitetnih nastavnika jer se za istu nisu ni montirali, niti ce ko i da primeti kako rade.Dobra strana: Promenila je kod onog skarta u skoli, kojoj nikakva prica inace ne vredijer su oni kao ovcice. kad provale da „tako treba“drze i ugledne casove, popunjavaju ocene i nasmese se deci.
Znanje je moguce ocenjivati i procenjivati. Kada bi bila istinska evaluacija koja procenjuje ulazno i izlazno znanje ucenika; onda bi se znalo gde je ko i kolko dao u znanju svojih ucenika.
Ovakva KVAZI evaluacija je BIROKRATSKA. Gde nestrucna lica ocenjuju ono o cemu NEMAJU POJMA.
Gde to ima da inzenjer procenjuje lekara i obrnuto. KOD NAS VLADA LUDILO u obrazovanju. U Ministarstavu rade osobe koje su se tu fiksirale a nemaju iskustav u radu sa ucenicima ili su davno to zaboravile. Tamo ne sme biti nista fiksirano a sto je vezano za NASTAVU. MINISTRASTVO LICI NA USTAJLU VODU. A posledice su jasne, ne bih ovde takvu vodu opisivao, ali ona se u narodu naziva BARA i njen miris je svima poznat.