Primećujem, poslednjih dana, da je deo roditelja veoma revoltiran odlukom škola i nastavnika širom zemlje da ne održe nastavnička veća i samim tim ne zaključe ocene svojim đacima. Mnogi roditelji to vide kao borbu na račun dece. Ja ne mislim da je tako. Naprotiv, mislim da oni svojim postupkom deci i roditeljima drže važnu lekciju o integritetu, samopoštovanju i dostojanstvu.
Jedan od brojnih zadataka roditelja je da kod svoje dece izgrade ispravan stav prema znanju i ocenama. Da ih nauče da ocena nije merilo vrednosti deteta kao osobe. Da bi to postigli, važno je da u knjižicu punu petica ne stavljaju ni novac ni bilo kakve nagrade. Jer time šalju baš tu pogrešnu poruku – vrediš onoliko koliko si petica doneo. Da, jasno je da je namera roditelja da nagrade trud, ali oni ovakvim postupcima zapravo nagrađuju OCENU. I to je jedina istina. Jer nagrada za trud bi došla onda kada vidite da je trud uložen, a ne onda kad je on potvrđen peticama u đačkoj knjižici. A to je baš velika razlika.
Upravo o tome sa svojom decom razgovaram od početka njihovog školovanja. Nikada nisu dobili ništa za svoje petice. Na kraju svakog polugodišta odemo na kolače ili napravimo palačinke da proslavimo završetak još jednog dela njihovog puta, ali ne da nagradimo brojke.
A pošto sam im ja tu lekciju već „ispredavala“ onda nastavnici koji se u borbi za kvalitetniji obrazovni sistem odluče za ovakav korak, ne rade ama baš ništa preko leđa moje dece. Oni znaju da nisu uskraćeni time što nisu dobili crno na belo svoje ocene. Razumeju to.
I kao što su, u godinama iza nas, od svojih učiteljica naučili mnogo važnih lekcija kojih u udžbenicima nema, ova koju uče sada, za mene kao roditelja je možda i najvažnija.
Uče danas da se glava ne saginje pred svakim ko kaže „ja sam autoritet“.
Uče danas da misle svojom glavom pre nego što prihvate da rade sve „zato što ja tako kažem“.
Uče danas od svojih nastavnika da je borba za bolje obrazovanje obaveza svih nas.
Uče i da nije istina ono što su im (možda) govorili, da se njihovi nastavnici bune i štrajkuju samo za svoje plate. I te kako su tu i da se pobune protiv besmislenih propisa i odluka koje nanose štetu SVIMA, a najviše deci.
Uče od svojih nastavnika da se bore za ono što smatraju ispravnim i pravednim.
Zato, pre nego što izgovorite da se pravda ovih dana isteruje na štetu dece, pogledajte sliku malo šire od knjižice pune petica. Jer nije to ono najvažnije.
I da odgovorim na pitanje iz naslova. Nisam im rekla baš ništa. Jer nisu ni pitali. Čak nisu ni primetili da im đačke knjižice nisu podeljene. Jer za njih, to stvarno nije najvažnije što ponesu iz škole kad se polugodište završi.
Mnogo škola, mnogo nastavnika i različitog ponašanja u celoj situaciji. U školi koju pohađa moja ćerka poslednja dva dana je organizovano brzinsko popravljanje ocena. Deca koja su imala loše ocene za jednu naučeni lekciju ili jedan tačan odgovor dobijala su pet. Ne radi se o oceni,ona nije merilo znanja, nego se radi o tome kakvu sliku to sad daje mom detetu?! Mala su to deca i lako može da ih zavede pogrešan postupak, zašto ona da uči sve ako se tako lako dobijaju ocene? Pojedini nastavnici nisu zaključili ocene, sve je na vama da objasnite svom detetu,i zašto ona mora da uči cele godine (razume, ali ne prihvata) i zašto je ovo ovako i zašto nije onako.
Lepo rečeno, slažem se sa tekstom! Znanje koje deca dobiju, vrednije je od bilo koje petice! Podržavam odluku prosvetara da se izbore, na žalost, na ovakav način za bolji sistem obrazovanja i više poštovanja njihove struke! Nadam se da će se ta njihova borba odraziti, makar jednim delićem i na „preskupe“ udžbenike, koji se ne mogu naslediti! Neka makar jedna od svih njih pomene da postoje i ljudi u Srbiji koji su generacijama uređivali udžbenike koji su mnogo manje koštali, a bili su sadržajniji i pristupačniji! Nadam se da neće zaboraviti nas roditelje kad sve ovo prođe, i kad se ispuni neki deo njihovih zahteva kao prosvetnih radnika, neki od njih su i roditelji i isto kao mene, dotiče tema „skupih“ udžbenika „stranih“ izdavača!
Dok neka deca uce cele godine pojedina se izvuku na kraju sa jednim pitanjem.Nastavnici nisu naucili da rade vise od 4-5 sati pa im sada svaki dodatni posao trn u oku.
Eh da je više ovakvih riditelja
zasto uopste idu u skolu?