У свакој кући, у некој комоди на лако доступном месту стоји неколико важних фасцикли, јасно означених. Па тако имамо „Гаранције“, „Уговори са оператерима“, „Плаћени рачуни“ и неизбежни „Извештаји лекара“. С времена на време (а то је обично врло ретко јер се ником тај посао не мили) неко ко има баш много времена вишка, позабави се сређивањем те гомиле папира која не престаје да расте. То ником није омиљени посао.
Задржимо се код оне фасцикле на којој пише „Извештаји лекара“. Она брзином светлости почиње да се пуни када у породицу стигне дете, а још брже кад то исто дете крене у вртић. Знамо сви да су колективи места где вируси и бактерије „царују“, па се имунитет детета тестира највише у првим годинама када ступи у колектив. То тестирање неминовно значи и честе посете лекарима и то је период када о својој деци учимо – да ли су алергични на нешто, који лекови најбоље делују када имају повишену температуру, шта им највише помаже код проблема са стомаком, шта је прошли пут рекао ОРЛ за ухо… Информације је много, а ако је у породици више деце, оне почињу да се укрштају и тешко је све испратити.
Све извештаје обично и дан данас чувамо у великој хрпи папира, као прави аналогни родитељи. А за тим, у 21. веку, нема потребе. Зато што је један тата дошао на идеју и осмислио Бринити, бесплатну апликацију за праћење здравља.
Шта је, заправо, Бринити?
„Ми смо замислили Бринити као покрет којим се повећава свест о важности превентиве здравља, одатле и име – Брини ти, јер ако сами не бринемо о свом здрављу и здрављу своје породице, нико други неће.“ – каже Светислав Симић, инжењер електротехнике и идејни творац Бринити апликације.
Сама идеја о превенцији се спроводи кроз мобилну апликацију и све најпопуларније друштвене мреже, где се екипа иза Бринитија бави едукацијом и промоцијом здравља (Instagram, TikTok, LinkedIn).
Како се родила идеја за апликацију која нам помаже да водимо бригу о здрављу?
„Као родитељи мале деце, у разговору са другим родитељима у парку, на игралишту и сличним местима, дошли смо до сазнања да сви имамо исти проблем – немогућност да адекватно пратимо здравствено стање своје деце, која су у том узрасту често болесна. Сви смо изгубљени у гомили извештаја од лекара и врло брзо заборављамо када је био неки преглед и коју терапију је дете пило. Тако се родила идеја о постојању места где би све то било обједињено.“ – присећа се Светислав, који има богато искуство у ИТ индустрији, па је Бринити заправо круна његовог досадашњег рада,
Како је објаснио за наш портал, схватио је да би оваква апликација имала веома широку употребу, јер би је могла користити свака особа која брине о здрављу, уз бројне бенефите.
На који начин функционише Бринити?
Апликација функционише тако што се креира профил, чиме корисник добија приступ свим функционалностима.
Најзначајније функционалности су заказивање термина прегледа уз одабир одговарајуће здравствене установе, унос извештаја са прегледа, евиденција прописане терапије у форми белешке, као и бележење свих субјективних запажања пацијента.
„Посебно смо поносни на сервисе за труднице и маме мале деце, „Беба долази“ и „Дете расте“, који омогућавају континуирано праћење трудноће и развоја детета у прве три године живота.“ – открива Светислав за наш портал.
Још једна значајна функционалност је Бринити комуникатор, који омогућава корисницима да скенирањем QR кода у одређеној ординацији остану повезани са том ординацијом и добијају релевантне информације о специјалистичким прегледима, попустима, слободним терминима и другим услугама.
„У плану нам је и модул вештачке интелигенције који ће препознавати уносе корисника и помагати приликом лекарских прегледа. Овај модул ће давати сугестије о томе шта је важно напоменути лекару, узимајући у обзир унету историју прегледа, субјективна запажања, лабораторијске анализе и друге релевантне податке.“ – објашњава Светислав додајући да су први утисци корисника о апликацији за његов тим врло охрабрујући.
„Постоји једна анегдота о мами мале девојчице која је отишла код лекара када је њену ћерку заболело уво. Лекар јој је преписао антибиотик, али се мама сетила да је њена ћерка пре шест месеци већ пила тај исти антибиотик и да тада није деловао. Покушали су да се сете који је лек био ефикасан, али безуспешно. Тада је та мама постала наш корисник, направила профил за своју ћерку и од тада све њене извештаје уноси у Бринити.“ – истиче наш саговорник.
У апликацију можемо да уносимо и наша лична запажања на креираним профилима своје деце, попут: „Појела је киви и појавио јој се осип“, „Појавио му се нови младеж на нози“ и слично. Ово су информације које бисмо вероватно заборавили ако их не забележимо у Бринити, а самим тим, можда их не бисмо ни поменули на неком будућем лекарском прегледу.
Ко све може да користи апликацију и како се она преузима?
Апликацију могу да користе особе свих узраста које желе да бригу о свом здрављу воде на свеобухватан и систематичан начин.
Апликација је доступна за бесплатно преузимање на Google Play и Apple Store-у.
Додатне информације, као и линкови за преузимање, могу се наћи на сајту briniti.com.
Напишите одговор