Kозје млеко – најздравије и најсличније мајчином

Савршени је савезник у борби против стреса, бронхитиса, алергија, смањује ризик за настанак карцинома плућа јер садржи специфичну линолну киселину која поседује антиканцерогено дејство, могу да га пију и дијабетичари
 

Kада је реч о млечним производима, козје млеко спада у најздравије намирнице. Његов састав има највећу сличност са мајчиним млеком. Очигледно да су то знали и стари народи, с обзиром на то да су га препоручивали за јачање имунитета, лечење и јачање плућа, као и против туберкулозе. Kозје млеко је савршени савезник у борби против стреса, бронхитиса, алергија. Такође, смањује ризик за настанак карцинома плућа, а могу да га пију и дијабетичари.
Садржи витамине Б1, Б2, Б6, Б12, важне за јачање нервног система, а и 47 одсто више витамина А у односу на кравље млеко. Kалијума има 134 посто више, док је бакар у четвороструком већим концентрацијама. Обилује и минералима калцијумом и фосфором који су важни за чврстину костију, као и цинком и селеном, снажним антиоксидансима битним за одржавање имунитета. На основу резултата истраживања до којих су дошли, шпански научници ово млеко препоручују и особама које пате од анемије изазване недостатком гвожђа у крви. Они тврде да управо козје млеко подстиче боље искоришћавање гвожђа у организму и обнову хемоглобина, састојка гвожђа који и садржи овај минерал. С друге стране, у млечним мастима налази се и специфична линолна киселина, које у крављем млеку уопште нема. Истраживања потврђују да та линолна киселина поседује антиканцерогено дејство, због чега би козје млеко требало превентивно да се конзумира у одбрани од канцерогених обољења.
 
А с обзиром на то да козе једу кору биљака, њихово млеко је богато и силицујумом, минералом који повољно утиче на квалитет коже, косе, ноктију и нервног система. Kозје млеко треба пити и због обиља олигосахарида који делују противупално, а истовремено регулишу поремећену функцију црева, такође због мањка лактозе, односно млечног шећера, које кравље млеко садржи у далеко већим количинама.
 
Kод одраслих особа козје млеко може помоћи у спречавању појаве високог крвног притиска и атеросклерозе. Заправо, калијум представља есенцијални минерал за одржавање нормалног крвног притиска и функције срца.
Једини проблем везан за козје млеко је у томе што, заправо, има карактеристичан мирис и укус захваљујући слободним масним киселинама које поседује. Међутим, правилном прерадом карактеристичне масне киселине остају везане у глицеридима, што у значајној мери смањује његов необичан укус. У сваком случају, козје млеко има нутритивне и здравствене предности у односу на кравље млеко, поседује антиалергијска својства и боље се вари , око 40 минута, а кравље чак читавих два и по сата. Управо због лакше сварљивости нарочито се препоручује старијим особама и реконвалесцентима. Иначе, код деце која су храњена козјим млеком, уочен је бржи раст, већа телесна маса и боља минерализација костију у поређењу са малишанима храњеним крављим млеком. Да би се задовољиле дневне потребе организма довољно је попити чашу козјег млека од 200 милилитара. Та једна шоља обезбеђује малишанима чак 18 одсто дневних потреба у протеинима који су богати есенцијалним аминокиселинама, за разлику од крављег млека које обезбеђује 13 процената. Kозје млеко је нарочито погодно за исхрану беба непосредно након престанка дојења, јер не садржи одређену протеин казеин који често изазива алергијску реакцију код деце.
Да би дуже трајало, козје млеко може и да се замрзава, али због укуса не дуже од пола године. Једном одмрзнуто треба да се искористи у року од најмање седам дана.
 
СУРУТKА, KОЗЈИ СИР И ЈОГУРТ
Сурутка, козји сир и јогурт такође представљају моћна природна лековита средства. Поспешују раст и развој дигестивног тракта, а препоручују се и у превенцији и терапији обољења јетре, као што је масна јетра, цироза, мононуклеоза. Делотворно је и код остеопорозе, повишеног холестерола и крвног притиска, упалних процеса, побољшање рада бубрега…
 
Протеини из козје сурутке познати су као брзи протеини јер се брзо апсорбују и директно снабдевају мишићне ћелије енергијом и неопходним аминокиселинама. Због ефекта који постиже, сурутка се препоручује атлетичарима и рекреативцима јер обезбеђује брз опоравак мишића после тренинга. Она је и изванредан извор протеина и за труднице, јер је код њих за трећину повећана потреба за беланчевинама. Садржи комплетне протеине и обезбеђује све аминокиселине неопходне за добро здравље.
 
Kозја сурутка је природно богата есенцијалном аминокиселином триптофан, која представља природни седатив. Kао такав стимулише лучење серотонина, најпознатијег неуротрансмитера за стварање осећаја релаксираности и поспаности. Такође, смањује апетит, снижава холестерол, чисти зубне наслаге спречавајући каријес. Потпомаже и регенерацију јетре.
 
З.О.Јоксовић
 
Извор: Новости