Prva trudnoća, ako je željena, kod svake mlade mame nosi mnogo radosti, ali i poneku strepnju. Da li će sve biti u redu? Hoće li beba biti dobro? Hoću li ja biti dobro? Mogu li ja to?
I to su sve normalna pitanja i normalni strahovi. Nemojte dozvoliti da vas neko upoređuje sa našim bakama koje su se porađale na njivi i da vas proglasi za razmažene zbog toga što brinete za svoje i zdravlje svog deteta. Dakle, briga, dok je u granicama, potpuno je normalna stvar. Da je nema, neke komplikacije bi možda prošle nezapaženo, a to se u prošlosti mnogo dešavalo.
Jedna od takvih je i problem sa visokim krvnim pritiskom u trudnoći. Simptomi koje visok krvni pritisak daje ponekad se mogu povezati sa trudnoćom samom, pa trudnica može pomisliti da je to sve normalno za stanje u kom se nalazi.
Visok krvni pritisak u trudnoći povezan je sa pojavom preeklamspije, izuzetno rizičnim stanjem i za trudnicu i za bebu.
A znakovi koji ukazuju na to da treba da se javite ginekologu nalikuju nekim običnim simptomima trudnoće: naglo dobijanje na težini; mučnina i povraćanje; otoci ekstremiteta; smetnje sa disanjem; bol u stomaku. Postoje, naravno, i oni intenzivniji koji vam jasno ukazuju da nešto nije u redu poput vaginalnog krvarenja, ali oni se ne ispolje uvek.
Zato je jedna od pametnih investicija u trudnoći – aparat za merenje krvnog pritiska. Doktor će vam, ako spadate u grupu trudnica sa povišenim pritiskom, sigurno reći koliko puta dnevno i u kojim intervalima da merite pritisak, a o svemu tome moraćete da vodite evidenciju.
Danas, kada je sve digitalno, nije neobično što postoje i merači krvnog pritiska koji se mogu povezati sa aplikacijom u telefonu i olakšati vam vođenje evidencije rezultata merenja. Telefon se bluetooth tehnologijom poveže sa meračem i aplikacija sama preuzima, čuva, grupiše i (ako to želite) šalje podatke o vašim merenjima.
Dva ovakva merača – jedan za zglob, drugi za nadlakticu, proizveo je Pic, kod nas poznat i po veoma kvalitetnim inhalatorima i toplomerima.
Oba merača poseduju tehnologiju brzog merenja (zato se i zovu Rapid), kao i detektor nepravilnog srčanog ritma.
Nakon svakog merenja pritiska, automatski šalju rezultate Pic Health Station aplikaciji koja čuva podatke. Aplikacija omogućava korisnicima da u svakom trenutku pristupe rezultatima, čak i bez internet konekcije, pružajući im mogućnost da prate kretanje krvnog pritiska kad god je to potrebno.
Beskontaktni toplomer
Pic je nedavno lansirao i poboljšanu verziju beskontaktnog toplomera, velikog pomagača u životu svakog roditelja koji ima malu decu.
Merenje temperature traje tačno jedan sekund, a može se meriti i temperatura hrane, vode za kupanje i sobna temperatura.
Pored merenja temperature, čije se vrednosti automatski čuvaju i skladište na Pic Health Station aplikaciji, simptomi i lekovi koje pijete vi ili vaše dete mogu se uneti kao beleška. Aplikacija kreira grafikon koji prati i analizira sve promene temperature, precizan je i jednostavan za razumevanje.
Pic Health Station omogućava svim članovima porodice da imaju svoj lični nalog: aplikacija prebacuje podatke direktno na pravi nalog, klasifikujući informacije pojedinačno, tako da ne postoji rizik da se podaci pomešaju. Sve što ste zabeležili – temperature sa vremenom merenja, uzeti lekovi, simptomi… može se poslati pedijatru na mejl i tako olakšati komunikacija i praćenje bolesti.
Dakle, koliko god da nam tehnologija zakomplikovala život na nekim poljima, ipak joj možemo zahvaliti na onim stvarima kojima nam je svakodnevicu pojednostavila i učinila da se osećamo sigurnije.
Napišite odgovor