Савремене друштвене промене и економски изазови довели су до значајних промена у начину живота миленијалске генерације. Један од најупечатљивијих трендова јесте одлука великог броја миленијалаца да уместо подизања деце приоритет дају кућним љубимцима.
Бројна истраживања и студије се баве питањем који дубљи разлози стоје иза овакве одлуке.
Статистика која мења перспективу
Према недавним подацима, више од половине домаћинстава у Сједињеним Америчким Државама поседује пса, док је број „родитеља кућних љубимаца“ нагло порастао током пандемије COVID-19. Истовремено, наталитет у САД је достигао историјски минимум, са падом од 3% до 2022. године, према Центру за контролу и превенцију болести (CDC). Овај пад наталитета доводи у питање традиционалне концепте породице и родитељства, истичући улогу кућних љубимаца као „сурогата“ за децу.
„Када је усвајање кућних љубимаца драматично порасло током врхунца пандемије, наш тим је истражио могућност да миленијалци све више виде своје љубимце као алтернативу деци,“ изјавила је Лили Велез, ауторка извештаја „Наталитет у САД опада, да ли су кућни љубимци нова деца?“. Резултати њихове анкете показали су да 70% испитаника заиста доживљава своје љубимце као своје потомке.
Миленијалске жене и одлука да немају децу
Неоспорно је да жене миленијалске генерације играју кључну улогу у овом тренду. Према истраживању, 46% жена које не планирају да имају децу изјавило је да једноставно немају жељу за родитељством. На ову одлуку утичу бројни фактори, почев од економске нестабилности до бриге о животној средини. Знања о климатским променама и еколошким проблемима подстичу многе жене да се окрену одрживијим начинима живота, односно да не планирају проширење породице.
Пандемија COVID-19 је такође имала значајан утицај на велики број жена да одложе рађање или потпуно одустану од тога да роде дете. Уместо тога, све је више жена које бирају кућне љубимце, јер су они извор радости и емоционалне испуњености.
Разлози зашто љубимци постају део породице
Занимљива је чињеница да су миленијалци склони прилагођавању свог животног стила како би задовољили потребе својих љубимаца. Постоји неколико разлога због којих се љубимци доживљавају као чланови породице. У првом реду ту су флексибилност и једноставно – мањи терет. Љубимци не захтевају исту количину времена, новца и енергије као одгајање деце. Они су релативно мањи финансијски изазов, посебно када се у обзир узму дугорочни трошкови везани за децу и њихово образовање.
Но, упркос томе што љубимци захтевају мање новца, миленијалци су ипак спремни да инвестирају у њихову добробит. Од куповине посебних производа до плаћања високих рачуна за ветеринарске услуге, власници љубимаца су заиста посвећени. Та посвећеност обухвата и односи се на креирање животног простора погодног за љубимце, улагање у обуке, хранилице, играчке и остале специјализоване производе, али и велику бригу о здрављу љубимаца.
Бројне студије потврђују да кућни љубимци позитивно утичу на ментално здравље. Они смањују анксиозност и усамљеност, пружају осећај стабилности и безусловне љубави. Могу да нам пруже утеху у тешким тренуцима, али и да нас подстакну на физичку активност и социјалну интеракцију. Истраживања су показала да власници љубимаца имају ниже нивое стреса и већи осећај среће.
Уз све наведено, чување љубимаца је приступачније од подизања деце. Љубимце је лакше оставити на кратко, пронаћи смештај или организовати негу, што омогућава већу слободу у друштвеном и професионалном животу.
Породица у савременом друштву
Сасвим је јасно да традиционална дефиниција породице еволуира. Док су у прошлости породицу чинили родитељи и деца, данас је концепт породице много шири. Ако разумемо да је породица заправо свако окружење у којем постоји љубав и блискост, онда наша породица може бити роматнични партнер, деца или пак четвороножни пријатељ. Овакав приступ омогућава људима да сами дефинишу шта за њих значи испуњен живот.
Миленијалци јесу генерација која изазива традиционалне норме и уноси промене у све аспекте живота, укључујући концепт породице и родитељства. Кућни љубимци постају њихови пратиоци, извор радости и емоционалне стабилности. У том светлу, овај тренд не значи одустајање од вредности породице, већ њено преобликовање према савременим потребама и реалностима.
Без обзира на то да ли миленијалци бирају љубимце због економских, еколошких или личних разлога, они показују како је могуће пронаћи испуњење у блиским везама са бићима која нам доносе радост, љубав и смисао.
Напишите одговор