Инклузији деце са сметњама у развоју посвећена је код нас велика пажња и много се говори о постигнутим успесима. Образовање и васпитање деце са сметњама у развоју пре увођења инклузије имало је поприлично недостатака, али је она код нас уведена на такав начин да је стање у тој области учинила још горим. Осокољени моралном и, још више, финансијском подршком из Европске уније, експерти различитих профила захвалили су се за ту подршку нашим страним пријатељима тако што су смислили модел инклузије који наличи оном чувеном закону из Домановићеве Страдије, према којем „жито и, уопште, усеви морају успевати и давати добар род“. Тако од почетка погрешно и нереално постављена инклузија није могла дати род, посебно не добар, и поред прописа који су заповедали да се стварност повинује прописаним маштаријама.
Ако мислите да у нашем моделу инклузије водећу улогу у образовању и васпитању деце са сметњама у развоју имају дефектолози, као једини стручњаци који су стекли високо образовање за рад с таквом децом, варате се. Овде стручњаци других струка имају исти, па и већи утицај од дефектолога. Од процене дефектолога важније су и жеље родитеља деце, а о утицају невладиних организација да и не говорим. Да неко предложи такав однос снага за неку другу делатност, вероватно би изазвао подсмех или би га послали на одговарајући преглед.
За Риплија и рубрику „Веровали или не“ је чињеница да у периоду од 2009. до 2017. године дефектолог уопште није био предвиђен као сталан члан интерресорне комисије, а чак се није помињао ни као могући повремени члан. А реч је о телу које треба да одреди најбољи образовни модел за децу са сметњама у развоју! Дакле, о томе су одлучивали стручњаци који су током свог образовања мало или нимало могли да науче о деци са сметњама у развоју! Замислите ситуацију у којој о лечењу болесника са запаљењем плућа одлучује конзилијум у којем нема пулмолога.
Министарство просвете (у даљем тексту: Министарство) уверавало је јавност да увођењем оваквог облика инклузије само следи европске узоре. Које? У Европи се инклузија не спроводи у свим земљама на исти начин, а ни у једној земљи се не спроводи без кључне улоге дефектолога у том процесу. Развијене европске земље не трпе аматеризам и лаицизам када је реч о стручним пословима. Допуштају их само при практиковању неког хобија. Министарство као један од проблема у инклузији наводи недостатак педагошких асистената (помоћника), а они могу бити и лаици који постају стручњаци после обуке од неколико десетина сати! И мастер-дефектолог такође може бити помоћник (!), али је њему за то требало пет година факултета.
Следећи проблем су средства за спровођење инклузије. Пошто је код нас, и то само делимично јер су на то утицали нетрпељивост и предрасуде према дефектолозима, изабран модел инклузије из пребогатих земаља, дужност власти била је да обезбеди средства која те земље у инклузију улажу. То није учињено: код нас су постављени високи циљеви с ниским средствима и високим уштедама.
Пошто личне пратиоце треба платити из буџета локалних самоуправа, а и тешко их је обезбедити јер су бедно плаћени, деца са сметњама у развоју на њих чекају и више година. Неисплативо је писање и штампање прилагођених уџбеника који би бар делу деце са сметњама у развоју олакшали учење, посебно кад је реч о деци са интелектуалним сметњама (еуфемизам за менталну ретардацију!) – зато ни њих нема. Дефектолози и остали наставници школа и одељења за ученике са сметњама у развоју (под изговором потребе прецизирања прописа!) додатно се оптерећују повећањем норме часова непосредног рада јер се тако штеди на броју извршилаца. Чланови интерресорних комисија су слабо и нередовно плаћени за свој рад, а с обзиром на то да раде на другим радним местима, тешко да могу да стигну да ваљано обаве и дијагностику, а камоли бројне друге послове који су им стављени у надлежност. Обуком од неколико десетина сати добијају се брзо и јефтино нови „стручњаци“ за рад с децом са сметњама у развоју – педагошки асистенти. Трошкови би били још много мањи када би, што је идеал инклузивних магова, сва деца са сметњама у развоју прешла у редован систем образовања и васпитања, чиме би отпали трошкови за школе и одељења за ученике са сметњама у развоју. Све сам привид до привида и уштеда до уштеде, а уз то делујете некако савремено, хумано, европски…
Покушао сам да приволим власт да одустане од уштеде путем повећања норме непосредног рада са ученицима за наставнике школа и одељења за ученике са сметњама у развоју (ради мањег броја извршилаца). Зато сам послао бројне аргументоване дописе на више адреса (Министарство, Национални просветни савет, Друштво дефектолога Србије, скупштински Одбор за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво, Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију (ФАСПЕР) и Завод за унапређивање образовања и васпитања). Пре тога сам се обратио и председници Заједнице школа за ученике са сметњама у развоју и инвалидитетом Републике Србије с предлогом да реагује због кршења законске одредбе о норми часова непосредног рада са ученицима.
Ниједан од поменутих субјеката није показао заинтересованост ни за права дефектолога и других наставникa који раде са ученицима са сметњама у развоју нити за угрожавање законског права тих ученика на квалитетан образовно-васпитни рад, до чега сигурно долази повећањем оптерећености наставника. Неки на мој допис уопште нису ни одговорили, макар из основне пристојности (ФАСПЕР, Национални просветни савет и Друштво дефектолога Србије). И куртоазни и незаинтересовани одговори које сам од осталих добио суштински такође представљају ћутање. А ћутање је злато које одржава угодни привид у овој области и од којег ћутачи од захвалне власти добијају позлате за своје позиције.
И поред свега реченог, инклузија је код нас јамачно успела… на папиру, по принципу: оно што је написано – то се и остварило, макар свима било јасно да то није истина. Или ће магијска моћ речи довести до тога да ће се постављени узвишени циљеви досегнути ако наставници довољно дуго и упорно буду записивали да се то заиста дешава.
Овако погрешно постављена и још горе примењивана инклузија посебно је нанела штету деци са интелектуалним сметњама, а та деца су најбројнија у популацији деце са сметњама у развоју. За разлику од других сметњи у развоју, савремена образовна технологија не може отклонити ограничења која носе интелектуалне сметње. Деци са интелектуалним сметњама, чак и ако су лаке, не одговара потпуна инклузија, односно школовање у редовном систему образовања, већ њихов најбољи интерес захтева наставу у малим одељењима, коју претежно изводи дефектолог-наставник, дакле – школовање под посебним условима. То, разуме се, не значи да она треба да буду изолована, већ се овде може применити делимична инклузија/интеграција, о чему, опет, последњу реч треба да има дефектолог. Додатни проблем је то што су интелектуалне сметње често удружене с другим сметњама и болестима (поремећаји пажње, сензорне сметње, телесна инвалидност, неуролошки и психијатријски поремећаји итд.).
Да ли је добро гурнути дете са интелектуалним сметњама (од лаких до дубоких!) у велико одељење, међу децу која су сва супериорнија од њега и коју оно тешко може да разуме, уз, и то можда, повремену додатну подршку дефектолога? Уз то његову по правилу нестабилну пажњу омета оно што раде други ученици, а често се дешава да и дете с интелектуалним сметњама омета час и тиме угрожава право остале деце на квалитетан образовно-васпитни рад.
Ми који радимо с децом са сметњама у развоју били смо много пута сведоци претрпљених патњи, и то без скоро икаквих образовно-васпитних резултата, деце с интелектуалним сметњама која су похађала наставу у редовним школама и одељењима. То се јасно могло уочити при њиховом преласку у посебна одељења с редовним радом дефектолога. Нека од њих су у посебна одељења прелазила кад су већ била на ивици психотичног поремећаја, а по доласку у посебно одељење стање им се брзо значајно поправљало – постајала су задовољнија, расположенија, радоснија, а ако је било агресивности, она је нестајала или се бар знатно смањивала. О образовно-васпитном напредовању да и не говорим.
Па ипак, у тренутној атмосфери и(нк)лузоманије није препоручљиво рећи или написати да обрада прописаних наставних садржаја није у најбољем интересу детета с интелектуалним сметњама (од лаких до дубоких, често удружених с другим сметњама и болестима) и да сте зато с њим радили нешто што његовим потребама и могућностима одговара, али, авај, одступа од измаштаних циљева инклузивних мудраца! Ризиковаћете да будете означени као неспособни или ће вам налепити неку још гору етикету. Зато многи наставници, да би избегли размирице, пишу бесмислице. И скоро сви су задовољни: и они, и Министарство, и руководство школе, и родитељи ученика (док не наступи болно отрежњење!). Пљуште и награде за примере добре праксе.
Заштитићете себе и чак ћете бити похваљени ако напишете да сте с дететом с интелектуалним сметњама (лаким, умереним, тешким…), било да је оно у редовном или посебном одељењу, успешно обрадили Питагорину теорему, полином или вађење квадратног и кубног корена; или сте невербално аутистично дете са умереним или, још боље, с тешким интелектуалним сметњама привели разумевању песме „Плави чуперак“ (чуперак косе који је у нечијој глави!). Још је за већу похвалу ако напишете да невербалнo аутистично дете са истим степеном интелектуалних сметњи успешно савладава стране језике или сте записали да је савладало грађење ковалентне везе у хемији…
Проблемчић, који се прећуткује, јесте то што се бесмисленим инсистирањем на обради садржаја које дете не може да савлада нити су му потребни губи могућност да дете савлада оно што може и што му је заиста за живот потребно. А мало ко мари и за осећања, за патњу оне деце са сметњама у развоју чије су родитеље убедили да треба да похађају редовну наставу, а то њиховим потребама и могућностима не одговара. Све је могло бити другачије да су у осмишљавању и спровођењу инклузије кључну улогу имали дефектолози који заиста раде с децом, а не кабинетски и ини експерти других струка и, можда, дефектолози који дуго не раде с децом јер (да ли заслужено?) заузимају важније позиције.
Наставници и стручни сарадници углавном не проговарају јавно о својим невољама у примени инклузије, у страху од приговора да нису довољно марљиви или способни, или, далеко било, да су непријатељи Њеног Величанства Реформе или Њеног Височанства Инклузије. Само нека строго анонимна анкета међу наставницима и стручним сарадницима дала би прави одговор на питање шта они заиста мисле о томе.
Коначно, да читаоци не би помислили да сам до сада ћутао, напомињем да сам своје ставове о нашој инклузији изнео у више књига и чланака у стручним и научним часописима, а о томе сам говорио и на домаћим и међународним конференцијама. Нисам ћутао, за разлику од многих који, из страха или интереса, и даље срамно ћуте о проблемима, а били су, с обзиром на позиције које (нажалост) заузимају, много позванији од мене да проговоре.
Аутор: Др Слободан Р. Мартиновић, дипл. правник и дипл. дефектолог-олигофренолог, Лазаревац
Bravo za autora, najzad da neko kaže istinu o inkluziji, koja je inače najveća nebuloza koja je smišljena u zadnjih dvadesetak godina i može se porditi sa prevarama veka.
Nama ovde mesta ni za kakvo bravo!
Običan birokratski tekst izopštenog teoretičara koji na osnovu svog mikro sveta i skromno dostupnih informacija širi propagandne tekstove i radi na svom populizmu.
Raduje me da je ipak istina na terenu drugačija, da je inkluzija živa promena koju treba stalno iznova sagledavati.
Inače, verujem da bi dragi profesor svojim mizantropskim
duhom od svake „masovne“ škole napravio „specijalnu“.
Nepristojno je dizati bunu protiv invalidne dece dok su nam redovne škole sve veća enigma za decu iz redovne populacije i njihovi ispadi ili iskoraci u ponašanju.
Diskriminacija je bljak
(naslov reakcije je jedan od slogana organizacije „Inicijativa za inkluziju VelikiMali“ iz Pančeva)
Prvo sam pomislila da je ovo još jedan tekst o inkluzivnom obrazovanju koji površno i diskriminatorski o tome govori i kako neću ni da ga čitam. Međutim, kada sam u prelistavanju pročitala reč „superiornost“ pročitala sam i ceo tekst i znala da moram da reagujem. Jer superioran znači nadmoćan, viši, pretežniji, istaknutiji, prema Vujakliji. A prema Vujakliji inferioran, što je suprotno od superioran znači, donji, niži, mlađi, slabiji, potčinjen, podređen, lošiji po vrednosti.
“Da li je dobro gurnuti dete sa intelektualnim smetnjama (od lakih do dubokih!) u veliko odeljenje, među decu koja su sva superiornija od njega i koju ono teško da razume, uz, i to možda, povemenu dodatnu podršku defektologa?” Pitam se da li je ovo dovoljno izdvojiti jer ovo je dovoljno da se uvidi koliko je tekst opasan jer govori o većoj odnosno manjoj vrednosti nekih ljudskih bića.
Nemam svoje dete ali sam učestvovala u podučavanju i vaspitanju mnoge dece, i dece sa intelektualnim smetnjama. Kada čitam ovaj tekst osećam kao da neko ugrožava moje dete, sa intelektualnim smetnjama ili ne. Jer ne bih volela da iko moje dete posmatra kao superiornije ili inferiornije od drugih.
Iz koje uloge reagujem? Ja sam psihološkinja i 30 godina pružam podršku deci sa smetnjama u razvoju i njihovim porodicama. Radila sam u zdravstvom sistemu i nevladioj organizaciji koju su osnovale, između ostalih, i dve defektološkinje. Podržavala sam i dalje podržavam decu u mnogim sredinama i kontekstima – redovnim vrtićima i školama i njihovim dvorištima, fakultetima, gradskim parkovima, tržnim centrima, kupatilima, na jednodnevnim izletima i višednevnim ekskurzijama, pozorištima, bioskopima, igraonicama, šetalištima, na moru i na planini, u porodici, zdravstvenim ustanovama, bazenima, restoranima i kafeima…u sredinama u kojima svi mi živimo svoje živote. Pružam podršku deci da bi bila uključena. Inkluzija znači uključenost. Socijalne uključenosti nema bez uključenosti u obrazovanje.
Uvek sam radila kroz timsku saradnju i zajednički rad sa roditeljima, vaspitačicama, učiteljicama i nastavnicama, profesorima univerziteta, pomoćnim radnicama u obrazovnim ustanovama, stručnim saradnicama i direktorima istih, defektolozima svih obrazovnih smerova, ličnim pratiocima i pedagoškim asistentima, volonterima koja sam oduvek bila i ja, medicinskim sestrama i lekarima, stomatolozima, konobarima…Uključenost u obrazovanje i život zajednice nije u domenu jedne struke već je odgovornost svih nas.
Zakoni i podzakonski akti koji uređuju funkcionisanje inkluzivnog obrazovanja podržavaju timski rad, sve profesije koje se bave podrškom deci sa smetnjama u obrazovanju imaju mogućnost da učestvuju u timskom radu koji uključuje i roditelje. Podržavaju upoznavanje pa evo reći ću i procenu funkcionisanja deteta u svim kontekstima u kojima živi, razvija se, uči da bi sagledali sve potrebe za podrškom.
Ne želim sada da govorim o tome zašto je inkluzivno obrazovanje dobro, kao da ga pravdam u odnosu na ovaj površan, diskriminatorski, neprijateljski, ironičan tekst, jer inkluzivno obrazovanje je kvalitetno obrazovanje za svu decu, to je ljudsko pravo i ne može da se dovodi u pitanje. Razvijanje inkluzivnog obrazovanja je proces u jednom društvu, mnogo se uradilo i ima još mnogo da se radi da bi smo ga unapredili. Kada imamo pozitivne stavove iznalazimo rešenja. Ukoliko želimo i nastojimo da sva deca, budući mladi i odrasli ljudi budu deo zajednice u kojoj žive. Tu nema mesta superiornosti. Iskustvo je pokazalo da samo tipična vršnjačka grupa u redovnom obrazovanju, koja obuhvata svu raznolikost između dece, pruža optimalne uslove za razvoj.
Još jedno iskustvo. Znate li da sam upoznala ljude sa završenim fakultetima, i dva, koji su ograničene pameti. I da sam upoznala pametnu i mudru decu i mlade sa intelektualnim smetnjama. Jel’ mislite da sam to znala od kada sam počela da radim? E pa nisam. Učeći sam prevazilazila sopstvena ograničenja i predrasude. Ali samo zbog toga što mislim da niko, ali niko nije superiorniji od drugog. I evo još kako sam učila.
Na jednom susretu Programa za mlede „Inicijtive za inkluziju VelikiMali“ u Pančevu
(koji je bio namenjen svim mladima, uključujući i mlade sa intelektualnim smetnjama) volonter organizacije koga interesuje astronomija nam je pričao o Sunčevom sistemu i prikazivao ilustracije i fotografije. Svi smo bili zadovoljni i ustali kada se prezentacija završila. Mladić koji ima Daunov sindrom nam je rekao, parafraziraću – Kako sada? A Bog? Stvarno nije važno šta je tačno rekao, važno je da je razmišljao i pokrenuo u grupi razmenu o temi koja se bavi i pitanjem ljudskog porekla. I važno je da kažem da sam se ja iznenadila kada je on postavio pitanje jer sam imala predrasude o njegovim mogućnostima i njegovoj pameti. Važno je da se čovek i postidi kada žuri sa procenama drugih ljudi i svrtstava ih u kategorije koje ograničavaju upoznavanje i povezivanje sa ljudskim bićem.
Nekoliko delova iz teksta su posebno problematični.
U delu koji govori o interresornim komisijama piše – “Za Riplija i rubriku „Verovali ili ne“ je činjenica da u periodu od 2009. do 2017. godine defektolog uopšte nije bio predviđen kao stalan član interresorne komisije, a čak se nije pominjao ni kao mogući povremeni član. A reč je o telu koje treba da odredi najbolji obrazovni model za decu sa smetnjama u razvoju!”
Intrresorna komisija nije telo koje određuje najbolji obrazovni model, već daje mišljenje. Tako je bilo i u prvoj verziji a tako je i u novoj verziji “Pravilnika o dodatnoj obrazovnoj, zdravstvenoj i socijalnoj podršci, deteteu, učeniku odraslom („Službeni glasnik RS“, broj 80 od 24. oktobra 2018.).
“Neisplativo je pisanje i štampanje prilagođenih udžbenika koji bi bar delu dece sa smetnjama u razvoju olakšali učenje, posebno kad je reč o deci sa intelektualnim smetnjama (eufemizam za mentalnu retardaciju!) – zato ni njih nema.” Gospodin misli da se terminom “deca sa intelektualnim smetnjama” ublažava shvatanje njihovih teškoća i za njega je bolji termin “mentalna retardacija”. Da li ovo treba komentarisati. Ma bre BLJAK.
“To, razume se, ne znači da ona treba da budu izolovana, već se ovde može primeniti delimična inkluzija/integracija, o čemu, opet, poslednju reč treba da ima defektolog”. Gospodin bi da on odlučuje i ima poslednju reč o nečijem obrazovanju, stepenu uključenosti. Ma bre BLJAK. Kakvih tu dobronamernih odluka može da ima. Pa cela zakonska regulativa koja podržava inkluzivno obrazovanje daje prostora svim strukama, pa i defektolozima da pruže podršku roditeljima u donošenju odluka o obrazovanju svoje dece i dalje u toku obrazovanja njihovog deteta kako bi bilo kvalitetno uključeno u obrazovanje i napredovalo.
Najteže je reagovati na delove teksta u kojima gospodin navodi delove školskog programa koje deca sa intelektualnim smetnjama ne mogu da savladaju. Sramotno. Pravilnik o bližim uputstvima za utvrđivanje prava na individualni obrazovni plan, njegovu primenu i vrednovanje (Sl. glasnik RS,br.74/2018.) uređuje kako se planira i realizuje dodatna podrška u obrazovanju, uključujući i obrazovanje u specijalnim školama. Podrška! A ne usmerenost i isticanje šta dete ne može. Na primr, ako dete sa autizmom ne može da reši zadatak koji zahteva povezivanje istih slika olovkom mogu da mu se iseku sličice i da lepi iste jedne ispod druge. Učestvovalo je u aktivnsti, obavio je zadatak ili smo ga tokom rada podučavali. A učiće i korišćenje olovke u drugim aktivnostima. To je suština, da se kroz planiranje i primenu podrške, individualizovanu za svako dete, smanje, pevaziđu prepreke da sva deca budu uključena i učestvuju u obrazovno vaspitnom procesu, napreduju, osamostaljuju se, razvijaju osećanje pripadanja, samopoštovanja i samopouzdanja.
У свему се слажем. Моје дете похађа специјализовану школу за децу са сметњама у развоју и ја сам пресрећна што таква школа постоји. То је острво радости и сигурности за моје дете и нашу породицу.
Bravo! Konačno da neko progovori o pravom stanju u primeni inkluzije u školama. Nisu zadovoljni ni nastavnici, ni defektolozi, ni deca. Možda treba pogledati kako se radilo u vreme socijalizma. Koristilo bi.
Браво за аутора, браво за текст! Ово је права истина о инклузији у Србији! Само бих још додала да ту спадају још разне индивидуализације, иоп 1… који ученике заштите од слабе оцене, а они онда буквално не раде ништа и заврше разред. У спровођењу инклузије сам препуштена сама себи (педагошког асистента никада нисам имала на часу, а о дефектологу да не говорим). Пропаст!
Bravo za tekst. U potpunosti se slazem sa svim sto je opisano i navedeno. Imam brata sa Daunovim sindromom, koji je isao u razvojnu grupu u vrticu, a ne u redovnu i tu mu je bilo dobro. Sa njim je radio defektolog.
Ovo je sve tačno. Ja sam pedagog koji ni posle 20 god od fakulteta ne nalazi zaposlenje u struci jer nikome ne trebamo. Radim sve i svašta u privatnim vrtićima, gde me gledaju kao peti točak. Ne radim svoj posao, podrazumeva se. Dižem ruke, jer su uslovi neizdrživi, a upisuju se deca sa kojima nismo osposobljen da radimo ( nismo defektolozi ). Da ne pominjem koliko se roditeljima podilazi, da ukoliko nisu svesni da dete ima problem, ili se prave da ne vide, mi ne smemo da sugerišemo dodatne preglede i testiranja u nadležnim ustanovama. Užas. Jadna deca.
Европска унија је свакако добила оно што је платила.Резултати које су желели су ,рекла бих, максимално постигнути. Једног јутра смо се пробудили као дефектолози, а како видим, ускоро ћемо и као деминери или шта већ. Буне се људи, али их нико не слуша. Тако то функционише у просвети.
Sve je tačno. Radim u prosveti, u srednjoj školi već 20 godina. Inkluzivno obrazovanje je Frankeštajn koji nas sve muči, ali bitno da je na papiru sve u najboljem redu, strašno! Pozdrav za autora.
Поштовани колега Мартиновићу, хвала вам на овом стручном и истинитом сагледавању „резултата“ инклузије , насталог увођењем деце са посебним потребама у редовно школовање. Радим на месту професора географије у стручној школи од 1994; због инклузивне ученице са Дауновим синдромом против мене је покренут дисциплински поступак априла 2012. Пошто сам само ја инсистирала да радимо по правилницима који су тада уређивали ову област остали чланови ОВ на инсистирање старешине, не, наведеним поступком су ме здравствено спржили.Због губитка оба родитеља 2010. и 2011. била сам рањива. Ученица са Дауновим синдромом је била једина одлична у одељењу од 37 ученика, где се 7 водило као инклузивно, без спровођења ИОПа. Када јој је отац умро, није могла да добије пензију јер није по ИОПу. Но касније сам сазнала да је тај проблем решен у њену корист. Новац око 9000 евра који се спомињао на наста. већу намењен за посебан рад са њом, не зна се где је завршио. Судски процес сам добила у смислу да нисам суспендована нити ми је 30%умањена плата до 6 месеци.
Школа није имала ништа од званичних папира да ми достави преко канцеларије повереника информације од јавног значаја; тек 2016. сам добила тражени одговор. У школи су организовали семинар везано за инклузију који нам је држала инклузивна особа у пратњи асистента, јер то је њен мислим докторски рад. Колико је то било мучно за мене и болно не могу описати. Годинама радимо са том децом тако што им дамо прелазне оцене. Немоћ, туга, саосећање ту не помажу. Због заштите података о личности мени као предметном професору се не може дати на увид извештај лекара, како бих се упознала са здравственим проблемом које дете има, то се своди на препричавање чланова ПП службе. Има случајева да деца и родитељи добијају неке бенефите на име ИОПа, а да не би требало. Да кажем да сам од 2006 до 2011. са пар колега на државном нивоу добила „рат“ у аргументованој борби да предмети са националним наставним садржајима морају бити обавезни а не изборни.Били смо као тим на састанцима у свим државним институцијама којима сте се и ви обраћали.Одужила сам , опростите, додаћу да је 2002. ЕУ на чијем путу је и Србија без референдума њеног становништва;
у нашој држави основала Заводе и финансирала њихов мисионарски рад реформе образовања. Последице нико не износи, под тепихом је гомила. Око 700 дефектолога је остало без посла затварањем специ. установа. Трагове новца , намењеног за рад са децом са посебним потребама, убризганог на рачуне државних институција треба осветлити, изврштаје о резултатима рада изанализирати. Питање је коме и чему?
Zamolila bih da dobijem kontakt telefon ili mejl od kolege Aleksandra Martinovica,radi saradnje u borbi za bolje uslove rada nastavnika defektologa.
Svaka je na mestu. Odlican tekst.
Jasno je da je autor teksta zapravo pokusao da opravda postojanje defektologa u inkluzivnom obrazovanju (ciju bitnu ulogu niko ne negira,ali je ipak tim strucnjaka najbitniji ne samo jedna karika) diskriminisuci decu sa smetnjama u razvoju. Pa je nekako ponajvise udario na one sa intelektualnim smetnjama. Zaista bljak. Uz sve manjkavosti inkluzivnog obrazovanja,negde na mapi sveta i skolstva postoje i takva deca i lepo se vide zadnjih godina. Dodje mi autoru da se izvinim sto je tako.