Inkluziji dece sa smetnjama u razvoju posvećena je kod nas velika pažnja i mnogo se govori o postignutim uspesima. Obrazovanje i vaspitanje dece sa smetnjama u razvoju pre uvođenja inkluzije imalo je poprilično nedostataka, ali je ona kod nas uvedena na takav način da je stanje u toj oblasti učinila još gorim. Osokoljeni moralnom i, još više, finansijskom podrškom iz Evropske unije, eksperti različitih profila zahvalili su se za tu podršku našim stranim prijateljima tako što su smislili model inkluzije koji naliči onom čuvenom zakonu iz Domanovićeve Stradije, prema kojem „žito i, uopšte, usevi moraju uspevati i davati dobar rod“. Tako od početka pogrešno i nerealno postavljena inkluzija nije mogla dati rod, posebno ne dobar, i pored propisa koji su zapovedali da se stvarnost povinuje propisanim maštarijama.
Ako mislite da u našem modelu inkluzije vodeću ulogu u obrazovanju i vaspitanju dece sa smetnjama u razvoju imaju defektolozi, kao jedini stručnjaci koji su stekli visoko obrazovanje za rad s takvom decom, varate se. Ovde stručnjaci drugih struka imaju isti, pa i veći uticaj od defektologa. Od procene defektologa važnije su i želje roditelja dece, a o uticaju nevladinih organizacija da i ne govorim. Da neko predloži takav odnos snaga za neku drugu delatnost, verovatno bi izazvao podsmeh ili bi ga poslali na odgovarajući pregled.
Za Riplija i rubriku „Verovali ili ne“ je činjenica da u periodu od 2009. do 2017. godine defektolog uopšte nije bio predviđen kao stalan član interresorne komisije, a čak se nije pominjao ni kao mogući povremeni član. A reč je o telu koje treba da odredi najbolji obrazovni model za decu sa smetnjama u razvoju! Dakle, o tome su odlučivali stručnjaci koji su tokom svog obrazovanja malo ili nimalo mogli da nauče o deci sa smetnjama u razvoju! Zamislite situaciju u kojoj o lečenju bolesnika sa zapaljenjem pluća odlučuje konzilijum u kojem nema pulmologa.
Ministarstvo prosvete (u daljem tekstu: Ministarstvo) uveravalo je javnost da uvođenjem ovakvog oblika inkluzije samo sledi evropske uzore. Koje? U Evropi se inkluzija ne sprovodi u svim zemljama na isti način, a ni u jednoj zemlji se ne sprovodi bez ključne uloge defektologa u tom procesu. Razvijene evropske zemlje ne trpe amaterizam i laicizam kada je reč o stručnim poslovima. Dopuštaju ih samo pri praktikovanju nekog hobija. Ministarstvo kao jedan od problema u inkluziji navodi nedostatak pedagoških asistenata (pomoćnika), a oni mogu biti i laici koji postaju stručnjaci posle obuke od nekoliko desetina sati! I master-defektolog takođe može biti pomoćnik (!), ali je njemu za to trebalo pet godina fakulteta.
Sledeći problem su sredstva za sprovođenje inkluzije. Pošto je kod nas, i to samo delimično jer su na to uticali netrpeljivost i predrasude prema defektolozima, izabran model inkluzije iz prebogatih zemalja, dužnost vlasti bila je da obezbedi sredstva koja te zemlje u inkluziju ulažu. To nije učinjeno: kod nas su postavljeni visoki ciljevi s niskim sredstvima i visokim uštedama.
Pošto lične pratioce treba platiti iz budžeta lokalnih samouprava, a i teško ih je obezbediti jer su bedno plaćeni, deca sa smetnjama u razvoju na njih čekaju i više godina. Neisplativo je pisanje i štampanje prilagođenih udžbenika koji bi bar delu dece sa smetnjama u razvoju olakšali učenje, posebno kad je reč o deci sa intelektualnim smetnjama (eufemizam za mentalnu retardaciju!) – zato ni njih nema. Defektolozi i ostali nastavnici škola i odeljenja za učenike sa smetnjama u razvoju (pod izgovorom potrebe preciziranja propisa!) dodatno se opterećuju povećanjem norme časova neposrednog rada jer se tako štedi na broju izvršilaca. Članovi interresornih komisija su slabo i neredovno plaćeni za svoj rad, a s obzirom na to da rade na drugim radnim mestima, teško da mogu da stignu da valjano obave i dijagnostiku, a kamoli brojne druge poslove koji su im stavljeni u nadležnost. Obukom od nekoliko desetina sati dobijaju se brzo i jeftino novi „stručnjaci“ za rad s decom sa smetnjama u razvoju – pedagoški asistenti. Troškovi bi bili još mnogo manji kada bi, što je ideal inkluzivnih magova, sva deca sa smetnjama u razvoju prešla u redovan sistem obrazovanja i vaspitanja, čime bi otpali troškovi za škole i odeljenja za učenike sa smetnjama u razvoju. Sve sam privid do privida i ušteda do uštede, a uz to delujete nekako savremeno, humano, evropski…
Pokušao sam da privolim vlast da odustane od uštede putem povećanja norme neposrednog rada sa učenicima za nastavnike škola i odeljenja za učenike sa smetnjama u razvoju (radi manjeg broja izvršilaca). Zato sam poslao brojne argumentovane dopise na više adresa (Ministarstvo, Nacionalni prosvetni savet, Društvo defektologa Srbije, skupštinski Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju (FASPER) i Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja). Pre toga sam se obratio i predsednici Zajednice škola za učenike sa smetnjama u razvoju i invaliditetom Republike Srbije s predlogom da reaguje zbog kršenja zakonske odredbe o normi časova neposrednog rada sa učenicima.
Nijedan od pomenutih subjekata nije pokazao zainteresovanost ni za prava defektologa i drugih nastavnika koji rade sa učenicima sa smetnjama u razvoju niti za ugrožavanje zakonskog prava tih učenika na kvalitetan obrazovno-vaspitni rad, do čega sigurno dolazi povećanjem opterećenosti nastavnika. Neki na moj dopis uopšte nisu ni odgovorili, makar iz osnovne pristojnosti (FASPER, Nacionalni prosvetni savet i Društvo defektologa Srbije). I kurtoazni i nezainteresovani odgovori koje sam od ostalih dobio suštinski takođe predstavljaju ćutanje. A ćutanje je zlato koje održava ugodni privid u ovoj oblasti i od kojeg ćutači od zahvalne vlasti dobijaju pozlate za svoje pozicije.
I pored svega rečenog, inkluzija je kod nas jamačno uspela… na papiru, po principu: ono što je napisano – to se i ostvarilo, makar svima bilo jasno da to nije istina. Ili će magijska moć reči dovesti do toga da će se postavljeni uzvišeni ciljevi dosegnuti ako nastavnici dovoljno dugo i uporno budu zapisivali da se to zaista dešava.
Ovako pogrešno postavljena i još gore primenjivana inkluzija posebno je nanela štetu deci sa intelektualnim smetnjama, a ta deca su najbrojnija u populaciji dece sa smetnjama u razvoju. Za razliku od drugih smetnji u razvoju, savremena obrazovna tehnologija ne može otkloniti ograničenja koja nose intelektualne smetnje. Deci sa intelektualnim smetnjama, čak i ako su lake, ne odgovara potpuna inkluzija, odnosno školovanje u redovnom sistemu obrazovanja, već njihov najbolji interes zahteva nastavu u malim odeljenjima, koju pretežno izvodi defektolog-nastavnik, dakle – školovanje pod posebnim uslovima. To, razume se, ne znači da ona treba da budu izolovana, već se ovde može primeniti delimična inkluzija/integracija, o čemu, opet, poslednju reč treba da ima defektolog. Dodatni problem je to što su intelektualne smetnje često udružene s drugim smetnjama i bolestima (poremećaji pažnje, senzorne smetnje, telesna invalidnost, neurološki i psihijatrijski poremećaji itd.).
Da li je dobro gurnuti dete sa intelektualnim smetnjama (od lakih do dubokih!) u veliko odeljenje, među decu koja su sva superiornija od njega i koju ono teško može da razume, uz, i to možda, povremenu dodatnu podršku defektologa? Uz to njegovu po pravilu nestabilnu pažnju ometa ono što rade drugi učenici, a često se dešava da i dete s intelektualnim smetnjama ometa čas i time ugrožava pravo ostale dece na kvalitetan obrazovno-vaspitni rad.
Mi koji radimo s decom sa smetnjama u razvoju bili smo mnogo puta svedoci pretrpljenih patnji, i to bez skoro ikakvih obrazovno-vaspitnih rezultata, dece s intelektualnim smetnjama koja su pohađala nastavu u redovnim školama i odeljenjima. To se jasno moglo uočiti pri njihovom prelasku u posebna odeljenja s redovnim radom defektologa. Neka od njih su u posebna odeljenja prelazila kad su već bila na ivici psihotičnog poremećaja, a po dolasku u posebno odeljenje stanje im se brzo značajno popravljalo – postajala su zadovoljnija, raspoloženija, radosnija, a ako je bilo agresivnosti, ona je nestajala ili se bar znatno smanjivala. O obrazovno-vaspitnom napredovanju da i ne govorim.
Pa ipak, u trenutnoj atmosferi i(nk)luzomanije nije preporučljivo reći ili napisati da obrada propisanih nastavnih sadržaja nije u najboljem interesu deteta s intelektualnim smetnjama (od lakih do dubokih, često udruženih s drugim smetnjama i bolestima) i da ste zato s njim radili nešto što njegovim potrebama i mogućnostima odgovara, ali, avaj, odstupa od izmaštanih ciljeva inkluzivnih mudraca! Rizikovaćete da budete označeni kao nesposobni ili će vam nalepiti neku još goru etiketu. Zato mnogi nastavnici, da bi izbegli razmirice, pišu besmislice. I skoro svi su zadovoljni: i oni, i Ministarstvo, i rukovodstvo škole, i roditelji učenika (dok ne nastupi bolno otrežnjenje!). Pljušte i nagrade za primere dobre prakse.
Zaštitićete sebe i čak ćete biti pohvaljeni ako napišete da ste s detetom s intelektualnim smetnjama (lakim, umerenim, teškim…), bilo da je ono u redovnom ili posebnom odeljenju, uspešno obradili Pitagorinu teoremu, polinom ili vađenje kvadratnog i kubnog korena; ili ste neverbalno autistično dete sa umerenim ili, još bolje, s teškim intelektualnim smetnjama priveli razumevanju pesme „Plavi čuperak“ (čuperak kose koji je u nečijoj glavi!). Još je za veću pohvalu ako napišete da neverbalno autistično dete sa istim stepenom intelektualnih smetnji uspešno savladava strane jezike ili ste zapisali da je savladalo građenje kovalentne veze u hemiji…
Problemčić, koji se prećutkuje, jeste to što se besmislenim insistiranjem na obradi sadržaja koje dete ne može da savlada niti su mu potrebni gubi mogućnost da dete savlada ono što može i što mu je zaista za život potrebno. A malo ko mari i za osećanja, za patnju one dece sa smetnjama u razvoju čije su roditelje ubedili da treba da pohađaju redovnu nastavu, a to njihovim potrebama i mogućnostima ne odgovara. Sve je moglo biti drugačije da su u osmišljavanju i sprovođenju inkluzije ključnu ulogu imali defektolozi koji zaista rade s decom, a ne kabinetski i ini eksperti drugih struka i, možda, defektolozi koji dugo ne rade s decom jer (da li zasluženo?) zauzimaju važnije pozicije.
Nastavnici i stručni saradnici uglavnom ne progovaraju javno o svojim nevoljama u primeni inkluzije, u strahu od prigovora da nisu dovoljno marljivi ili sposobni, ili, daleko bilo, da su neprijatelji Njenog Veličanstva Reforme ili Njenog Visočanstva Inkluzije. Samo neka strogo anonimna anketa među nastavnicima i stručnim saradnicima dala bi pravi odgovor na pitanje šta oni zaista misle o tome.
Konačno, da čitaoci ne bi pomislili da sam do sada ćutao, napominjem da sam svoje stavove o našoj inkluziji izneo u više knjiga i članaka u stručnim i naučnim časopisima, a o tome sam govorio i na domaćim i međunarodnim konferencijama. Nisam ćutao, za razliku od mnogih koji, iz straha ili interesa, i dalje sramno ćute o problemima, a bili su, s obzirom na pozicije koje (nažalost) zauzimaju, mnogo pozvaniji od mene da progovore.
Autor: Dr Slobodan R. Martinović, dipl. pravnik i dipl. defektolog-oligofrenolog, Lazarevac
Bravo za autora, najzad da neko kaže istinu o inkluziji, koja je inače najveća nebuloza koja je smišljena u zadnjih dvadesetak godina i može se porditi sa prevarama veka.
Nama ovde mesta ni za kakvo bravo!
Običan birokratski tekst izopštenog teoretičara koji na osnovu svog mikro sveta i skromno dostupnih informacija širi propagandne tekstove i radi na svom populizmu.
Raduje me da je ipak istina na terenu drugačija, da je inkluzija živa promena koju treba stalno iznova sagledavati.
Inače, verujem da bi dragi profesor svojim mizantropskim
duhom od svake „masovne“ škole napravio „specijalnu“.
Nepristojno je dizati bunu protiv invalidne dece dok su nam redovne škole sve veća enigma za decu iz redovne populacije i njihovi ispadi ili iskoraci u ponašanju.
Diskriminacija je bljak
(naslov reakcije je jedan od slogana organizacije „Inicijativa za inkluziju VelikiMali“ iz Pančeva)
Prvo sam pomislila da je ovo još jedan tekst o inkluzivnom obrazovanju koji površno i diskriminatorski o tome govori i kako neću ni da ga čitam. Međutim, kada sam u prelistavanju pročitala reč „superiornost“ pročitala sam i ceo tekst i znala da moram da reagujem. Jer superioran znači nadmoćan, viši, pretežniji, istaknutiji, prema Vujakliji. A prema Vujakliji inferioran, što je suprotno od superioran znači, donji, niži, mlađi, slabiji, potčinjen, podređen, lošiji po vrednosti.
“Da li je dobro gurnuti dete sa intelektualnim smetnjama (od lakih do dubokih!) u veliko odeljenje, među decu koja su sva superiornija od njega i koju ono teško da razume, uz, i to možda, povemenu dodatnu podršku defektologa?” Pitam se da li je ovo dovoljno izdvojiti jer ovo je dovoljno da se uvidi koliko je tekst opasan jer govori o većoj odnosno manjoj vrednosti nekih ljudskih bića.
Nemam svoje dete ali sam učestvovala u podučavanju i vaspitanju mnoge dece, i dece sa intelektualnim smetnjama. Kada čitam ovaj tekst osećam kao da neko ugrožava moje dete, sa intelektualnim smetnjama ili ne. Jer ne bih volela da iko moje dete posmatra kao superiornije ili inferiornije od drugih.
Iz koje uloge reagujem? Ja sam psihološkinja i 30 godina pružam podršku deci sa smetnjama u razvoju i njihovim porodicama. Radila sam u zdravstvom sistemu i nevladioj organizaciji koju su osnovale, između ostalih, i dve defektološkinje. Podržavala sam i dalje podržavam decu u mnogim sredinama i kontekstima – redovnim vrtićima i školama i njihovim dvorištima, fakultetima, gradskim parkovima, tržnim centrima, kupatilima, na jednodnevnim izletima i višednevnim ekskurzijama, pozorištima, bioskopima, igraonicama, šetalištima, na moru i na planini, u porodici, zdravstvenim ustanovama, bazenima, restoranima i kafeima…u sredinama u kojima svi mi živimo svoje živote. Pružam podršku deci da bi bila uključena. Inkluzija znači uključenost. Socijalne uključenosti nema bez uključenosti u obrazovanje.
Uvek sam radila kroz timsku saradnju i zajednički rad sa roditeljima, vaspitačicama, učiteljicama i nastavnicama, profesorima univerziteta, pomoćnim radnicama u obrazovnim ustanovama, stručnim saradnicama i direktorima istih, defektolozima svih obrazovnih smerova, ličnim pratiocima i pedagoškim asistentima, volonterima koja sam oduvek bila i ja, medicinskim sestrama i lekarima, stomatolozima, konobarima…Uključenost u obrazovanje i život zajednice nije u domenu jedne struke već je odgovornost svih nas.
Zakoni i podzakonski akti koji uređuju funkcionisanje inkluzivnog obrazovanja podržavaju timski rad, sve profesije koje se bave podrškom deci sa smetnjama u obrazovanju imaju mogućnost da učestvuju u timskom radu koji uključuje i roditelje. Podržavaju upoznavanje pa evo reći ću i procenu funkcionisanja deteta u svim kontekstima u kojima živi, razvija se, uči da bi sagledali sve potrebe za podrškom.
Ne želim sada da govorim o tome zašto je inkluzivno obrazovanje dobro, kao da ga pravdam u odnosu na ovaj površan, diskriminatorski, neprijateljski, ironičan tekst, jer inkluzivno obrazovanje je kvalitetno obrazovanje za svu decu, to je ljudsko pravo i ne može da se dovodi u pitanje. Razvijanje inkluzivnog obrazovanja je proces u jednom društvu, mnogo se uradilo i ima još mnogo da se radi da bi smo ga unapredili. Kada imamo pozitivne stavove iznalazimo rešenja. Ukoliko želimo i nastojimo da sva deca, budući mladi i odrasli ljudi budu deo zajednice u kojoj žive. Tu nema mesta superiornosti. Iskustvo je pokazalo da samo tipična vršnjačka grupa u redovnom obrazovanju, koja obuhvata svu raznolikost između dece, pruža optimalne uslove za razvoj.
Još jedno iskustvo. Znate li da sam upoznala ljude sa završenim fakultetima, i dva, koji su ograničene pameti. I da sam upoznala pametnu i mudru decu i mlade sa intelektualnim smetnjama. Jel’ mislite da sam to znala od kada sam počela da radim? E pa nisam. Učeći sam prevazilazila sopstvena ograničenja i predrasude. Ali samo zbog toga što mislim da niko, ali niko nije superiorniji od drugog. I evo još kako sam učila.
Na jednom susretu Programa za mlede „Inicijtive za inkluziju VelikiMali“ u Pančevu
(koji je bio namenjen svim mladima, uključujući i mlade sa intelektualnim smetnjama) volonter organizacije koga interesuje astronomija nam je pričao o Sunčevom sistemu i prikazivao ilustracije i fotografije. Svi smo bili zadovoljni i ustali kada se prezentacija završila. Mladić koji ima Daunov sindrom nam je rekao, parafraziraću – Kako sada? A Bog? Stvarno nije važno šta je tačno rekao, važno je da je razmišljao i pokrenuo u grupi razmenu o temi koja se bavi i pitanjem ljudskog porekla. I važno je da kažem da sam se ja iznenadila kada je on postavio pitanje jer sam imala predrasude o njegovim mogućnostima i njegovoj pameti. Važno je da se čovek i postidi kada žuri sa procenama drugih ljudi i svrtstava ih u kategorije koje ograničavaju upoznavanje i povezivanje sa ljudskim bićem.
Nekoliko delova iz teksta su posebno problematični.
U delu koji govori o interresornim komisijama piše – “Za Riplija i rubriku „Verovali ili ne“ je činjenica da u periodu od 2009. do 2017. godine defektolog uopšte nije bio predviđen kao stalan član interresorne komisije, a čak se nije pominjao ni kao mogući povremeni član. A reč je o telu koje treba da odredi najbolji obrazovni model za decu sa smetnjama u razvoju!”
Intrresorna komisija nije telo koje određuje najbolji obrazovni model, već daje mišljenje. Tako je bilo i u prvoj verziji a tako je i u novoj verziji “Pravilnika o dodatnoj obrazovnoj, zdravstvenoj i socijalnoj podršci, deteteu, učeniku odraslom („Službeni glasnik RS“, broj 80 od 24. oktobra 2018.).
“Neisplativo je pisanje i štampanje prilagođenih udžbenika koji bi bar delu dece sa smetnjama u razvoju olakšali učenje, posebno kad je reč o deci sa intelektualnim smetnjama (eufemizam za mentalnu retardaciju!) – zato ni njih nema.” Gospodin misli da se terminom “deca sa intelektualnim smetnjama” ublažava shvatanje njihovih teškoća i za njega je bolji termin “mentalna retardacija”. Da li ovo treba komentarisati. Ma bre BLJAK.
“To, razume se, ne znači da ona treba da budu izolovana, već se ovde može primeniti delimična inkluzija/integracija, o čemu, opet, poslednju reč treba da ima defektolog”. Gospodin bi da on odlučuje i ima poslednju reč o nečijem obrazovanju, stepenu uključenosti. Ma bre BLJAK. Kakvih tu dobronamernih odluka može da ima. Pa cela zakonska regulativa koja podržava inkluzivno obrazovanje daje prostora svim strukama, pa i defektolozima da pruže podršku roditeljima u donošenju odluka o obrazovanju svoje dece i dalje u toku obrazovanja njihovog deteta kako bi bilo kvalitetno uključeno u obrazovanje i napredovalo.
Najteže je reagovati na delove teksta u kojima gospodin navodi delove školskog programa koje deca sa intelektualnim smetnjama ne mogu da savladaju. Sramotno. Pravilnik o bližim uputstvima za utvrđivanje prava na individualni obrazovni plan, njegovu primenu i vrednovanje (Sl. glasnik RS,br.74/2018.) uređuje kako se planira i realizuje dodatna podrška u obrazovanju, uključujući i obrazovanje u specijalnim školama. Podrška! A ne usmerenost i isticanje šta dete ne može. Na primr, ako dete sa autizmom ne može da reši zadatak koji zahteva povezivanje istih slika olovkom mogu da mu se iseku sličice i da lepi iste jedne ispod druge. Učestvovalo je u aktivnsti, obavio je zadatak ili smo ga tokom rada podučavali. A učiće i korišćenje olovke u drugim aktivnostima. To je suština, da se kroz planiranje i primenu podrške, individualizovanu za svako dete, smanje, pevaziđu prepreke da sva deca budu uključena i učestvuju u obrazovno vaspitnom procesu, napreduju, osamostaljuju se, razvijaju osećanje pripadanja, samopoštovanja i samopouzdanja.
U svemu se slažem. Moje dete pohađa specijalizovanu školu za decu sa smetnjama u razvoju i ja sam presrećna što takva škola postoji. To je ostrvo radosti i sigurnosti za moje dete i našu porodicu.
Bravo! Konačno da neko progovori o pravom stanju u primeni inkluzije u školama. Nisu zadovoljni ni nastavnici, ni defektolozi, ni deca. Možda treba pogledati kako se radilo u vreme socijalizma. Koristilo bi.
Bravo za autora, bravo za tekst! Ovo je prava istina o inkluziji u Srbiji! Samo bih još dodala da tu spadaju još razne individualizacije, iop 1… koji učenike zaštite od slabe ocene, a oni onda bukvalno ne rade ništa i završe razred. U sprovođenju inkluzije sam prepuštena sama sebi (pedagoškog asistenta nikada nisam imala na času, a o defektologu da ne govorim). Propast!
Bravo za tekst. U potpunosti se slazem sa svim sto je opisano i navedeno. Imam brata sa Daunovim sindromom, koji je isao u razvojnu grupu u vrticu, a ne u redovnu i tu mu je bilo dobro. Sa njim je radio defektolog.
Ovo je sve tačno. Ja sam pedagog koji ni posle 20 god od fakulteta ne nalazi zaposlenje u struci jer nikome ne trebamo. Radim sve i svašta u privatnim vrtićima, gde me gledaju kao peti točak. Ne radim svoj posao, podrazumeva se. Dižem ruke, jer su uslovi neizdrživi, a upisuju se deca sa kojima nismo osposobljen da radimo ( nismo defektolozi ). Da ne pominjem koliko se roditeljima podilazi, da ukoliko nisu svesni da dete ima problem, ili se prave da ne vide, mi ne smemo da sugerišemo dodatne preglede i testiranja u nadležnim ustanovama. Užas. Jadna deca.
Evropska unija je svakako dobila ono što je platila.Rezultati koje su želeli su ,rekla bih, maksimalno postignuti. Jednog jutra smo se probudili kao defektolozi, a kako vidim, uskoro ćemo i kao demineri ili šta već. Bune se ljudi, ali ih niko ne sluša. Tako to funkcioniše u prosveti.
Sve je tačno. Radim u prosveti, u srednjoj školi već 20 godina. Inkluzivno obrazovanje je Frankeštajn koji nas sve muči, ali bitno da je na papiru sve u najboljem redu, strašno! Pozdrav za autora.
Poštovani kolega Martinoviću, hvala vam na ovom stručnom i istinitom sagledavanju „rezultata“ inkluzije , nastalog uvođenjem dece sa posebnim potrebama u redovno školovanje. Radim na mestu profesora geografije u stručnoj školi od 1994; zbog inkluzivne učenice sa Daunovim sindromom protiv mene je pokrenut disciplinski postupak aprila 2012. Pošto sam samo ja insistirala da radimo po pravilnicima koji su tada uređivali ovu oblast ostali članovi OV na insistiranje starešine, ne, navedenim postupkom su me zdravstveno spržili.Zbog gubitka oba roditelja 2010. i 2011. bila sam ranjiva. Učenica sa Daunovim sindromom je bila jedina odlična u odeljenju od 37 učenika, gde se 7 vodilo kao inkluzivno, bez sprovođenja IOPa. Kada joj je otac umro, nije mogla da dobije penziju jer nije po IOPu. No kasnije sam saznala da je taj problem rešen u njenu korist. Novac oko 9000 evra koji se spominjao na nasta. veću namenjen za poseban rad sa njom, ne zna se gde je završio. Sudski proces sam dobila u smislu da nisam suspendovana niti mi je 30%umanjena plata do 6 meseci.
Škola nije imala ništa od zvaničnih papira da mi dostavi preko kancelarije poverenika informacije od javnog značaja; tek 2016. sam dobila traženi odgovor. U školi su organizovali seminar vezano za inkluziju koji nam je držala inkluzivna osoba u pratnji asistenta, jer to je njen mislim doktorski rad. Koliko je to bilo mučno za mene i bolno ne mogu opisati. Godinama radimo sa tom decom tako što im damo prelazne ocene. Nemoć, tuga, saosećanje tu ne pomažu. Zbog zaštite podataka o ličnosti meni kao predmetnom profesoru se ne može dati na uvid izveštaj lekara, kako bih se upoznala sa zdravstvenim problemom koje dete ima, to se svodi na prepričavanje članova PP službe. Ima slučajeva da deca i roditelji dobijaju neke benefite na ime IOPa, a da ne bi trebalo. Da kažem da sam od 2006 do 2011. sa par kolega na državnom nivou dobila „rat“ u argumentovanoj borbi da predmeti sa nacionalnim nastavnim sadržajima moraju biti obavezni a ne izborni.Bili smo kao tim na sastancima u svim državnim institucijama kojima ste se i vi obraćali.Odužila sam , oprostite, dodaću da je 2002. EU na čijem putu je i Srbija bez referenduma njenog stanovništva;
u našoj državi osnovala Zavode i finansirala njihov misionarski rad reforme obrazovanja. Posledice niko ne iznosi, pod tepihom je gomila. Oko 700 defektologa je ostalo bez posla zatvaranjem speci. ustanova. Tragove novca , namenjenog za rad sa decom sa posebnim potrebama, ubrizganog na račune državnih institucija treba osvetliti, izvrštaje o rezultatima rada izanalizirati. Pitanje je kome i čemu?
Zamolila bih da dobijem kontakt telefon ili mejl od kolege Aleksandra Martinovica,radi saradnje u borbi za bolje uslove rada nastavnika defektologa.
Svaka je na mestu. Odlican tekst.
Jasno je da je autor teksta zapravo pokusao da opravda postojanje defektologa u inkluzivnom obrazovanju (ciju bitnu ulogu niko ne negira,ali je ipak tim strucnjaka najbitniji ne samo jedna karika) diskriminisuci decu sa smetnjama u razvoju. Pa je nekako ponajvise udario na one sa intelektualnim smetnjama. Zaista bljak. Uz sve manjkavosti inkluzivnog obrazovanja,negde na mapi sveta i skolstva postoje i takva deca i lepo se vide zadnjih godina. Dodje mi autoru da se izvinim sto je tako.