Нашој деци треба да будемо родитељи, а не слуге

У данашњем друштву размишља се стално “на што имамо право” уместо на оно што смо у ствари заслужили, па то чине и наша деца. Све је више повластица и привилегија, а мало је тога што се треба заслужити и зарадити.

Према дјеци дакако, имамо пуно обавеза. Морамо им осигурати љубав, кров над главом, храну и воду, ту смо да их купамо, облачимо, купујемо играчке, учимо..

Но, што у ствари не морамо радити и на што она немају “право” и не требају очекивати?

1. Деца не морају добити награду јер се добро понашају

Када поведете дете у куповину и оно се понаша пристојно, не требате одмах “наградити” такво понашање и потрчати до полице с играчкама. Да, ок, понашао си се добро и то је у реду, то се од тебе и очекује. Живот једноставно није само давање и понекад требаш поштовати правила, без да аишта добијеш за узврат.

2. Деца не морају бити најбољи спортисти у школи

Деца имају велика очекивања и жеље јер не схватају да је за успех потребан труд и пуно рада. Понекад се чини тако лако бити спортиста, популарна фигура у школи, успешан у нечему, но само вежба “бруси” вештине и нису сви предодређени за победу на том подручју.

3. Деца не морају увијек добити све што желе

Прво је лекција коју требају научити та – да цене оно што имају. Потом свакако требају научити која је вредност онога што желе имати. Учите их да штеде новац за оно што желе, а не само да очекују да ће то добити од вас. Сакупљање новаца за нешто и дуги ишчекивање учи децу стрпљењу, одговорности, али им можда покаже да то што су жељели тако јако, у бити и није толико примамњиво као што се чин ина први поглед када то “једноставно морају имати”.

4. Деца не морају бити популарна

Можда бисмо и ми и они то жељели, али нису сви краљеви и краљице школе. Не могу сви имати нити гомилу пријатеља, то је једноставно тако, па децу треба подучити вредностима правог пријатељства те да је неколико искрених пријатеља боље од гомиле оних који ти се “диве” док си популаран. Корисно је научити децу и како да буду добри пријатељи и задрже око себе људе до којих им је стало.

5. Деца не морају увек имати “гурманске” оброке

Данашњи темпо живота не олакшава родитељима, који раде и по 10 сати. Тешко да ће након тога сретни дотрчати кући и скувати оброк од неколико врста поврћа. Не морате због тога осећати кривицу, битно је да деци приуштите здрав и уравнотежен оброк који ће задовољити њихове потребе. Такође, подстакните децу да вам помогну у кухињи да заједно припремите нешто укусно.

6. Деца не морају имати “слушкињу”

Нашој деци требамо бити искључиво родитељи, а не слуге који чисте и поспремају за њима. Зато децу од малих ногу треба подучити како да обављају прво једноставне, а онда и комплицираније задатке. Првенствено, да поспреме иза себе. Такође, не значи ако нешто почисте да требају за то добити награду, нека им награда буде учење одговорности – како за задужења, тако и за њихове ствари у кући које су њихова брига.

7. Деца немају право на услугу брзе хране

Деца нешто затраже, а наш први порив је да одмах скочимо и испунимо њихове жеље. Понекад да их једноставно ућуткамо, а понекад јер им желимо удовољити. Дечји захтеви не морају одмах бити испуњени, јер то није родитељска обвеза, а научити децу да чекају, права је животна вештина.

8. Деца не морају проћи разред

Сви за своју децу мисле како су бриљантна и генијална те како их добро познају. Професори у школи једнако тако добро познају нашу децу јер с њима се свакодневно друже. Понекад се и нама и нашој деци прелазак у виши разред чини као бесплатна вожња и нешто посве природно, но не буде увек тако. За пролазак у школи треба “загрејати столицу”, научити нешто, усвојити додатне информације и узмите то за озбиљно.

9. Деца не морају увек бити победници

Када играте неке игре са својом децом не морате им увек дати да победе јер требају научити да у свакој игри постоји победник, резултат, и да, губитник.Губитак у једној игри не треба значити одустајање од даљњег играња и не значи да ћемо увек бити губитници јер улоге на врху редовито се мењају.Такође, “умеће губљења”, ако се уопште тако може назвати, једна је од лекција којој требамо подучити нашу децу.

10. Деца не морају увек бити у праву

Сви воле мислити да су увијек у право, јер је лијепо увек бити у праву. Није нека живота мудрост – али ако бисмо у увијек сви били у праву, нитко никада не би био у криву. А то је немогуће. дјецу ,која такођер увијек мисле да су у праву и воле наметати своје мишљење, треба научити да нису и да је у реду, па чак не знати све. Ако не науче ту важну лекцију на време, постоји могућност да ће показати мањак поштовања према некој особи која им укаже на чињеницу да су можда у криву.

Извор: djecjaposla.com