Да ли су боље мајке у Енглеској или Србији? 

Милица Крстивојевић, старији клинички ембриолог, гостовала је у јутарњем програму ПРВЕ телевизије и, између осталог, осврнула се на понашање мајки на нашим просторима и у Енглеској.

Foto: Canva

Универзална реченица сваког родитеља на Балкану јесте она: “Док си под мојим кровом и једеш мој хлеб, радићеш како ти кажем”. Па, чак и кад поченете да једете сопствени хлеб и подигнете сопствени кров, па увек ће мајке наћи начин да вас подсете да нешто не радите како ваља, да се нисте прикладно обукли, да је јело које сте скували “аматерско”, а ако још нисте засновали породицу, тешко вама. Тад крећу јадиковања: “Само унуче још да дочекам, па да умрем на миру”.

Лаже ко каже да је другачије – тачније не лажу само они који су све у животу радили по ПС-у, па старији нису имали зашта да их “смарају”.

У западним земљама то је посве другачије, деца се већ са навршавањем пунолетства осамостаљују и живе своје животе са минималним уплитањем родитеља у њихов стил живљења.

Милица Кристивојевић је у свом излагању шаљиво истакла да се, на пример, у Великој Британији мајке деци најављују када пожеле да сврате на кафу, док код нас до раног јутра започињу своје придиковање реченицама као што су: “Како си се то обукла?” или “Када ћеш родити децу”.

Коментари српских традиционалиста овладали су у секцији за изношење мишљења, па су многи писали како су западне вредности урушиле наше породичне структуре.

“Мислим да је боље овде код нас, него у Енглеској. Наше мајке се сигурно више воле!”, “Да, најбоље да живимо стерилно и да мајка не сме да ми дође док ми се не најави, или ја њој”, “Запад, Европа и њихове савремене породичне везе су донеле распад наших породичних вредности. Самосталност деце се подразумева, али уништавају ту блискост коју смо ми имали у нашим породицама. Не заборавите, они немају славе као ми, а ни празнике не славе као ми. Ударили су баш ту где смо били најбољи, сада нам деца расту по западном систему… Мајко, ниси кул, иди шетај, дај не смарај, шта ти знаш…и много горе речи које сам чула да деца упућују родитељима”, само су неки од коментара испод исечка емисије на Инстаграму.

Било је, наравно, и супротног табора који је као окосницу односа нагласио подршку са минималним уплитањем у значајне животне одлуке.

“Мислим да не би требало да ми као мајке много запиткујемо децу, да треба полако и стрплијиво да разговарамо на ту тему. Шта ће и кад ће да праве децу, кад ће ово или оно, то је на њима… Сматрам да смо ту да им дамо смернице и подршку”, писало је у коментару супротстављеног мишљења.

А ми питамо вас – да ли сте за дубљу интеракцију са родитељима када је предузимање важних животних корака у питању, или сте, пак, за већу аутономију у доношењу одлука?

Извор: Блиц жена