Можда мислите да је реч деца множина именице дете? Али не, није!

Можда мислите да је реч деца заправо множина именице дете. Али не, није!

Имамо именицу (то) дете, што нас упућује на правилно размишљање да је дете реч средњег рода у једнини, као, рецимо, и (то) име. Међутим, именица име има множину имена, а дете нема множину детета. Никада нећемо рећи: Заболе ме глава од вриске тих детета, Често поклањам играчке дететима, Видим детета како иду по киши без кабанице или: Детета, долазите сместа овамо! Уместо такве множине која не постоји користимо увек збирну именицу деца.

Дакле, реч деца није множина именице дете, а и не стоји у множини (мада вас нешто вуче да то помислите, зар не?).

Деца, као и све збирне именице, имају само једнину јер означавају скуп.

– Деца, а једнина! Хм-хм! – можда и даље сумњате.

Ипак, именица деца је, запамтите, именица женског рода у једнини. Доказ за то је промена по падежима. Реч деца мења се исто као све именице женског рода у једнини, рецимо као именица жена – од жене, жени, жену, жено, са женом, о жени (па тако и: од деце, деци, децу, децо, с децом, о деци).

Само још да допуним! Можда ће бити лакше за памћење. Кад се питате да ли нека именица има множину, ставите је у инструментал. Уколико је у инструменталу наставак -ом или -ем, та именица има једнину. А ако је у инструменталу -ама, -има, то значи да је то множина. Кад треснете вратИМА, знамо да су та ваша врата именица у множини. Сечете маказАМА –знамо опет да је множина. Дружите се с децОМ – именица деца је у једнини.

Пише: Виолета Бабић, лектор у Креативном центру и аутор три збирке језичких цртица, као и Књиге за сваку девојчицу и Књиге за сваког дечака.