Др Бојанин: Врло смо се касно сетили да децу НЕ ТРЕБА да васпитавамо ни да ЗА њих живимо

Кроз историју се мењао проблем људске природе. Почели смо сви из једног егоцентризма, где је важило “знам само оно што ја знам, а све остало око мене има и треба да се томе што ја знам прилагоди”. Постепено, развојем, увиђали смо да ми као личности нисмо господари света већ тај свет делимо с другима. А деца су била на крају тог ланца.

Врло смо касно се сетили да децу не треба да васпитавамо, да за њих не треба да живимо, већ да живимо СА децом и да се с њима волимо. Свако је дете креативно и свако дете жели да зна и жели да може. Само смо ми одрасли помало или нестрпљиви или неспретни или, што је у људској природи, саможиви и никако да схватимо да је наш задатак да дете РАЗУМЕМО, па да га тек онда ВОДИМО кроз његове способности, од једне до друге.

Још у 18. веку је Коменски (чувени чешки педагог) рекао да деци не треба дати више него што они могу ни друго од онога што желе. Сви наши педагози то уче и полажу испите, али школа никад није имала потребу да то оствари. Једина која је то у некој мери остварила је Марија Монтесори.

Дакле, кад говоримо о васпитању деце, ту заправо говоримо о себи и о нашој потреби да се разумемо с децом.

Др Светомир Бојанин, за Агапе