Kad nikog više ne bude da radi po školama, škola neće ni biti. Nema tih Radnih grupa koje će rešiti problem

Posle završenog prvog kruga upisa na fakultete u Srbiji jasno je da su  nastavnički smerovi i ove godine nepopunjeni. Kao vic je zazvučala činjenica da je na Fizičkom fakultetu prijavu za upis podneo samo jedan student. Šta to rad u školama čini neprivlačnim mladim ljudima? 

A šta bi ga i činilo privlačnim?

Trenutna prosečna plata zaposlenih je znatno ispod prosečne zarade u Republici Srbiji. Zaposleni u školama se dave u preobimnoj administraciji. Smatraju da su kolateralna šteta u servilnom odnosu između Ministarstva prosvete i roditelja. Uslovi rada u školama su teški, dodatno obremenjeni nemilim događajima. Među učenicima je vršnjačko nasilje povećano.

A kako država rešava problem?

Ministarstvo dodeljuje stipendije za nedostajuća zanimanja u prosveti (za studente druge i treće godine studija prvog stepena). Analiza dostupnih podataka za školsku 2022/2023 godinu:  

– Planirano je 250 stipendija; 

– Stipendija iznosi 13000 dinara, mesečno (12 meseci); 

– Konačna rang lista pokazuje da je stipendiju, na kraju, dobilo svega 5 (pet) studenata. Iz svega navedenog, jasno je da stipendiranje u ovom iznosu i na ovaj način neće rešiti problem sve većeg broja deficitarnih kadrova u školama.

Dekani većeg broja fakulteta sa nastavničkim profilima napravili su Platformu za rešavanje ozbiljnog problema sa kojim su suočeni. Ministarstvo je u međuvremenu održalo brojne sastanke, formiralo Radnu grupu (još jednu) i delove Platforme stavilo u Akcioni plan za period od 2024. do 2026. godine. 

Kad nikog više ne bude da radi po školama, neće više biti ni škola. Nema tih Radnih grupa koje će rešiti problem, a ni vremena za Akcione planove. Zadnji je trenutak da sednemo za isti sto i donesemo jasne odluke za poboljšanje uslova rada u školama. Povećamo zarade za najmanje 30%, smanjimo besmislenu administraciju, vratimo veću autonomiju nastavnicima i zajedno kao  društvo vratimo dostojanstvo profesiji. 

Ako se to ne učini, Strategija obrazovanja biće da obrazovanja nema i da škole kao obrazovne i vaspitne ustanove nestaju. Pretvoriće se u velika obdaništa za decu a njih će čuvati uvezeni radnici iz Indije, Bangladeša, Nepala… 

Autor: Snežana Romandić, rukovodilac resora za obrazovni sistem Unije SPRS