Јуче сам и званично прославила тридесет година рада у школи. Видела свашта и преживела свашта. Међутим, када се склони хумус са површине, остају ми само ђаци, мноштво њих. Сада сам разредна осмој генерацији, а кад у то укључим и све оне којима сам предавала…огроман број. Скоро сам гледала слике својих ђака и могу да се сетим имена сваком од њих, али ми је жао што нисам имала довољно памети да водим неку личну евиденцију. Било би материјала за добре мемоаре.
Већину данас не препознајем на улици. Жао ми је због тога. Али ме утеши чињеница да се радо јаве када ми затреба нека помоћ од њих. Позовем их са огромним страхом да ми се, ипак, неће јавити јер ме се не сећају по добром, или ће мој позив сматрати безобразлуком. А кад ми одговоре, доживим то као највећу сатисфакцију. Јер, никада, заиста, нисам била у уверењу да сам измислила просветну струку. Просто сам радила најбоље што умем. Није ово лажна скромност, већ само обична људска сумња да си у туђим животима оставио било какав траг.
Сада, када се суочим са тим огромним бројем деце на коју сам имала (или могла имати) неког утицаја, уплашим се. Не због себе, већ због чињенице да родитељ дете свакодневно шаље са поверењем у школу. И даје га у руке наставницима. А деца су материјал подложан свакаквом утицају. Зато би школа требало да буде апсолутно беспрекорна институција, недодирљива и опрезно чувана од свега недоличног, промишљена, организована, поуздана. То би морала бити институција од највећег друштвеног значаја, предмет свакодневног интересовања јер ту расте оно због чега цело друштво и постоји.
А да ли је тако? Када сте последњи пут у медијима чули било шта у вези са школом, а да то нису штрајкови, дискриминација, насиље? Када сте чули аргументовано излагање у вези са наставним плановима, програмима учења, средствима за рад, а да све то није у склопу неке политичке активности, без обзира на то да ли је она спроведена у славу режима или као његова критика? Колико родитеља зна шта њихова деца уче у школи и зашто, а да то није уобичајена дечија жалба на обим лекција и непотребност задатог?
Школа је слика једног друштва. Ту су сви. Деца и њихови родитељи, наставници, помоћно особље, педагошка служба, правна и административна, а над свим руководећи кадар као експонент државе. Све то ради по законима, нормама и обрасцима који долазе одозго (министарства, институти, заводи…). Цело друштво у малом формату. Ако бисмо потанко анализирали школски систем, могли бисмо направити аналогију са било којом појавом из свакодневног живота, био он приватни, политички или државни. Све се ту налази. Данас, нажалост, највише апатија, ћутање и мирење са судбином.
Највећи број наставника су људи који су завршили легалне школе и дошли у школу као ентузијасти. Раде тако пар година, а онда их систем самеље и они схвате да им од залагања не бива ништа осим личне сатисфакције и професионалног поштења. Онда наилази период мирења са судбином и препуштања колотечини, у којој, верују они, не могу ништа да промене, докажу и унапреде. Ипак, највећи број њих и даље остају ентузијасти, јер, суочени са децом, нису способни да отаљавају обавезе, већ их предано обављају, али без жара и уверења да су на правом путу. Другим речима, раде и ћуте. Ропћу у себи, у одабраном кругу пријатеља. Све што им се нареди, спроводе у дело, иако им често расту магареће уши док покушавају да светлу мисао неког апартчика из министарства објасне деци и родитељима. Срамота их је сваке речи у том моменту, гутају кнедле, лично се ограђују, деградирајући сопствени интегритет. И тако пролазе године.
Наставници су суочени са понижењем приликом сваке реформе образовања која се обичној и стручној јавности представља као епохална и најбоља до сада. Понижени су када отворе суштину те реформе и схвате да се ништа није променило осим образаца, администрације и термина. Понижени су када схвате да је нови концепт преписан из предлошка неке срећније заједнице и да је код нас неприменљив, али наш законодавац то не зна. Понижени су на бескрајном низу семинара који ту реформу прате и који су финансирани кроз разне грантове и треба да нам унапреде памет, свест и дух, а држе их углавном они који са децом нису ни имали ближег контакта или они којима је тај семинар уносна тезга. Тако смо имплементирали курикулуме, исходе, дуално образовање, стандарде и много шта друго. А све се на крају свело на чиновничко шпартање.
И ево, тридесет година се питам зашто наставници ћуте. Зашто не ставе стручност и интегритет испред себе? Зашто не штите институцију и себе као експоненте те институције? Чега се плаше? Зашто не кажу: ја то нећу јер је немогуће, бесмислено, глупо, полтронски? Зашто са стидом гледају деци у очи? Како се не плаше да ће их деца презрети као кукавице? Јер, деца све знају и виде. Мудрији су него што мислимо. Они не воле гмизавце, само их трпе као грешку у природи. Њихови идоли се бескомпромисно боре за правду, разум и бољи свет, без обзира да ли су то Патролне шапе, Моћни ренџери, Ћопићеви Орлови, Дружина са Сињег галеба, Марко Краљевић, или бране трешњу свог деде која треба да буде посечена због нове линије аутопута. Глупо је да своје наставнике памте као епизодисте који су ту да попуне сцену по налогу недораслог режисера или редаре у позоришној сали који им показују да ћуте до краја представе.
Аутор: Биљана Васић, професорка српског језика и књижевника из Шапца
Ako je najmanje jedan od nadredjenih lud ili glup ili zlurad ili 2 u 1 ili najcesce 3 u 1 tu nema leka. Svaki pokusaj da nesto promesnis je osudjem na propast. Eto zato. To je uludo trosenje energije. To je osnovna karakteristika svakog sistema.
У свему се слажем! Очајан сам јер се око нас стеже обруч, док нам је на врат омча одавно навучена… Мора да схватимо да је право на живот неприкосновено и да тај живот и своју слободу мора да бранимо, и то, свим средствима, иначе неће нас бити. Светски подаци се уопште не шале већ све више отворено атакују на сам људски живот будући да су нам све животне вредности одавно погазили!
velika je žalost što deca više nemaju poštovanja prema nastavnicima a još veća šteta je što ti isti nastavnici na sve to mora da ćute jer je politika uplela prste i u te iste škole i zato što su u te iste škole postavljeni direktori koji će raditi kako oni žele. ja sam roditelj dece od 23,11 i 10 godina I moje dete je upropastili ista ta škola gde je diraktor postavljen verovatno po partijskoj knjižici jer dok razgovara sa roditeljima non stop provlači politiku kroz razgovor. moje dete je završilo na disciplinskom gde je meni direktorka rekla „nezaboravi da su uskoro izbori“
Na žalost,u pravu ste gospodine Milutine.
E..
da svi razmisljaju kao vi Postovana profesorice,gde bi nam bio kraj..Svaka vam cast..
Зато што 40 посто нема диплому или је лажна. Продају се за ситни интерес а други су заплашени. Министарство Просвете покрива криминал у школама Довољно је да погледате предходне догађаје у штампи, па да видите колики је КРИМИНАЛ У МИНИСТАРСТВУ ПРОСВЕТЕ.
Kakva gomila truizama, ili kako Francuzi kazu entassement des truismes. Truizmi su opsta mesta. 2004 . diplomirala sam filozofiju na katedri za filozofiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, medjutim posao nastavnika tada su dobijali iskljucivo oni kojima je direktorka skole bila tetka ili majka, vece su bile sanse da dobijete na lotou nego da se zaposlite u drzavnoj sluzbi a plata nastavnika filozofije bila je 12.000 dinara. I moja majka u penziji je tada otvorila racunovodstvenu firmu na moje ime, nasla neku zenu iz Surcina koja je bila vredna I voljna da radi za 25000 dinara mesecno plus 17000 porezi doprinosi na njenu platu I te 2008. stvar je nekako krenula jer je pocelo s uvodjenjem fiskalizacije I PDV-a , svi su morali da imaju knjigovodju ili budu u sistemu PDV-a, drzava je pocela da primenjuje prinudnu naplatu po poslovnim racunima a pausalci su placali mnogo vece doprinose od onih koji su bili knjizni to jest imali knjigovodju. Prazan prostor u prizemlju koji je zjapio ogradili smo nekim vratima od lima za 500 evra I placali ga 6000 dinara mesecno. Tada sam shvatila da je profesor filozofije rodjen da bude administrator i da komanduje ljudima kao deci u skoli. O cemu se nastavnica zali nemam pojma ali evo koje bih planove i programe ja rado implementirala: rodnu ravnopravnost, seksualno vaspitanje, gradjansko vaspitanje i izbacivanje veronauke iz skole. Najruznija gradjevina u Beogradu mi nije Beograd na vodi vec Hram Svetog Save na Vracaru jer Beogradu daje siluetu Istanbula. Bohu zal , rekli bi Cesi ali kakva bih ja profesorka filozofije bila kad ne bih uvek I po svaku cenu govorila ono sto mislim? Pitajte moje klijente. Volela bih da I od nastavnice cujem nesto hrabro a ne samo opsta mesta.
Текст наставнице одише љубављу према просвети и одговорношћу за учињена или неучињена дела, а ваш коментар одише једном дубоком огорченошћу.
Ne ,@prolece, moj komentar odise hrabroscu jer sam se potpisala imenom i prezimenom a njen tekst je malo pihtijast. To se dokazuje na sledeci nacin.: izrecitujte kasirki u obliznoj radnji nastavnicin tekst i uspavacete kasirku.Onda izrecitiute moj tekst i videcete kako ce da zivne pogotovo kod onog dela o Hramu na Vracaru, o tome kako arhitektonsli unakazava Beograd.Decu treba uciti da budu hrabra a ne konformosti,a nastavnicin tekst odise konformizmom. Ne mozemo na kraju krajeva da udjemo u seriju Banino unuce kao u sliku i tamo zivimo.
Hvala Bogu pa se vi gospođo ne pitate ništa!
Za sve, pa i mene! Pojedini nastavnici su upleli prste u politiku, jer to žele!☝️ Zašto je većina odustala?! Znate li vi da ste odmah, pored porodice i lekara, na prvoj liniji „fronta“! Zašto savijate kičmu, dok neke vaše kolege vršljaju? Da, pa vi ste samo ljudi. Ne, niste! Vi ste prosvetitelji i tako se i ponašajte! Deka i trešnja i suze mig dečaka će mi uvek oststi u sećanju. Vršljanje od rekla-kazala i po školama-pijac! Provera svakog ko se dohvati „malih ljudi“; skloniti manipulatore od njih. Znate li vi šta je UČA?! Znate li vi da su u učionici ćerka i sin, a budući: učitelj, sportista, lekar, pekar, obućar, frizer, bankar, mama, tata, ujak,tetka, baka, pa i deka sa trešnjom. Povedimo računa svi, a ne samo da zatvaramo nos, jer nam nešto ne miriše lepo. Gde se to ljubav izgubila…
P.S. Za onu pod punim imenom:🤐Imaš knjigovodstvo pa „vodi“ i dalje, a Hrama se ostavi. Kasirka nije učila škole da ti bude reper za slušanje.