Deca imaju instinktivnu potrebu da daju doprinos funkcionisanju porodice, da budu samostalna i pokažu da mogu mnogo. Ako im tu šansu pružite, to će biti dragoceno i za njihove dobre navike i za razvoj samopouzdanja.

Iako u nekom periodu, kad se naviknu na to da roditelji mnogo stvari rade za njih, deluje kao da su lenji i nezainteresovani, deca zapravo ne žele da radite stvari umesto njih. I njima je, kao i svima nama, potrebno da se osete važnim i da imaju svest o tome da funkcionisanju svoje porodice daju neki značajan doprinos.
Zapravo, deci su potrebne dve vrste odgovornosti – briga o sebi i doprinos porodici. Ali, takav stav i navike ne razvijaju se preko noći. A ne razvijaju se ni tako što detetu od 10 godina ponavljate svako jutro da treba da namesti krevet i složi pidžamu.
Sve počinje od trenutka kad prohodaju. Dvogodišnjaku dajte salvete da postavi na sto, a trogodišnjak može da vam dodaje sudove iz mašine. Sa četiri godine može da složi čarape, a sa pet i da nahrani psa. Već šestogodišnjaci su dovoljno veliki da raspreme sto, sa sedam mogu da zalivaju biljke i da sami budu za to odgovorni, a sa osam bi već trebalo da sami slažu svoje ormane.
Ali, šta je sa donošenjem odluka i odgovornostima? U kom uzrastu šta dozvoliti?
Napravili smo relativno detaljan spisak koji vam pomaže da svojoj deci date onoliko odgovornosti koliko njihov uzrast dozvoljava. Vi ih, naravno, prilagodite svom detetu i okolnostima u kojim živite.
I ne zaboravite da polako povećavate obim slobode i odgovornosti koje pružate svom detetu, pomažući im tek onoliko koliko je neophodno, dok ne pređu na “sledeći nivo”.
Zadaci i odgovornosti za decu uzrasta 2-3 godine
- Dozvolite im da budu odgovorni za svoje telo, u granicama sopstvene sigurnosti i pristojnosti.
- Neka počiste nered iza sebe. “U redu je. Donesi sunđer i krpu i pokupićemo mleko. Uvek moramo da počistimo nered koji napravimo.”
- Neka sami odluče šta će da obuku, a vi vodite računa da to bude u skladu sa vremenskim prilikama i pristojno. Slaganje boja i trendova im prepustite.
- Koliko će pojesti—vi im dajete ručak i odlučujete šta je na meniju, oni odlučuju koliko će pojesti. Da, možda će to biti par zalogaja da bi odmah nakon toga tražili bombonu. Vaše je da izdržite i ne popustite.
- Neka sami jedu. Potpuno sami, osim ako zatraže vašu pomoć a vi ujedno procenite da im je potrebna.
- Koju knjigu žete im čitati, čak i ako je 10. veče zaredom.
- Kojim igračkama će se igrati.
- Koje igračke će deliti s drugima, a koje će skloniti pre nego što druga deca vide.
- Kad idu u toalet—možete pitati: “Treba li da piškiš pre nego što izađemo?” ali oni sami “proveravaju” i slušaju svoje telo, prepoznaju signale, osim ako želite da budete zaduženi za to i u godinama koje dolaze.
Zadaci i odgovornosti za decu uzrasta 3-5 godina
Sve navedeno, plus:
- Odeća – biraju je sami, u skladu s vašim smernicama i paze na nju slažući je kad je svuku i ostavljajući u orman.
- Odluke o svojoj sobi, u razumnim granicama – kakvu posteljinu žele i, ako birate tapete, izbor treba da bude na detetu, opet prema nekim smernicama.
- Koliko će jesti.
- Šta će jesti, ali u sklopu onoga što se nudi. Ovo ima smisla ako se celoj porodici ograniči pristup nezdravoj hrani. Morate, takođe, imati rezervnu opciju za obrok, ako spremate nešto što dete baš ne voli. Na primer, kad je kod nas za večeru pita od heljde, mlađi sin jede ovsenu kašu.
- S kim će se igrati.
- Da li će ići na rođendane ili druge događaje na koje je pozvan, izuzev obaveznih porodičnih okupljanja.
- Ko sme i ko ne sme da bude u njegovoj sobi.
Zadaci i odgovornosti za decu uzrasta 6-9 godina
Sve navedeno, plus:
- Kakvu frizuru će imati, dok se poštuju neke društvene norme (primera radi, neće se farbati u zeleno, ali odlučuje sam da li želi sasvim kratku ili nešto dužu kosu).
- Da sklone iza sebe nakon jela.
- Jednostavni kućni poslovi (nameštanje kreveta, brisanje prašine).
- Kako će trošiti džeparac, dok ga troše na stvari koje ga ne ugrožavaju (koji se ne povećava jer ga je nestalo pre vremena).
- Domaći zadaci.
- Pakovanje knjiga za školu, obavezno veče pre.
- Kako će provesti slobodno vreme.
- Da li će ići na časove instrumenta ili ne.
- Koji sport ili drugu fizičku aktivnost će trenirati (kod nas, fizička aktivnost nije stvar izbora, ali njen oblik jeste – mogu birati fudbal, plivanje, atletiku…)
- Spremanje užine, ako je nešto jednostavno poput keksa ili pite od juče.
- Tuširanje, a od 8. godine i pranje zuba.
Zadaci i odgovornosti za decu uzrasta 10-12 godina
Sve navedeno, plus:
- Pripremanje sendviča ili nečeg drugog za užinu.
- Briga o ličnoj higijeni: pranje kose, sečenje noktiju…
- Samostalan odlazak na igralište sa drugarima, sve dok roditelj uvek zna gde je, a dogovorene granice kretanja se poštuju.
- Ostajanje kod kuće bez nadzora, uz dogovorena pravila
Zadaci i odgovornosti za decu uzrasta 13-15 godina
Sve navedeno, plus:
- Buđenje za školu.
- Briga o vešu (da ispegla i složi svoje stvari).
- Privremene promene u izgledu, u skladu sa dogovorom u porodici. Kod nas su dozvoljene privremene tetovaže, ali za trajne će morati da sačekaju da napune 20 godina.
- Vožnja gradskim autobusom.
- Odlazak u bioskop sa društvom.
- Briga o novcu i planiranje kako će potrošiti džeparac
- Male zarade za poslove poput čuvanja mlađeg brata ili sređivanja kuće.
Imajte na umu da je važno da pratite svoje dete i konstantno povećavate nivo odgovornosti i poverenja koje mu nudite. Ne zaboravite da je ponekad, iako vam se nešto što dete poželi da uradi učini suludo – mnogo bolje odstupiti i dozvoliti ako to neće biti nešto ugrožavajuće, nego se tvrdoglavo držati načela. Osećaj slobode i fleksibilnost su ono za čim deca žude. Kad vide da imaju vaše poverenje, imaće i manju potrebu da vam prkose.