Ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić Dejanović izjavila je danas da je iz budžeta Srbije u sve nivoe obrazovanja u protekle tri godine investirano više od 2,5 milijarde dinara, a u saradnji sa međunarodnim finansijskim institucijama u istom periodu blizu 30 miliona evra u izgradnju, dogradnju, adaptaciju, opremanje infrastrukture na svim nivoima obrazovanja. Ministarka Đukić Dejanović je na skupu „Svet 2024“ zajedno sa brojnim ministrima u vladi predstavila rezultate rada i planove za narednu godinu.
Podsetila je da je godina iza nas bila i godina uspona i godina izazova, i da su je obeležili i tragični događaji u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ kao i u Duboni i Orašju zbog čega su napravljeni važni koraci po pitanju bezbednosti učenika. Naglasila je i da je pokrenut rad nacionalne platforme „Čuvam te“ preko koje je omogućeno onlajn prijavljivanje nasilja, a koja ima preko 74.000 korisnika.
Zbog učenika i nastavnika imamo obavezu da stalno preispitujemo obrazovni sistem, da ga sagledavamo, napredujemo, da razgovaramo, tražimo rešenja, kompromise i da se prilagođavamo svakoj novoj situaciji kakva je i danas“, rekla je Đukić Dejanović.
Ministarstvo prosvete je u saradnji sa drugim institucijama, uložilo ogromne napore da se obrazovno-vaspitnim ustanovama pre svega obezbedi sigurnost i kreira podsticajna sredina za sve koji su uključeni u sistem obrazovanja i vaspitanja.
Kako je navela, rađeno je na jačanju vaspitne komponente obrazovnih ustanova, ali i na pružanju podrške svakom detetu kome je ona zaista bila potrebna.
Na nama je, kako je rekla, ne samo da obezbedimo bezbednu školsku sredinu, već i da na svim nivoima društva povratimo uverenje da su škola i sva druga mesta gde borave naša deca što bezbednija.
Da bismo uspešno povratili poverenje, potrebno je uključivanje svih u sistemu“, rekla je ona i dodala da je ponosna što je Ministarstvo prosvete, jedno od pet ministarstava, potpisnik multilateralnog Memoranduma o razumevanju o saradnji u oblasti prevencije i zaštite mentalnog zdravlja dece, adolescenata i mladih, što je potpisano oktobra 2023. godine.
U cilju negovanja vrlina kao vrednost u ponašanju, dodatno je podstaknuta saradnja roditelja i nastavnika, kazala je ona.
Svi zajedno imamo isti cilj. Bezbedno i podsticajno okruženje za učenike i nastavnike. U cilju prevencije nasilja i odgovora na nasilje usvojene su izmene i dopune više zakona iz oblasti prosvete. Cilj svih tih legislativnih izmena su preciznije procedure u odgovoru na zlostavljanje, zanemarivanje nasilje kao i jačanje kompetencija obrazovno-vaspitnih ustanova i kadrova u njima za delanje u kriznim situacijama“, navela je ona.
Ministarka je podsetila da se od početka školske godine zajedno sa MUP-om realizuje projekat Zajedno i bezbedno kroz detinjstvo.
Podsetila je da je pripremljen priručnik za krizne intervencije koji predstavlja smernice postupanja ustanova i komunikacije u ovim izazovnim vremenima.
Finalizujemo izmene pravilnika o protokolu postupanju u situacijama nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja i uneli smo postupanje u kriznim intervencijama“, rekla je i dodala da je jedan od osnovnih ciljeva očuvanje mentalnog zdravlja i blagostanja dece i mladih.
Ona je rekla da se u stvaranju većih preduslova za veći obuhvat dece, predškolskim obrazovanjem i vaspitanjem uz podršku sredstava Svetske banke, grade i proširuju kapaciteti 23 objekta u 22 lokalne samouprave, čime će biti obezbeđeno 11.000 novih mesta u predškolskim ustanovama.
Podsetila je da od 2017. kontinuirano raste ulaganje u obrazovanje, da je Vlada Srbije svesna uloge zaposlenih u prosveti, donela odluku o povećanju plata u januaru 2023. za 12,5 odsto, u septembru 5,5, a planirano je povećanje od 10 odsto u januaru.
U narednom periodu u radni odnos u ustanovama obrazovanja biće primljeno 2.672 osobe tako da će od početka 2020. računajući i tu poslednju sedmu fazu zapošljavanja, biti rešen radno-pravni status za 20.000 zaposlenih u prosveti.
Kako je navela čini se sve da obrazovanje bude dostupno za svako dete i da osetljive grupe, daroviti i talentovani dobiju podršku više, da se đaci i studenti motivišu da uče tako što se unapređuje i infrastruktura i modernizuje rad i program. Ona je podsetila da se uvode nove tehnologije kao alati u nastavi, unapređuju digitalne kompetencije i nastavnika i učenika. Ona je istakla da su koraci i pravci razvoja obrazovanja i vaspitanja definisani Strategijom razvoja obrazovanja i vaspitanja do 2030.godine.
Napišite odgovor