„Povećanje efikasnosti vaspitno-obrazovnog rada sa učenicima zahteva da se ciljevi obrazovanja i osposobljavanja nastavnika iskazuju očekivanim kompetencijama, jer od kompetencija nastavnika direktno zavisi da li će i u kojoj meri učenici razvijati neophodne kompetencije za život u savremenom društvu. (…) Pri tome, osnovu za građenje opšteg i profesionalnog obrazovanja nastavnika predstavljaju sledeće sposobnosti: znanje, delovanje, vrednovanje, komuniciranje i međusobno razumevanje. To znači da nastavnici moraju da razvijaju višedimenzionalne kompetencije – sposobnosti samoorganizacije, delotvornosti, kooperacije, sporazumevanja, rešavanja problema i integralnog pristupa. To pokazuje da kompetentnost nastavnika nije samo individualnog, već i interpersonalnog i socijalnog karaktera, što je posebno značajno za vaspitno-obrazovni rad. (…) Imajući u vidu ovu višedimenzionalnost, nastavnici treba da razvijaju sposobnosti i veštine koje u novije vreme dobijaju na značaju: veštine komuniciranja, upravljanje znanjima i iskustvima učenika, stvaralačko pedagoško vođenje, saradnja u radu u grupi, umešnost timskog rada, uz neophodne kompjuterske i tehničke veštine i osposobljenost za korišćenje sredstava masovnih komunikacija.“
https://zelenaucionica.com/kompetencije-nastavnika-u-savremenom-obrazovanju/
Što bi u mom rodnom selu Rakincu rekli: još samo da nam nabiju rogove i stave jaram, pa da budemo kompletirani cakum-pakum, sa svim onim što sada već imamo (mrtvo more pisanija, kontrole, razne, zahtevi, razni, i sa raznih strana, itd.)!
„Šta znači KOMPETENCIJA?
» kompetencija • ženski rod Nadležnost, merodavnost; sposobnost (ili pozvanost) sudije za suđenje ili ocenjivanje; polje rada (ili područje) nekog nadleštva…
Šta znači NEBULOZA?
» nebuloza • ženski rod Maglovitost, nejasnoća, zamagljenost (lat.)“
Ne mislim ja kako su oni koji pišu ovakve tekstove o kompetencijama nastavnika, te svi oni koji ovakve teze ubacuju u zvanične dokumente – zlonamerni, naprotiv, svakako su njihova razmišljanja u smeru poboljšanja, u radu nastavnika, u radu škola, u efektima nastavnog rada, poboljšanja na načine na koje to oni vide… Ali, nažalost, dobre namere nas ne oslobađaju obaveze da malo dublje zađemo u realno stanje u nastavnoj praksi, u ovom slučaju – u realni položaj nastavnika u tzv. obrazovno-vaspitnom procesu, jer svako razmišljanje KAKO BI TREBALO DA BUDE, bez uvida u realno stanje: samo dolazi kao čardak ni na nebu ni na zemlji, ili, što bi se skoro-pa-stručno reklo: kao nebuloza. (više…)
Napišite odgovor