Zašto se ne trudimo da izlečimo kulturu „pakosnih devojčica“, koja je, ma koliko mi pokušavali da stvari ulepšamo i uvijemo u mašnicu – postala stvarnost. Da, postoje devojčice koje žele da povrede svoje drugarice. Čine to vrlo svesno, namerno, uživajući u rezultatima svog „truda“. I sve ih je više i sve su glasnije.
Ali, ja svoje ćerke učim da to nije način. I to ne onako usput, kroz kritiku i grdnju.
Sećam se dana kad sam ušla u dvorište svoje nove škole i kao da me je neko udario u stomak. Bila sam šesti razred i samo što smo se doselili. U početku sam pohađala jednu drugu školu, i dva meseca sam molila roditelje da se prebacim – jer su zle devojke bile toliko zle. I sada kad se osvrnem na taj period, zapanjujuće je koliko su bile okrutne!
Osetila sam veliko olakšanje kad su roditelji pristali da promenim školu. Međutim, ubrzo sam shvatila da nije važno u koju školu ideš – zle devojčice su svuda!
Zle devojke su svuda
Odmah me je prihvatila grupa devojaka. Pozvale su me da sednem na njihovu klupicu. Nisam znala da su izbacile drugu devojčicu kako bih ja mogla da sednem s njima. Bila sam zahvalna što imam prijatelje. Bila sam i malo naivna. Možda zato što sam odrasla u kući gde smo svi bili tu jedni za druge, pa sam pretpostavljala da će tako biti i kad „izađem u svet“.
Onda sam jednog dana stigla u školsko dvorište i pogledala klupu na kojoj sam sedela poslednjih nedelju dana. Moja prva nedelja u školi. Bila je potpuno zauzeta. Dve devojke koje su bile „vođe“ su me pogledale, šapnule nešto ostalim devojkama i sve su se okrenule da mi se smeju.
Srce mi se steglo. Zapravo sam prišla klupi i slabašno upitala: „Ima li ovde mesta za mene?“ Nadajući se da sam možda pogrešila, da nije bilo kako je izgledalo. Vrtelo mi se u glavi. Imala sam osećaj da će mi srce iskočiti iz grudi.
Ne mogu da se setim šta su rekle, ali mora da sam shvatila jer sam se okrenula i brzo potražila drugu klupicu. Nisam želela da me iko gleda. U ušima mi je zvonilo, ruke su mi bile lepljive od znoja, srce mi je brzo lupalo. Osećala sam šapat devojčica kao bodež u leđima. Videla sam klupu na kojoj nije bilo nikoga. Pa sam sela. Htela sam da plačem. Ali nisam.
Ovde sam sedela na odmoru za vreme ručka dva meseca. Sama. Sama.
Svi smo imali ovakva iskustva kada su druge devojke zle
Jednom mi je, nakon što je nešto šaputao svom kolegi, prišao nastavnik sa saosećajnim, molećivim izrazom lica i pitao me nešto čega se sada ne sećam. Ali nisam ga videla kao nekog kome se mogu obratiti za podršku i pomoć. Nisam to imala ni u jednom nastavniku.
Znam da sam se vremenom pridružila nekoj drugoj grupi dece. Tokom naredne dve godine koliko smo živeli ovde imala sam i neka lepa iskustva. Zapravo, stekla sam i prijatelje, a sa jednim od njih sam i danas u kontaktu. Ali one dve devojke su nastavile da me maltretiraju i da budu nasilnici. Da, sada to mogu nazvati vršnjačkim nasiljem, jer kao odrasla osoba razumem šta se zaista dešavalo. One su bile ona vrsta „prijatelja“ koji bi vas pozvali kod sebe, tako da pomislite: „O, dobro! Ponovo smo prijatelji!” A onda biste shvatili da ste pozvani samo da bi oni pričali o vama ili vas spustili ili ponizili na neki način.
Kada neko povredi druge, to je zato što je i sam povređen
Pre neki dan, moja prijateljica mi je rekla da je mahnula dvema mamama koje su razgovarale, a one su je gledale i smejale se. To se dešava u detinjstvu. A može se desiti i između odraslih žena.
Znam da, kada neko povredi druge, to je zato što je i sam povređen. I takođe, znam iz prakse savetovališta za roditelje, da kada životi naše dece pomrače naš sopstveni, to se zapravo mi (svesno ili nesvesno) sećamo sopstvenih iskustava – onda kada smo bili povređeni, odbačeni ili se osećali izdano. Sva ta stara iskustva, iako izlečena, vraćaju se i čine nas nežnim i osetljivim.
Šta je proizašlo iz mojih iskustava sa „zlim devojkama?“
Mogu da pogledam unazad i vidim kako sam zapravo postala osoba koja „uključuje“ druge. Postala sam neko ko vidi autsajdera i želi da ga prihvati i uključi u grupu. Postala sam neko ko je dobar u tome da učini da se neko nov i nesiguran oseti kao deo ekipe.
Istu osobinu i sposobnost uključivanja sam primenila i na svoj unutrašnji svet osećanja i iskustava.
Postala sam osoba koja „uključuje“ i u svojoj porodici
Kao roditelji, suprug i ja se bavimo modeliranjem saosećanja i empatije prema našoj deci. Trudimo se da stvorimo „prostor za stalno” da naša deca svesno imenuju i izraze sve što se dešava u njima. U dobrim danima, mogu reći: „Ostaću uz tebe. Biću sa tobom u ovome.” I, naravno, ima dana kada sam loše, ali izguram. A onda počinjemo ponovo. Vraćamo se zajedno i čak i to iskustvo uključujemo u naš ljudski i nesavršeni način da budemo porodica.
I naša porodica je postala grupa ljudi koji „uključuju“
Brinemo o zajednici i stvaranju prostora za ljude — u našem domu, u našim životima, u našim srcima — da se odrasli i deca osećaju voljeno, uključeno i prihvaćeno baš onakvi kakvi jesu.
I… i dalje me ova iskustva čine osetljivom. I to je dobro, čak i sveto, zato što se otvaram da vidim rane u drugima i budem nežna sa njima.
To me čini zaista nežnom kada je reč o mojim ćerkama. Izaziva me, podiže i nudi priliku da produbim svoju praksu svesnosti i saosećanja — da još šire otvorim svoje srce.
Nadam se da će sve naše devojke jednog dana podeliti priče poput:
„Mama bi me slušala dok me mazi po kosi, dok je sedela sa mnom, a ja sam delila šta se dešava i kako se osećam.“
„Moja mama ne bi uskočila i pokušala da popravi stvari. Ne bi paničila zbog sopstvenih strahova, povreda i nesvesnih stvari koje je držala. Sedela bi sa mnom i pitala me za moje ideje i šta mi treba. Ona bi čekala i slušala – slušala šta je rečeno i neizrečeno, stvarajući siguran prostor za mene.“
„Moji roditelji bi se zalagali za mene i bili uz mene u situacijama koje su zahtevale da se odrasli uključe. Ne bi delovali iz straha ili besa.“
„Moja mama nije želela da me „prebrine i spasi“. Ona je želela da me osnaži. Znala je kada da stane ispred mene i da bude mama medvedica, štiteći me. I znala je kada da sedne iza mene ili pored mene, da ostane sa mnom.”
„Naučila sam da kažem: „TO NIJE u redu!“ i „Stani“ i „Odlazim sada“.
„Naučila sam kako jasno vidim. Naučila sam da ne mislim da nešto nije u redu sa MNOM. Naučila sam da ne okrećem sebi leđa, već da vodim računa o sebi.”
„Naučila sam sa saosećanjem da imenujem – za sebe i druge – šta se dešava.“
„Naučila sam da govorim. Naučila sam da govorim u svoje ime, ali i u ime drugih pred nepravdom – na igralištu, u hodnicima u srednjoj školi ili na međunarodnim mirovnim pregovorima.”
„Naučila sam da budem uključena. Naučila sam da se svesno pridržavam svega što doživljavam unutar svog unutrašnjeg pejzaža. I iz takvog mesta uključivanja, naučila sam da uključujem druge i hodam pored drugih.”
Ovo je ono što modeliram svojim ćerkama, ovo je prostor koji stvaram za njih. Nije savršeno, ali radim najbolje što mogu. Znam druge mame koje veruju u isto. Blagoslovena sam što sam u blizini drugih mama koje žele ovo za našu zajednicu, jer to žele za naš svet. One žele ovo za naše ćerke i njihove ćerke.
Znam da i ti želiš da pokažeš ovaj primer svojoj ćerki. Mama, seti se da si ti ovaj sveti prostor za svoju ćerku. I znam da to radiš najbolje što možeš.
Jer ovako lečimo kulturu „zlih devojaka“ – podržavamo, uključujemo, volimo, osnažujemo i poštujemo naše devojke. I to pokazujemo u načinu na koji se ophodimo prema drugim ženama.
Bila sam žrtva vršnjačkog nasilja. To je podrazumevalo pljuvanje u lice, verbalne uvrede, udarce, pretnje. Zamolila sam osobu koja je bila organizator da prestane. Nije prestala. Zamolila sam razrednu za zaštitu. Ništa se nije desilo. Onda sam ja rekla da nisam bespomoćna, i da, ako samo jednu reč kažem, biće skandal u školi. I tako se i desilo. Prilikom ismevanja, mirno sam prišla i rekla nešto za šta sam znala da će osobu povrediti do kraja. Odmah je sazvano nastavničko veće, savet roditelja, školski odbor, i nakraju smo osoba i ja bile suočene. Osoba je poricala. Verovali su joj na reč i rekli mi da uzmem ispisnicu. Ja sam odgovorila da to neću da uradim, ako hoće, mogu da me izbace iz škole, a ja ću da odem do ministarstva i da se raspitam zašto izbacuju odličnog učenika, bez ijednog izostanka, koji dobija nagrade, svira i nema nikakvu opomenu. Tada su se svi smirili. Dakle, naučite decu koja su im prava, i neka ne daju na sebe.
Jednom sam se požalila svojoj razrednoj, ali kada me je suočila sa devojkom na koju sam se požalila, nisam mogla da iznesem argumente. Razredna je pala na ono tipično ponašanje nasilnika koji poriče.
Razrednin komentar pri suočavanju – „Šta je, braniš se ćutanjem“ – Ma daj bre, iz kakve ti bre POORODICE dolaziš“. Nakon toga mi je razredna u naredne dve godine upućivala pogled gađenja.
Ipak je bitno i iz kakve poorodice dolazite, da budu na dobrom glasu i spremni da učine usluge.
,,Zle devojcice,, i ,,zli decaci,, prosto imaju psihicke probleme. Suvise su mali da bi znali kako sebi da pomognu pa visak teske energije koju su ,,pokupili,, u kuci, komsiluku ili skoli, oslobadjaju maltretirajuci drugare-ce.
Problem je sto se stariji ne bave njima ( pre svega skolski psiholog, roditelji i direktor skole) kako bi im pomogli pa zato postaju zli.
Uvek je srz problema u nama ne u deci.
Zastrašujuće je koliko ovoga ima u školi danas. Neverovatno koliko među devojčicama ima potrebe za komandovanjem, uspostavljanjem moći, privlačenjem pažnje po svaku cenu, ponižavanjem, ismevanjem drugih (bilo je i ranije, ali ne ovako i ovoj meri) . Ako nisi „popularna“ devojčica (što i dalje pokušavam da shvatim kako se postaje gledajući devojčice u odeljenju moje ćerke (10 god)), nećeš se dobro provesti. Baš boli kad shvatiš da je tvom detetu odlazak u školu patnja, nešto što treba da preživi svaki dan. Koliko god ti sa svojim detetom radio na podsticanju, jačanju samopouzdanja, na poručivanju da je okej da budeš baš takav kakav jesi (povučen, stidljiv, tih), i da je u redu da se konfrontiraš kada te neko smara, guši, davi po cenu toga da se taj koji te guši naljuti, odluči da više neće s tobom da se druži (što za tebe znači da ćeš na školskim odmorima blejati sam, jer te prosto niko drugi ne primećuje, a biti nevidljiv je užasan doživljaj).. . shvatiš da sve to nije dovoljno i da je deci teško da sama isplivaju u takvim odnosima (a znamo da ni odraslima često to nije lako). Ne mogu im mnogo pomoći ni školski pedagog, psiholog, učitelj/ica. Pa ne možeš da računaš ni na roditelje. Da, najveći broj roditelja dece koja maltretiraju drugu decu neće reći da misle da je to u redu, ali ipak neće ništa posebno uraditi po tom pitanju (neki prekor, kazna, jednokratna lekcija i sl) . Deca koja maltretiraju drugu decu su, nažalost, najčešće besna i tužna, a razlozi su uvek vezani baš za porodični seting. Niko se nije rodio sa potrebom da drugog tlači na bilo koji način, takvo ponašanje je odgovor ili pokušaj rešenja problema s kojima se dete suočava. A to dete nije biralo da ima problem, npr da se roditelji (ružno) razvode, da nisu u dobrim odnosima, da je agresija sveprisutna, da ga loše tretiraju, preterano kritikuju, odbacuju, ignorišu, nemaju kapacitet da čuju svoje dete i kako se ono oseća, jer se npr možda i sami sa sobom osećaju loše, nekompetentno, proživljavaju sopstvene životne krize, nezadovoljni su iz x razloga. A ponekad naprosto neki roditelji misle da je okej što su im deca takva, neće ih opisati agresivnim, naravno, pripisaće to njihovoj „borbenoj prirodi“, i sve super, jer to „osigurava uspeh u ovom današnjem svetu“, a cenu toga plaća neko drugi – npr ono tiho, povučeno dete koje nema potrebu da dominira, ali jako voli da se druži, koje drugarstvo razume kao reciprocitet, kojem je važno kako se drugi oseća i ume to da prepozna, koje uvažava drugog i želi da bude isto tako tretirano. I šta ti onda da kažeš svom detetu kada ponovo dođe iz škole poraženo, poniženo, nesrećno jer je tamo neko ponovo uradio, rekao nešto što je u potpunoj suprotnosti sa onim čemu ti učiš svoje dete (za šta veruješ da su osnovne ljudske vrline) ? Daleko sam od toga da živim u oblacima, ali ta količina oholosti u dečijim vršnjačkim odnosima kojoj svedočim toliko onespokojava.