Отац Предраг: Предавао сам веронауку и нисам никад имао проблем ни са једним дететом. А долазила су и пијана и дрогирана

“Већ годинама упозоравамо да је благостање породице нарушено. И сви ми кад разговарамо међу собом то видимо и примећујемо. У једном граду као што је Велика Плана на 30 венчања имамо 120 развода. То је статистика од пре не знам колико година. Видимо да су деца депресивна. Деца која су симбол радости. Нама су цркве и храмови празни, а кладионице и кафићи пуни. Шта нама децу васпитава?” – запитао се свештеник Предраг Поповић који је био гост емисије Јутро на Првој.

Он истиче да су многи људи данас преоптерећени материјализмом. Као неко ко је укључен у рад Центра за социјални рад у Великој Плани, отац Предраг каже да се труди да разуме децу и да им помогне.

“Ја сам предавао веронауку у школи дуги низ година. Никад нисам имао проблем ни са једним дететом. А деца су ми долазила и пијана и дрогирана на час. Школе су данас образовне установе, а не васпитне. Ми децу не васпитавамо. А само кад бисмо узели 30 минута за образовање, а 15 минута за разговор с децом, ми не бисмо имали проблеме. Рецимо, дете дође на час, пита га наставник да ли је научио, он каже да није. Седи, 1. А да смо само мало с тим дететом поразговарали, видели бисмо да се то дете, на пример, суочава са алкохолисаним стањем оца који је тукао породицу. И шта можемо ми да очекујемо од родитеља који без Бога и без породице иду? Ово је свима нама – седи 1.” – рекао је отац Предраг Поповић.

Говорећи о догађајима од 3. и 4. маја, он каже да се боји да помисли да нам је “ово било потребно да бисмо променили оно што морамо”, али се још више боји кад помисли да нам то неће бити довољно.

“Ја са својом децом врло често разговарам и они ми причају о својим проблемима. Рецимо, син каже да има проблем јер га деца избегавају због тога што они пуше, а он не пуши. Та деца која имају добар узор у кући и од којих родитељи очекују добро понашање често су у проблему, па мењају одељења, школе… и тај проблем је свуда исти.” – истиче отац Поповић.

Он је навео и пример свог доласка у емисију, чија је сврха да попуни време, а да то не сме да буде тако.

“Ја се нудим свим установама. И просветним и васпитним. Не само ја, него сви свештеници. Да помогнемо да нађемо решење. Држаћемо предавања. Морамо децу да упозоравамо, да се бавимо родитељима. Нико децу није научио ни да користе друштвене мреже.” – рекао је он.

Отац Поповић испричао је и да је његов тим од њега тражио да отвори налог на ТикТоку, а он је избегавао.

“На крају сам попустио и приликом првог укључења коментари деце су били “шта ће овај овде”, “само нам попови фали” и слично. Али на крају тог првог укључења већ је 3000 деце запратило налог. После другог укључења 5000. Ми смо обавезни да будемо тамо где су нам деца. Ми смо децу пустили, не контролишемо их. Родитељи јуре за новцем, заузети су. Али навече кад дођете кући, угасите телевизоре и телефоне и разговарајте с децом. Ја сам сигуран да ми из овога можемо изаћи само ми је јако криво што те рупе крпимо телима деце” – казао је овај свештеник чији је Јутјуб канал један од најгледанијих на Балкану.

А шта родитељи треба да раде?

Отац Предраг Поповић каже да његова деца немају Инстаграм, али имају Јутјуб канал на ком деле лепе и корисне ствари. Његов је савет родитељима да они заједно с децом запрате оне канале и садржаје које би деца требало да прате. Да контролишу.

“Када дете легне да спава, узмите његов телефон, погледајте претрагу. Верујте ми, да је тај отац чије је дете починило злочин ушао у собу свог детета, он би видео списак. Да је ушао у претрагу телефона, видео би шта је он гледао и читао. Али маса је примера где родитељи немају шифре детета. Имали смо и ситуацију где су се две девојчице потукле, а ми смо позвали њихове мајке, па су се онда и оне потукле.” – испричао је свештеник и додао да се тако деца не васпитавају.