Васа има 13 година и био је увек солидан ђак. Одликаш с неколико четворки, без превише труда. Тренира одбојку и иде на немачки, дружи се, као и сваки тинејџер проводи време играјући игрице. Родитељи се труде да то буде у разумној мери, али знате како то иде, увек је борба. Ипак, не одустају. Не може се бити на екранима по читав дан.
Васа има и млађу сестру. Као и сваког тинејџера, она га смара, али у школи увек брине о томе где је и да ли је неко дира.
Мама и тата раде од 9 до 5, али се труде да изађу с посла у 5, сваког дана. Знају они да је ово време лудо и да деца могу лакше него икад кренути погрешним путем, само ако дозволимо себи да трепнемо. Зато – не трепћу. Вечерају заједно, сваке вечери. Причају о томе како су провели дан, планирају заједничке одморе, играју друштвене игре, кад за то остане времена. Тата је, рекли би неки, помало строг и захтеван. Има очекивања од своје деце кад је реч о понашању код куће, у школи и на сваком другом месту. Обавезе су на првом месту, али се и права поштују. Рекло би се баланс традиционалног и модерног васпитања, са мало већим нагласком на ово прво.
Али, у последњих неколико недеља више ништа није исто. Васа се променио. Повукао се у себе, мало разговара, на питања шта није у реду одговор је увек исти: „Све је у реду, смарате.“
Мама је решила да оде на отворена врата у школу. Разредна ће можда знати шта није у реду. Нису, додуше, до сада ни имале много контакта, али није било ни потребе. Васа је увек био добро дете и о свему су разговарали.
Разредна је сачекала помало ужурбана јер је тог дана била седница. Васина мама није оклевала, одмах је прешла на ствар и рекла да је забринута за свог сина. Да он није више исти. „Он је добро дете, не треба да бринете.“, рекла је разредна. „Онај мали Стевановић и Перић га понекад задиркују, али то су дечја посла. Не брините, нису се потукли никад, далеко било. Све је то нормално, они су тинејџери.“
Васина мама отишла је кући умирена, али не сасвим. Шта значи задиркују? Како задиркују? Покушала је опет да разговара са сином, без успеха. У данима и недељама које су уследиле атмосфера у кући се полако мењала. Упркос труду који су родитељи улагали да успоставе контакт с Васом, он је био све мање присутан, а сви су им говорили да је то због пубертета. Зашто да брину, није покварио оцене, иде на тренинге, не прави проблеме.
Васини другари из разреда били су, као и у сваком разреду, врло различити. Двојица проблематичних дечака, исто толико девојчица које долазе из дисфункционалних породица. Али, тога је одувек било. Све у свему, 90% пристојне деце.
А онда се Васа једног дана из школе вратио са масницом на лицу. Није желео да разговара, затворио се у собу. Мама и тата су били испрепадани и очајни, нису одустајали. Пре него што оду код разредне, желе да чују њега. После много молби и убеђивања, Васа је признао. Стевановић му недељама узима новац за ужину, а малтретирање траје месецима. На почетку „безазлене“ прозивке на које обично нико у школи не реагује јер „сви смо то прошли“ и „деца морају да очврсну“, а оне онда прерасту у уцене, претње и, на крају, батине.
Васа је ћутао. Није хтео да га било ко назива слабићем, али није желео ни да улази у сукобе јер су га родитељи увек учили да је насиље лоше, да не решава проблем. Стевановића, изгледа, нису. Све се десило у школском дворишту, одмах након часова. Васа није пријавио ником. „Шта вреди, два пута сам пријавио да су ми узели паре, а разредна их само изгрди, каже да ће позвати родитеље, а ја још више надрљам после школе, јер сам ‘цинкара’.“ – поверио се Васа родитељима.
Одлазак педагогу и директору прошао је с много уверавања за Васине родитеље да ће појачати васпитни рад и разговарати с родитељима. Да нема потребе за полицијом и да се од тога прави некакав скандал. Деца су то. Помириће се. Васини родитељи су поверовали. Педагог и директор ипак знају свој посао.
Прошло је неколико мирних недеља и деловало је као да се све смирило. А онда се Васа вратио из школе поцепане јакне. Била је потпуно исечена. Стевановић. Понео маказе, сео иза Васе и за време часа исекао јакну која је висила на његовој столици.
Поново директор и психолог.
„Знате, Стевановићеви родитељи су у процесу развода. Он пролази кроз тежак период и не можемо да допремо до њега, а мајку смо звали и није се јавила. Али уверавамо вас да ће се то решити, нема потребе за полицијом и инспекцијом. Ми смо му одузели те маказе.“ – рекао је директор.
Хајде, даћемо им још једну шансу, сложили су се Васини родитељи. За све то време, Васа је затворен за комуникацију. Често је у својој соби, па родитељи размишљају и да ангажују психолога да му помогне. Али то много кошта, а од њихове две плате једва скрпе за кредит, храну и једно седмодневно летовање на Дивчибарама. Ма може и без тог летовања, пронаћи ће начин…
Поново су се ствари смириле, али овог пута на недељу дана. Сценарио претњи, гурања, подсмевања је почео да се понавља. И десила се „сачекуша“. Њих тројица, а Васа сам. Али ван школе, у парку преко пута. За то, кажу у школи, нису одговорни.
Цео разред полако је почео да се групише. Двојица проблематичних дечака које нико није спутао, којима нико није помогао, вође су чопора. Или си с њима или си против њих. Неутралних није смело да буде. Васа је морао да бира. Или ће и сам почети да прозива и малтретира слабије, да пуши, бежи с часова и гађа пролазнике с прозора школе (и још много тога) или ће остати жртва. Није желео да разочара родитеље који су били толико поносни на њега. Од школе није могао да очекује помоћ, разредна је увек некако одсутна. Од почетка ове школске године одржали су само један ЧОС и то на тему употребе мобилног телефона за време часа.
Дакле, пред Васом је избор. Да буде добар својој породици и трпи малтретирање или да буде добар вршњацима и избегне улогу жртве?
Ја, родитељ доброг детета, питам вас који сте део система – шта Васа да одабере?
Шта да одабере моје дете ако сутра и оно буде Васа?
Зашто непрестано говорите – криви су родитељи?
За шта сам крив ЈА и свих 80 или 90 одсто родитеља оне добре деце?
Кривите оних 10% који не умеју да васпитају ни себе, па тако ни своју децу? Ок, криви су. Али, зар нису институције ту управо да примете такве, реагују и спрече да се деси овакав сценарио? Да помогну тој деци тих лоших родитеља јер су она препуштена сама себи?
Кад неко опљачка трафику и сутра слободно шета улицом, да ли је крив само он или и они који су му дозволили да слободно шета док не начини већи злочин?
Не, нису криви (само) ти родитељи. Јер је то мањина којом систем треба да се бави. То му је посао. За то је плаћен. Да препозна, усмери, едукује, реагује. Да примети децу која су на лутрији живота већ кажњена што имају лоше родитеље. А ако не примети или игнорише – да сноси последице. Заједно са тим родитељима.
Посао школе није да чува свој углед, већ да брине о сигурности све своје деце и наставника. А то се умањивањем озбиљности проблема – не постиже.
И за крај, да вас питам – кад се деси силовање, малтретирања, кад насилник на улици неког претуче, а ви га сутра видите како слободно шета улицом – шта ћете помислити? Где су му родитељи или где је СИСТЕМ?
Prema vašim rečima, škola je kriva za ponašanje učenika koji su došli nevaspitani. Evo, kad tako pametujete, recite kako škola može da spreči tuču u parku? Mislite da i tamo treba da postavimo dežurne nastavnike? Da li škola treba da preuzme brigu o deci o kojoj ne brinu roditelji? I šta škola uopšte može da uradi osim da daje Ukore i pojačan vaspitni rad? Vaspitni rad-na jedno uvo uđe, na drugo izađe kod nevaspitane dece. Stvarno ne znam šta se dešava sa vama. Vi biste opštužili školu da nije ništa preduzela i za nasilje u vašoj kući. Bolje preduzimajte sve što možete dok deca ne pođu u školu. Nemojte se više vaditi da je neko drugi kriv za vaše roditeljske propuste.
A šta vi Aleksa predlažete kao rešenje ovog univerzalnog problema?
Škola bi trebala da može da deluje i pritiv tih roditelja koji „ne mogu ništa“ ili „ne smeju ništa“ protiv svoje dece. Kako? Pa preko viših istanci i drugih organa reda. Samo je pitanje da li zaposleni u njoj to smatraju za obavezu i da li im je to u interesu. „Sve su to dečiji nestašluci“ dok neko drugo dete ciglom ne razbije glavu našem (ili Vašem!) detetu. Onda menjamo priču. E vidite Aleksa u tome se sastoji/ogleda licemerstvo i onih koji rade u školi ali i svih nas. A ništa manje i Vas.
Zato „škola“ ima obavezu ili da deluje protiv nasilnika ili da javno prizna da nije sposobna ništa i da javno zahteva od roditelja da pomoć traže na nekom drugom mestu. A ne da nas „uči“ kako je zlostavljanje „sastavni deo puberteta“ ili „normalan proces odrastanja“ ili da smo „mi krivi“ što naše dete ili na neko zlostavlja ili obespravljuje. NADAM SE DA SE SLAŽETE IKO TIGA DA JE ZA TAJ POSAO PLAĆENA IZ BUDŽETA , A NE DA NAS VUČE ZA NOS I UBEĐUJE(ili „uči“?!) KAKO JE ZLO SASVIM NORMALNA STVAR.
Niko nije rekao da su krivi roditelji dece koja trpe nasilje, već o roditeljima dece koja čine nasilje. Kad bi svako uradio svoj deo posla i prihvatio odgovornost, situacija bi bila sasvim drugačija. Ovako, najlakše je generalizovati i optužiti uvek i uvek školu. Škola nije ovo, škola nije ono, itd. Kažete, plaćeni su iz budžeta. Izvinite ali nisu plaćeni da trpe uvrede, šamare, šutiranje i sl. od učenika a vikanje, pretnje i psovanje od njihovih roditelja. Ne znam da li znate, ali ako roditelj napadne nastavnika zbog roga što je dao učeniku Ukor, nastavnik mora privatno da podnese prijavu inače ništa od toga. I uglavnom je ništa.
Nikako se ne slažem da je nasilje sastavni deo puberteta, niti opravdavam nasilje. Naprotiv, govorim o tome da roditelji, dece koja imaju problematično ponašanje, ne sarađaju i uvek traže opravdanje za svoje dete. Na taj način problem se samo produbljuje. Kad bi se promenio Zakon po kome bi se automatski umešala policija za teže prekršaje, a tužioci po službenoj dužnosti prekršajno gonili takve roditelje, bilo bi drugačije. A ne ovako, navodno u Zakonu o osnovama sistema postoje kazne za rodtelje a to se gotovo nikad ne dešava jer nije jasno precizirano kad ko šta radi.
Kada bi psiholozi u Domovima zdravlja, koji razgovaraju sa budućim prvakom, bili iskreni prema roditeljima a roditelji bili iskreni prema psihologu ili pedagogu prilikom upisa u prvi razred, a zaposleni (nastavnici, pedagog/psiholog, direktor), na primer, od prvog razreda pratili učenike sa poremećajem u ponašanju i sankcionisali svaki oblik nasilja, bez obzira što je to učenik prvog ili drugoga razreda, jer će taj biti i stariji, onda bi možda bilo boljitka.
Dajem podršku i svoj glas ovoj kampanji.
Bukvalno je do SISTEMA. Škola je, kao i život van nje, deo jednog nebuloznog SISTEMA koji podržava većina roditelja i nastavnika, pa se onda obostrano pitaju šta će i kako da rade. Šta mislite, ko treba da menja SISTEM?
Ово је како тако и добро. Сценарио који је много бројни од овог је да родитељи мисле да је њихово дете најгоре иако је потпуно супротно. Шта та деца да раде? Цело одељење пуши, учионица се осећа, мирис пређе на одећу, и добро дете је криво.
То се мени десило у средњој.
Bravo za tekst! Apsolutno svaka reč na mestu.
Profesori na fakultetu nisu ucili kako da se nose sa delikventima. Oni bi jednostavno mogli samo da ih prepoznaju i uputena prevaspitavanje u kazneno popravne domove a tamo bi sa njima mogli da krenu i psiholozi i pokazu svoje umece ivestine …
U ovoj prici (nadam se samo prici), najodgovorniji su razredna, direktor i skolski psiholog. Desilo se i mojoj kceri, pre sad vec mnogo godina, za vreme onog nesretnog NATO bombardovanja, da je decak i susednog odelenja poceo da je maltretira, preti i vredja: „Vrati se u svoju zlocinacku zemlju, medju tvoje koljace, sta trazis ovde, u Danskoj, mi te preziremo, nisi nas dostojna…“ – i takve stvari. Primetila sam da je nesrecna, da nerado ide u skolu, i kad mi je jednog jutra konacno rekla sta joj se desava, odmah sam otisla kod razrednog i trazila razgovor u 4 oka. Kad je cuo moju pricu, bio je bled kao kreda, rekao mi da je to nedozvoljivo, i da mu verujem da ce on to da sredi. Sta je rekao tom decaku ne znam, ali je epilog bio da je tog istog dana, pred kraj nastave, taj decak usao na cas, i pred svima se izvinio mojoj ceri, rekao da mu je zao, i da to nikad vise nece da radi – i na tome se zavrsilo. Eto, tako reaguju pravi pedagozi u sredjenim sredinama (a, istini za volju, celokupno dansko javno mnenje bilo je tad protiv Srbije, zaista su sirili sve najgore vesti o nama. I taj decak, i razredni, bili su „pravi“ Danci).
prodjoh razne skole sticajem okolnosti i desavalo mi se maltretiranje u svima. problem je u tome sto je zarad toga da ljudi budu ovce vlast (ne nasa nego svaka) prodala tu pricu kako treba bez nasilja, razgovorom, kako deca treba da se slazu itd. primeticete da drzava uposljava dva organa sile, policiju i vojsku, dakle zna da krajnju rec uvek vodi pendrek.
kao sto rece dzordan piterson, da biste bili dobri, morate biti monstrum. sta to znaci? zec nije dobar, zec je bespomocan. on ne moze da se odbrani od vuka silom, prema tome nije da bira bez sile, nego prosto nema ni opciju. mozda je zec najsurovija zivotinja ovako u dusi ali prosto nema velicinu i snagu. tek kad razvijete snagu i mogucnosr da upotrebite silu, tek tad se postavlja pitanje dobrote/ ne dobrote. na polju stevanovica, to znaci da je vasa prvom prigodom trebao da vrati – ono sto je dobio ali malo jace. primeticete da vasa nije odmah dobio nasilje. nasilje je dobio kad je pokazao da pristaje na polozaj zrtve zarad ocuvanja ‘dobrote’. niko vasi to nije kriv, on je sam odabrao takav ishod, i njegovi roditelji koji sh mislili da zive u mitskom svetu iz slikovnice.
pre mnogo godina, u isto vreme kad sam ja maltretirana, u istu skolu isla je jedna devojcica cijeg sam oca kasnije upoznala nekim okolnostima. i nju su maltretirali, jedno 3 dana. onda joj je tata rekao da kad je sledeci put neko pipne uzme i najsnaznije sto moze ugrize to dete za ruku. Zasto bas to? zato sto jako boli a nije moguce naneti ozbiljnu povredu. nasilnik je video da zrtve tu nema, i nastavio dalje.
tako da vasa nek odluci sta je u ovom svetu, i malo manje da lamentiramo nad zivotinjskom
prirodom
coveka. ona ima mnogo pozitivnij strana i bez nje ne bismo bilo zivi danas. samo malo manje vere u mitove i bajke servirane odozgo i to je sve.
Isto pitanje postavljam i ja (majka jednog Vase) sama sebi…