Дефектолог предлаже: Како да се играте са својом бебом и подстакнете њен развој (четири идеје за игру)

Игра је главни начин на који се бебе развијају, уче и истражују свет.

Док се бебе играју и тако истражују, њихова машта се развија. Тада могу експериментисати са новим звуцима, предметима и активностима. Такође уче да решавају једноставне проблеме и почињу да разумеју своја и туђа осећања. 

Од рођења до 12 месеци, ваша беба постаје све више заинтересована за свет. 

Идеје за игру које стимулишу развој маште и креативности код беба могу укључити: 

ИГРЕ СКРИВАЛИЦЕ

Ваша беба ће бити фасцинирана вама. Ваше лице, изрази лица, глас и додир подстичу њену машту и помажу јој да учи. Играјте скривалице са различитим предметима (напр.мараме, кухињске крпе, јастуци или завесе) а можете и користити сопствене шаке. Игру извиривања прати звук, тојест када се појавите изговарате „Бууу“ или нешто слично. Ову игру можете играти и испред огледала. Такође је можете играти у пару (оба родитеља, баке, деке, сестрићи), као и користећи друге предмете које скривате (напр. меда, лутка), тада питамо „Где је меда? Ево гааааа!!“

Отприлике са пет месеци, ваша беба би такође могла бити фасцинирана собом. Бебе тада воле да се гледају у огледало, како мењају сопствене изразе. У овом узрасту, ваша беба неће разумети да је она беба у огледалу. Ово разумевање се развија касније. Такође у овом периоду додиривање и дегустација су начин на који ваша беба истражује, због чега изгледа да све ставља у уста. 

УПОЗНАЈЕМО КЊИГЕ

Ваша беба ће уживати гледајући слике у књигама. Развој маштовитости помаже им да науче да се слике у књигама односе на ствари у свету око њих. На пример, слика пса је као кућни љубимац ваше породице или пас којег виде у парку.

Читајте књиге наглас или певајте дечије песме уз једноставну гестикулацију. На пример, покажите прстом горе-доле док певате „Један лепи прстић“.Почните да читате својој беби рано – од рођења ако желите.Читање и причање прича помажу бебама да уче о звуковима, речима и језику. Истакните одређене речи и слике. Промените тон свог гласа док читате. Бебе воле књиге са римом, ритмом и понављањем. Све ово гради вештине ране писмености ваше бебе и помаже јој да настави да успешно чита касније у животу.

Читање књиге може бити опуштајући начин да завршите дан, са унапред припремљеним књигама за вашу бебу, успостављеном рутином удобног кутка, наравно без дистрактора у виду телевизора или телефона. Свакако се водите интересовањем ваше бебе, јер биће дана када беба неће бити расположена да јој читате, и то је у реду. У библиотеци можете добити препоруку књиге прикладне за  узраст вашег детета.

КУТИЈА СА БЛАГОМ

Можете направити кутију са благом за своју бебу, пуну свакодневних ствари и предмета из природе које ваша беба може додирнути и осетити. Свакодневни предмети могу бити напр. варјача, чаша, поклопац, чешаљ, док предмети из природе могу бити лист, жир,шкољка, шишарка. Кутије, тојест предмете треба допуњавати и мењати како би задржавали пажњу и изазвали изненађење. Деца се веома забављају откривајући шта је унутра. Кутије са благом су одличан начин да се покрену нове идеје за игру, као што су испитивање особина предмета, њихова намена, упоређивање,.. Такође су добре за игру у малим просторима или када путујете. 

ИГРА ИМИТАЦИЈЕ

Представља нови начин учења и има тенденцију да се развије у вештину уз помоћ које ће дете учити нове вештине. Игру започињемо за столом пре оброка. Сви присутни ударају ритмично са оба длана по столу изговарајући „Тап, тап, тап“. Дете ће највероватније спонтано покушати да понови. Уколико не успе можемо му помоћи “рука на руку“ методом. Затим имитацију проширујемо на тапкање по глави, уз изоварање „Тап, тап, тап“, па пљескање рукама, додиривање носа кажипрстом. Игра је ритмична и „Тап, тап, тап“ може заменити бројање „Један,два, три“.

Кључни догађаји у развоју дешавају се сличним редоследом, али развој детета је индивидуалан и подложан варијацијама. Ако сте забринути за било који аспект развоја вашег детета, добра је идеја да разговарате са својим педијатром, који вас може ако је потребно даље упутити на подршку дефектолога. На пример, ако вам се чини да вашем детету недостаје интересовање за игру (социјалну интеракцију, када се дете не одазива, нема контакт погледом,..) или је игра специфична (фасцинација одређеним предметима, репетитивно понашање, самостимулирајуће понашање,..).

Аутор: Александра Бокун, дефектолог и оснивач центра за дефектолошку подршку развоју и учењу АБЦ дете.