После завршеног првог круга уписа на факултете у Србији јасно је да су наставнички смерови и ове године непопуњени. Као виц је зазвучала чињеница да је на Физичком факултету пријаву за упис поднео само један студент. Шта то рад у школама чини непривлачним младим људима?
А шта би га и чинило привлачним?
Тренутна просечна плата запослених је знатно испод просечне зараде у Републици Србији. Запослени у школама се даве у преобимној администрацији. Сматрају да су колатерална штета у сервилном односу између Министарства просвете и родитеља. Услови рада у школама су тешки, додатно обремењени немилим догађајима. Међу ученицима је вршњачко насиље повећано.
А како држава решава проблем?
Министарство додељује стипендије за недостајућа занимања у просвети (за студенте друге и треће године студија првог степена). Анализа доступних података за школску 2022/2023 годину:
– Планирано је 250 стипендија;
– Стипендија износи 13000 динара, месечно (12 месеци);
– Коначна ранг листа показује да је стипендију, на крају, добило свега 5 (пет) студената. Из свега наведеног, јасно је да стипендирање у овом износу и на овај начин неће решити проблем све већег броја дефицитарних кадрова у школама.
Декани већег броја факултета са наставничким профилима направили су Платформу за решавање озбиљног проблема са којим су суочени. Министарство је у међувремену одржало бројне састанке, формирало Радну групу (још једну) и делове Платформе ставило у Акциони план за период од 2024. до 2026. године.
Кад никог више не буде да ради по школама, неће више бити ни школа. Нема тих Радних група које ће решити проблем, а ни времена за Акционе планове. Задњи је тренутак да седнемо за исти сто и донесемо јасне одлуке за побољшање услова рада у школама. Повећамо зараде за најмање 30%, смањимо бесмислену администрацију, вратимо већу аутономију наставницима и заједно као друштво вратимо достојанство професији.
Ако се то не учини, Стратегија образовања биће да образовања нема и да школе као образовне и васпитне установе нестају. Претвориће се у велика обданишта за децу а њих ће чувати увезени радници из Индије, Бангладеша, Непала…
Аутор: Снежана Романдић, руководилац ресора за образовни систем Уније СПРС
To j jeste cilj da nema više škola , jer treba sve da pređe na onlajn. Decenijama se radi na tom culju . Uskoro će roboti davati instrukcije, a onda svi na onlajn. Svima krive kičme, oslabljen vid i ograničen pogled na svet…bez socijalizacije i empatije…
Prosto je za cudjenje sta se desava sa prosvetom u nasoj zemlji a da niko ne preduzima nista povodom toga. Ovo je za rubliku verovali ili ne
Izgleda da ni vrtića više neće biti pošto ni tu više nema ko da radi. A i zašto bi? Za koju platu?🤷 Srbijo,vreme je da se razilazimo polako..
Samo da se drzava negde ne oklizne? U mojoj kuci nas ima cetvoro i svi prosvetni radnici. Besmisleno, ali istinito. Stanje u prosveti je bruka i sramota. Sve ovo sto je napisano u komentaru treba odmah ispuniti i to septembra. Znate ko ima u dzepu ima autoriteta. Na zalost, ali je tako. Pitajte novo pecene biznismene da li su procitali tri ili manje knjiga. SAMO RECI SRAM VAS BILO SVE ONE KOJI ODLUCUJU O PROSVETI U OVOJ DRŽAVI. MA BEDNI STE!