Da li ste znali da postoji jedna, jednostavna fraza kojom možete, za samo 15 sekundi, da popravite odnos sa svojim detetom, poboljšate komunikaciju, smanjite otpor i inat?
Nedavno je o tome na govorila Dr Rebeka Kenedi, svetski priznat klinički psiholog, na društvenim mrežama poznatija kao Dr Beki. Objasnila je kako decu možemo učiniti saradljivijom i ljubaznijom na najbolji način.
Inače, dr Beki se kroz odrastanje borila sa anoreksijom što je bio jedan od razloga da izabere karijeru kliničkog psihologa.
Evo šta kaže u svom videu:
“Okej, nije uopšte važno koliko godina ima vaše dete, možete koristiti ovaj jednostavan savet da smanjite probleme u odnosu i komunikaciji. Sedite već danas pored svog deteta i recite: ‘Razmišljala sam nešto, pa sam došla da te pitam, šta misliš, šta bih ja mogla da uradim da ti budem bolji roditelj?’ I čak i ako dete odgovori nešto sasvim besmisleno poput da mu date više slatkiša, kupite novi telefon ili da ostaje budno do ponoći, samo ga saslušajte. Samo tim slušanjem, možete promeniti način na koje vaše dete vidi odnos s vama. I to kako se ponaša.“ – kazala je dr Beki.
Ona kaže da, ma koliko dečji odgovor bio nerealan, nemojte se smejati ni kategorički odbiti. Nemojte ni da objašnjavate zbog čega to ne može. Umesto taga, kažite nešto poput: „Hm, objasni mi to malo bolje. Kako si mislio? Kako bi to bilo?”
“Zamislite samo kad bi vaš šef, onako iz čista mira, došao do vas i pitao šta može da uradi da vama bude bolji menadžer. I da vas pažljivo sasluša. Zamislite to!“ kazala je dr Beki.
Pa sve i ako ne ispuni sve zahteve, sama činjenica da je pitao, slušao i interesovao se, sigurno je dovoljna da počnete da ga gledate drugim očima, zar ne?
Takav stav jasno govori – poštujem te, stalo mi je do tebe, do našeg odnosa, do toga kako se osećaš i šta misliš.
Ovakva pitanja grade čvrstu vezu između roditelja i deteta i ta se klima dobrog odnosa preliva i na druge aspekte svakodnevice.
„Zapamtite, vi gradite VEZU. A uz jaču povezanost dolazi i bolja saradnja.“ – zaključuje dr Rebeka Kenedi.
Kad ovakve strategije koristimo u trenucima kada nema konflikta, kada smo u redu sa svojom decom, smanjujemo i učestalost i intenzitet nesaradnje i neposlušnosti.
Naravno, ovakve fraze nisu magične ako nemamo iskren i jasan cilj da odnos sa svojom decom popravimo i preuzmemo odgovornost za svoje greške.
Napišite odgovor