Mozak novorođenčeta više napreduje za 24 sata, nego odrasle osobe za godinu dana

Kako da se igrate sa bebama?
Izbegavajte digitalna pomagala i igru radi igre, i ne uznemiravajte bebu kada vidite da se sama zagledala ili zainteresovala za nešto. Mozak novorođenčeta više napreduje za 24 sata, nego odrasle osobe za godinu dana
tata i mala beba
Da bi igra sa bebom bila zabavna i korisna, mame i tate bi trebalo da obrate pažnju na način na koji to rade i zapitaju se zašto je bebi potrebno da bude okupirana, savetuje Kajl Pruet, profesor dečje psihijatrije na Univerzitetu Jejl.
– Bebin mozak više napreduje u jednom danu, nego mozak odraslog čoveka za čitavu godinu! Dosađivanje je deo repertoara zdravog odojčeta – kaže Kajl.
Karl savetuje da izbegavate digitalna pomagala i igru radi igre, kao i da ne uznemiravate bebu kada vidite da se sama zagledala ili zainteresovala za nešto, kako je ne biste pretvorili u pasivnu osobu. Profesor predlaže da se igrate na sledeći način:
* Skrivalice su odlične za animiranje bebe, ali ih započnite tako što ćete prvo uspostaviti kontakt očima. Pratite kako raste uzbuđenje deteta kada se sakrijete, dok iščekuje da se poznato, nasmejano lice ponovo pojavi. Tokom ove igre ne ispuštajte glasne zvuke, da ne uplašite bebu.
* Umesto da pustite muziku, probajte da sami proizvodite zvuke, pevušite pesmice gledajući novorođenče u oči. Neka to budu lagane, nežne i jednostavne melodije, koje se ponavljaju. Ne morate da imate dobar sluh i ne dozvolite da vas to spreči da ostvarite „audio kontakt“ sa vašim detetom.
* Svaka igra koja podrazumeva fizički kontakt, trebalo bi započeti nežnim dodirom ili uzimanjem bebe u ruke. Nakon toga možete je blago golicati, maziti, nežno štipkati za „krofnice“.
 
Izvor: Novosti