Dopustili smo da nas ubede u neka pogrešna uverenja

Da li ste znali da smo svi mi, tamo nekad davno, na samom početku, bili suštinski, esencijalno dobri?
dete_1385131190_670x0
Eksperiment sa nemačkog instituta Maks Plank to i potvrđuje. U ovom eksperimentu je grupa petnaestomesečnih beba stavljena u sobu zajedno sa odraslom osobom koja se pretvarala da joj je potrebna pomoć. Bebe su prilazile povređenoj osobi, pokušavale da joj pomognu, spontano, prirodno, ne očekujući ništa za uzvrat. Ali, kada su autori eksperimenta te iste bebe počeli da nagrađuju igračkama, njihova volja za pomaganjem je postepeno slabila. Zašto? Nagrade su bile nepotrebne. Rođeni smo dobri. Kada činimo dobra dela, to činimo iz lične satisfakcije a ne da bismo bili nagrađeni. Kada smo za dobro delo nagrađeni, iako možemo zadržati svoje ponašanje (ostati dobri), gubi se ono suštinsko. Naime, ne činimo mi dobro da bismo bili dobri drugima, već sebi.
Šta se dogodilo sa bebama iz eksperimenta? Vremenom, sazrevanjem, bebe su postale – šta? Odrasle osobe. Sebične odrasle osobe, kao što ste vi ili ja. Kako smo od divnih, plemenitih beba postali ovakvi odrasli?
Dopustili smo da nas ubede u neka pogrešna uverenja:
– Život je stres.
– Novac je važan.
– Mediji mogu biti zamena za roditelje.
Razmotrimo svako od njih…
Život je stres.
Na svakom koraku čujemo, ali i mi sami upućujemo poruke da živimo u surovom svetu, da zbog stalne opasnosti moramo uvek biti na oprezu, da je „čovek čoveku vuk“ … Poverovali smo u negativno, ponekad i bez argumenata. A onda smo počeli da učimo i našu decu takvom životu.
Novac je važan.
Kada se svojevremeno jedan austrijski milioner odrekao svog bogatstva i dao ga u humanitarne svrhe, pojašnjavajući da ga novac ne čini srećnim, ta vest se brzo proširila po svim svetskim medijima. Čuđenje zbog njegovog postupka potrajalo je dugo jer smo navikli da se, skoro sve može meriti ili kupiti novcem. Postoji izreka : „prave stvari su uvek besplatne“. Zapravo, one su toliko dragocene da je njihova vrednost neprocenjiva, samim tim, i besplatna. Zaista, koliko košta zdravlje, zagrljaj, topla reč, društvo prijatelja ili ljubavi vašeg života…?

Kako naučiti dete realnosti
Novac olakšava život ali ne kupuje sreću. Svi oni koji to ne znaju, misleći da će im velike plate, kuće i skupi automobili nadoknaditi smisao, samo su tužne neznalice koje pokušavaju da novcem popune unutrašnju nesigurnost. I ne samo to. Kada jednom naviknu da svoje potrebe zadovoljavaju ili zamenjuju materijalnim, čim dosegnu željenu sumu novca, odmah će pomisliti kako to nije dovoljno i, nalik hrčku na vrtešci u kavezu, nastaviti da jure kroz život stalno jureći veće materijalne dobiti. Istovremeno, ona unutrašnja praznina sve više raste. (više…)