Током предавања које је 2023. одржао у склопу TEDx Talk Дино Амбрози, стручњак у вођењу тинејџера кроз формирање здравог односа према новим технологијама, поставио је једно изузетно важно питање о ком сигурно не размишљамо довољно. А то је: „Јесте ли сигурни да су друштвене мреже бесплатне?“
Ако претпоставимо да просечна особа у Европи може да доживи 90 година, од тога одузмемо време које потроши на спавање, школу, посао, кување, кућне послове, личну хигијену… остаје да неко ко данас има 18 година заправо има свега 334 месеца свог одраслог живота да их искористи како год жели.
„То како буду проводили своје слободно време одредиће квалитет њихових живота.” каже Амбрози. Али, ако погледамо навике младих данас, можемо да наслутимо да ће они заправо већину свог времена провести буљећи у екране, а да ће им за друге активности, до краја живота, остати тек 32 месеца.
А идеја да ће читаве генерације већину својих живота провести заковани за екране, помало је застрашујућа. Међутим, Амбрози тврди да ипак можемо пронаћи разлоге и за оптимизам. Ако ову информацију поделите са децом и младима у овој околини, можда ће на своје слободно време гледати другачије.
Како да тинејџерима „отворите очи“ и наведете их да оставе екране
Амбрози је власник предузећа које се зове Project Reboot и обишао је велики број школа одржавши бројне радионице за родитеље, ученике и наставнике. Он каже да су тинејџери више забринути због количине времена које остављају на друштвеним мрежама, него за последице тога по њихово ментално здравље. Али, чим схвате да буквално ДАЈУ своје животе бесплатно, постају спремнији да редефинишу своје навике.
„Изузетно је важно да деци објаснимо да друштвене мреже НИСУ бесплатне. Ми их плаћамо својим временом. А време је данас најважнији ресурс и то деца треба да разумеју. Ми треба да им објаснимо. Време које могу да уложе тако што ће инвестирати у себе и изградити особу у какву желе да одрасту.“ – казао је Амбрози.
Он тврди да ће млади теже поклонити своје време у сврхе богаћења технолошких компанија онда кад схвате његову вредност.
“Нико не воли да буде изманипулисан, па тако ни деца. Ако осете да су „преварени“ и да технолошке компаније управо функционишу по моделу да узму њихово време бесплатно, па да га онда наплате неком другом, млади ће сигурно размислити о томе како га могу искористити за сопствену добробит, уместо за туђу.“
Амбрози истиче и да родитељи треба да покушају да покажу разумевање и да не осуђују децу због времена проведеног пред екраном јер је то битка коју данас бију многи.
Он даје и предлоге како се може смањити губљење времена на друштвеним мрежама.
Држите све своје апликације за друштвене мреже на једном уређају
“Лично покушавам да одредим тачне намене својих уређаја. Апликације за забаву су ми на телефону и не могу да им приступим с рачунара, који ми служи за посао. Оне не треба да нам буду доступне на сваком уређају.“ – каже Амбрози.
Телефон се не држи у соби у којој спавамо
Амбрози предлаже и да телефон пунимо ван спаваће собе и да нам он не служи као будилник.
Суштина је да, заправо, деца треба да промене перспективу и разумеју да сваки тренутак забаве у виртуелном свету они плаћају по врло скупој тарифи. Али, најпре ту перспективу треба да променимо ми, одрасли.
Напишите одговор