U nastavku je tekst koji smo preveli i preuzeli sa sajta www.salon.com, autorke Heather Shumaker, nagrađivanog pisca za odrasle i decu. Uvereni smo da će mnogi od vas imati mnogo da kažu protiv njenog stava i daju validne razloge zbog kojih možda nije u pravu, ali s obzirom na to da ono što piše potkrepljuje istraživanjima i argumentima, smatramo da je važno da se čuje.
“Ne postoji niti jedan dokaz da domaći zadaci u bilo kojoj formi i količini imaju pozitivan efekat na školovanje mlađih osnovaca.”
Ova izjava dolazi od Harisa Kupera sa Duke univerziteta, profesora koji se upravo bavi istraživanjem – domaćih zadataka i njihovog uticaja na obrazovni proces.
Da li je moguće da su sati borbe, pritisaka i suza, izgubljeno vreme za igru, da je to sve – uzalud? Da milioni porodica prolaze svakodnevno kroz iscrpan ritual koji zapravo ne donosi ništa pozitivno? Domaći zadatak je već u celom svetu toliko prihvaćena praksa da je većini odraslih strana sama ideja dovođenja njegove korisnosti u pitanje.
Ali, kad pogledate činjenice, evo šta ćete pronaći: Domaći zadaci imaju svoje benefite, ali ti benefiti zavise od uzrasta deteta.
Za mlađe osnovce, kažu istraživanja, učenje u školi, na času, daje izvanredne rezultate, dok je dodatni posao koji moraju da obave kod kuće, pa, samo dodatni posao. Čak i za starije osnovce je veza između domaćih zadataka i akademskog uspeha minimalna u najboljem slučaju. Kad dođu do srednje škole, domaći zadaci za decu već daju određene pozitivne rezultate, ali u razumnoj meri. Granica bi trebalo da bude oko dva sata dnevno.
“Istraživanja su jasna,” slaže se Eta Kralovec, profesor sa Univerziteta u Arizoni. “Ne postoje pozitivni efekti davanja domaćih zadataka deci u mlađim razredima osnovne škole.”
Šta kaže istraživanje?
Kuper je sproveo 120 studija 1989. godine i još 60 studija 2006. godine. Ova veoma detaljna i široka analiza nije pronašla apsolutno nijedan dokaz da domaći zadaci u mlađem školskom uzrastu imaju bilo kakav pozitivan efekat na akademski uspeh. Ali jeste, s druge strane, ustanovljeno da postoji negativan efekat na formiranje dečjeg stava prema školi.
Dete koje tek polazi u školu zaslužuje makar šansu da razvije ljubav prema učenju i školovanju. Umesto toga, domaći zadaci u tako ranom periodu života, čine da deca školu shvate kao „protivnika“, pa da tako ostanu nepoželjan teret i onda kada bi za dete bilo korisno da ih radi (u srednjoškolskom uzrastu). I to na duge staze. Đaka prvaka očekuje najmanje 12 godina izrade domaćih zadataka.
Loše strane domaćeg
Tu je i negativan uticaj na porodične odnose. U milionima domova širom sveta porodice vode bitku svakog dana – zbog domaćih zadataka. Roditelji grde i pridikuju. Već premorena deca od celog dana provedenog u školi i na vannastavnim aktivnostima – protestuju i plaču. Umesto da vreme provedu zajedno i da jedni drugima pričaju o provedenom danu, porodice širom sveta su svake večeri u tom „jesi li uradio domaći“ začaranom krugu.
Kad domaći zadaci u život deteta uđu prerano, deci je teško da se suoče s njima samostalno. Potrebna im je pomoć odraslih. A onda, vrlo brzo i lako skliznu u naviku oslanjanja na mamu i tatu da će im pomagati oko zadataka ili, što je često slučaj, da će za njih RADITI domaće zadatke. Roditelji često preuzmu i ulogu policajca za domaće zadatke. A osim stalnog konflikta, uloga dežurnog policajca podriva jednu od glavnih svrha postojanja domaćih zadataka. Odgovornost.
Volim napredovanje i promene, ali neke stvari koje su dobre ne bi trebalo menjati. Mi smo kao deca imali domaci ali nismo bili preoptereceni informacijama sa strane.