Jedan tata je osmislio način da više NIKAD ne izgubite izveštaj od lekara ili zaboravite zakazan termin

Foto: Canva

U svakoj kući, u nekoj komodi na lako dostupnom mestu stoji nekoliko važnih fascikli, jasno označenih. Pa tako imamo „Garancije“, „Ugovori sa operaterima“, „Plaćeni računi“ i neizbežni „Izveštaji lekara“. S vremena na vreme (a to je obično vrlo retko jer se nikom taj posao ne mili) neko ko ima baš mnogo vremena viška, pozabavi se sređivanjem te gomile papira koja ne prestaje da raste. To nikom nije omiljeni posao.

Zadržimo se kod one fascikle na kojoj piše „Izveštaji lekara“. Ona brzinom svetlosti počinje da se puni kada u porodicu stigne dete, a još brže kad to isto dete krene u vrtić. Znamo svi da su kolektivi mesta gde virusi i bakterije „caruju“, pa se imunitet deteta testira najviše u prvim godinama kada stupi u kolektiv. To testiranje neminovno znači i česte posete lekarima i to je period kada o svojoj deci učimo – da li su alergični na nešto, koji lekovi najbolje deluju kada imaju povišenu temperaturu, šta im najviše pomaže kod problema sa stomakom, šta je prošli put rekao ORL za uho… Informacije je mnogo, a ako je u porodici više dece, one počinju da se ukrštaju i teško je sve ispratiti.

Sve izveštaje obično i dan danas čuvamo u velikoj hrpi papira, kao pravi analogni roditelji. A za tim, u 21. veku, nema potrebe. Zato što je jedan tata došao na ideju i osmislio Briniti, besplatnu aplikaciju za praćenje zdravlja.

Šta je, zapravo, Briniti?

„Mi smo zamislili Briniti kao pokret kojim se povećava svest o važnosti preventive zdravlja, odatle i ime – Brini ti, jer ako sami ne brinemo o svom zdravlju i zdravlju svoje porodice, niko drugi neće.“ – kaže Svetislav Simić, inženjer elektrotehnike i idejni tvorac Briniti aplikacije.

Sama ideja o prevenciji se sprovodi kroz mobilnu aplikaciju i sve najpopularnije društvene mreže, gde se ekipa iza Brinitija bavi edukacijom i promocijom zdravlja (Instagram, TikTok, LinkedIn).

Kako se rodila ideja za aplikaciju koja nam pomaže da vodimo brigu o zdravlju?

„Kao roditelji male dece, u razgovoru sa drugim roditeljima u parku, na igralištu i sličnim mestima, došli smo do saznanja da svi imamo isti problem – nemogućnost da adekvatno pratimo zdravstveno stanje svoje dece, koja su u tom uzrastu često bolesna. Svi smo izgubljeni u gomili izveštaja od lekara i vrlo brzo zaboravljamo kada je bio neki pregled i koju terapiju je dete pilo. Tako se rodila ideja o postojanju mesta gde bi sve to bilo objedinjeno.“ – priseća se Svetislav, koji ima bogato iskustvo u IT industriji, pa je Briniti zapravo kruna njegovog dosadašnjeg rada,

Kako je objasnio za naš portal, shvatio je da bi ovakva aplikacija imala veoma široku upotrebu, jer bi je mogla koristiti svaka osoba koja brine o zdravlju, uz brojne benefite.

Na koji način funkcioniše Briniti?

Aplikacija funkcioniše tako što se kreira profil, čime korisnik dobija pristup svim funkcionalnostima.

Najznačajnije funkcionalnosti su zakazivanje termina pregleda uz odabir odgovarajuće zdravstvene ustanove, unos izveštaja sa pregleda, evidencija propisane terapije u formi beleške, kao i beleženje svih subjektivnih zapažanja pacijenta.

„Posebno smo ponosni na servise za trudnice i mame male dece, „Beba dolazi“ i „Dete raste“, koji omogućavaju kontinuirano praćenje trudnoće i razvoja deteta u prve tri godine života.“ – otkriva Svetislav za naš portal.

Još jedna značajna funkcionalnost je Briniti komunikator, koji omogućava korisnicima da skeniranjem QR koda u određenoj ordinaciji ostanu povezani sa tom ordinacijom i dobijaju relevantne informacije o specijalističkim pregledima, popustima, slobodnim terminima i drugim uslugama.

„U planu nam je i modul veštačke inteligencije koji će prepoznavati unose korisnika i pomagati prilikom lekarskih pregleda. Ovaj modul će davati sugestije o tome šta je važno napomenuti lekaru, uzimajući u obzir unetu istoriju pregleda, subjektivna zapažanja, laboratorijske analize i druge relevantne podatke.“ – objašnjava Svetislav dodajući da su prvi utisci korisnika o aplikaciji za njegov tim vrlo ohrabrujući.

„Postoji jedna anegdota o mami male devojčice koja je otišla kod lekara kada je njenu ćerku zabolelo uvo. Lekar joj je prepisao antibiotik, ali se mama setila da je njena ćerka pre šest meseci već pila taj isti antibiotik i da tada nije delovao. Pokušali su da se sete koji je lek bio efikasan, ali bezuspešno. Tada je ta mama postala naš korisnik, napravila profil za svoju ćerku i od tada sve njene izveštaje unosi u Briniti.“ – ističe naš sagovornik.

U aplikaciju možemo da unosimo i naša lična zapažanja na kreiranim profilima svoje dece, poput: „Pojela je kivi i pojavio joj se osip“, „Pojavio mu se novi mladež na nozi“ i slično. Ovo su informacije koje bismo verovatno zaboravili ako ih ne zabeležimo u Briniti, a samim tim, možda ih ne bismo ni pomenuli na nekom budućem lekarskom pregledu.

Ko sve može da koristi aplikaciju i kako se ona preuzima?

Aplikaciju mogu da koriste osobe svih uzrasta koje žele da brigu o svom zdravlju vode na sveobuhvatan i sistematičan način.

Aplikacija je dostupna za besplatno preuzimanje na Google Play i Apple Store-u.

Dodatne informacije, kao i linkovi za preuzimanje, mogu se naći na sajtu briniti.com.