Kada je letnji raspust ne znači da deca ne treba da uče, ali kroz igru.
Kada se engleski uveo kao obavezan predmet, glavni argument je bio da deca bolje usvajaju strani jezik dok su mala. To je tačno, ali gotovost ili spremnost za bilingvizam (podjednako poznavanje dva jezika – maternjeg i stranog) završava se negde oko treće godine.
Trebalo bi dozvoliti deci da prvo savladaju čitanje i govorne veštine na svom maternjem jeziku i da tek kasnije pređu na strani jezik. Nastava u prvom i drugom razredu svodi se na usmeno ponavljanje reči, crtanje i pisanje. Što jeste lepo, zabavno i jedino moguće, ali problem nastaje kada od trećeg razreda deca moraju da savladaju osnove pisanja i čitanja i shvate da je učenje mnogo ozbiljnije nego što im se činilo u početku.
Svojevremeno, kada se engleski učio od petog razreda, deca su napredovala brže i bolje. Engleski su imala četiri puta nedeljno i nije bilo drugog stranog jezika koji je vršio negativan transfer znanja.
Naravno da je dobro da se osim maternjeg govori i još nekoliko stranih jezika, ali uvođenje drugog stranog jezika kao obaveznog predmeta stvara dodatan pritisak na učenike.
Nismo svi podjednako talentovani za jezike, kao što nemamo svi talenat za pevanje, crtanje… Ovu činjenicu bi trebalo da svaki nastavnik i roditelj ima na umu kada ocenjivanje dođe na red. Neka deca su rođenjem dobila dar i ne ulažu preveliki napor da bi imala odlične ocene. Postoje i oni kojima ne ide sasvim lako. Takvu decu treba stalno podsticati i nagrađivati pohvalama za svaki uložen trud.
Često su roditelji u dilemi da li da upišu dete na kurs stranog jezika. Po mom mišljenju, ne bi trebalo, posebno ako to nije lična želja deteta. Dete će to shvatiti kao dodatnu obavezu, čak i pritisak i velike su šanse da razvije odbojnost ne samo prema jednom već i prema ostalim stranim jezicima. Drugi razlog je iluzija deteta da poseduje sasvim dovoljno znanja jer se u početku ističe i odvaja od ostale dece tako što raspolaže većim fondom reči i naučenih fraza. Vremenom takvo dete, obično, počinje da stagnira.
Ono što bi trebalo uraditi je dozvoliti deci da jezik uče i dok gledaju crtane filmove i slušaju muziku – pokazati im da učenje nije samo memorisanje činjenica iz udžbenika ili spremanje za kontrolni zadatak. Dobar savet je, recimo, da sve što možete u uzrastu od šest ili više godina deci puštate u izvornoj verziji, bez sinhronizacije, a sa prevodom na ćirilici. Vežbaće da čitaju i ujedno memorisati značenje reči, a da to neće ni primetiti.
Na kraju, želela bih da napomenem da je ovde engleski naveden kao primer jer je on, uglavnom, prvi strani jezik koji se uči u školi. Osnovni zadatak nastavnika bilo kog stranog jezika ali i roditelja je da razvijaju ljubav prema učenju i da nikako ne stvaraju averziju kod dece. Ohrabrivati ih, podsticati i ne vršiti pritisak je sasvim dovoljno za početak.
Autor: Marina Raičević, profesor engleskog jezika
Nažalost, deca jezik nauče tek u školi stranog jezika a ne u redovnoj nastavi. Nikakav problem ne bi bio da nastavnuci zaista poštuju predviđeni metodički protokol. Umesto toga deca počinju da pišu na časovima engleskog jezika već u drugom razredu oš. Ta deca tek uče latinicu na srpskom! Dakle nije problem kad se počinje već što se naopako radi. Nastavni kadar koji predaje druge jezike još je metodički neobučeniji i to je problem. Dakle problem je u kvalitetu nastave a ne u principu treba li ona da postoji i od kad. Problem je u Filološkom fakultetu koji i dalje školuje filologe a ne nastavnike iako je realnost da 90 % tih ljudi na kraju radi u nastavi.
I ovo je tačno!
Ne mogu da verujem da se ovako olako izlazu nenaucna shvatanja, nepotkrepljena istrazivanjima, analizama i neproverena u debatama u strucnoj javnosti. Samo da podsetim autora teksta na silne metodske poglede a narocito na metodiku Nauma Dimitrijevica, angliste. Kad se s time uppozna, videce da treba biti mnogo obazriviji u zauzimanju stavova.
Na temelju čega je tvrdnja da su djeca bolje napredovala kada su učila engleski od 5 razreda? Da li je provedeno neko istraživanje ili je u pitanju lični utisak? Hvala
Veću glupost od ovog teksta nisam pročitala! Da ne spominjem da tvrdnje nemaju nikakvo naučno utemeljenje.
Mene zanima gde je to Engleski bio jedini strani jezik I to 4 casa nedeljno? Eto meni je 45, generacije I pre mene su imale Engleski of 3-ceg, drugi jezik u to doba ruski od 5-tog. Razlika je samo sto nismo u prvom I drugom seckali I lepili na engleskom, ne vidim razliku u program. U Jovanovu na dodatni Engleski sam krenula u 3.cem I nisam imala lazni osecaj da sam bolja, ali sam kao starija brzo shvatila da ako ne znam jezik uglavnom necu lako naci Posao. Pri tom moja deca su bilingvalna govore I jezik svog oca I moj a uce I Engleski I Nemački I uopste se ne zanose da su bolje, samo su svesne da uvek ima ii neko jos bolji.
Ja imam 55 i imala sam jedan strani jezik od petog razreda i to je bio engleski. I imali smo uglavnom 4 casa nedeljno, mislim da je samo u petom bilo 2 ili 3 casa nedeljno. Drugi sttani jezik moja generacija, u zavisnosti od usmerenja, imala je od drugog razreda srednje i to samo ako smo se opredelili za jezicki smer…
Ima dosta tačnog u ovom komentaru, ali jedno sigurno nije. Radila sam u osnovnoj školi, a u jednom trenutku, trenutak u trajanju od 8 gidina) obe
moje ćerke pohađale su OŠ u kojoj sam radila. Zato znam sigurno da se tzv. PRVI strani jezik ( u mislu važnosti i fonda časova od 4 nedeljno( učio engleski i to od petog razreda, i ( u mojoj školi, u N. Beogradu), kao DRUGI str.jezik nemački, sa fondom od 2 časa ned.počev od 3.razreda. Kasnije je to promenjeno, tako da se engl.uči od prvog sa fondom od dva nedeljno, kasnije mislim da se povećava, a možda i ne, nisam sigurna, a drugi strani jezik u školama je onaj koji se uči od trećeg dva puta nedeljno( možda za ovo drugo nisam u pravu, neka me neko ispravi, ako je tako.
Pošto su mi deca odrasla moje iskustvo je sledeće: od troje koje imam, dvoje govori strani jezik (engleski) kao maternji a nisu pohađali nikakve kurseve osim što su učili u srednjim školama u koje su išli.
Samouki su, najviše su slušali muziku na engleskom a gledali su i slušali, prvo crtane filmove bez prevoda (tada je Dizni bio bez prevoda) a potom ostale filmove i programe na engleskom jeziku.
Nisam forsirala ali sam podsticala smatrajući ako „imaju žicu“ i ako su zainteresovani – naučiće. Često komuniciraju između sebe što je po meni dodatno pozitivno radi kontinuiteta a ćerka se čak i bavi predavanjem (dostigla je taj nivo) drugim ljudima zainteresovanim za engleski jezik. Pozdrav profesorki Marini Raičević i hvala na lepom tekstu
Tačno!
Kkoja tupka, prvo malo uvod o ocenama, onda malo o jezicima, šteta što nije nešto napisala kad da kiselimo krastavce, pa da se izvuče neki koristan zaključak
Da, stvarati kod djece ljubav prema stranom jeziku, a ne vrsiti pritisak na njih da ga uce u tako malom uzrastu cak iako im ne idu strani jezici. To bi trebalo da imaju na umu svi nastavnici stranih jezika i djeci od 1. do 4. razreda obezbjediti nastavu zabavnog karaktera, bez ocjena.
Ovo je dobar članak i izneto je jedno mišljenje, a usledile su silne uvrede u komentarima. Ja imam dvoje dece. Oba deteta su mi krenula na engleski sa 5 godina. Oba su išla dodatno, ali su to htela i volela. Starije dete mi je, kada je napunio 17 izašao na ispit C1 u Bg i odmah je dobio da je nivo C2. Mlađe dete neću forsirati da ide na te ispite pre nego što i on ne napuni 16-17. Sviđa mi se što su imali samo 2 časa dodatno nedeljno, i time su postigli nekadašnja 4 časa nedeljno. U nekom komentaru kažu da nikada nije bilo 4 časa nedeljno, ali se ta osoba grdno vara. Bila sam razredni odeljenju koje je imalo 4 časa nedeljno. Imam prilike da vidim decu koja su naterana da idu u školice stranog jezika od strane roditelja, da svake godine polažu neki ispit od A1, pa nadalje i shvatam šta je autor teksta hteo da kaže. Zahvalna sam i nastavnici u osnovnoj i nastavnici u privatnoj školi što su časove organizovale tako da je nastava zanimljiva, a da se ne radi po istim knjigama. Zagovaram tezu da strani jezik treba dodatno učiti, ali ne na silu. Imam priliku da vidim da neke školice ucenjuju roditelje da dete i preko raspusta mora ići na neki kamp ili na intezivni kurs. Protivnik sam intezivnog učenja na svakom raspustu. Mada je lepo kada dete ode bar jednom u Britaniju u neku letnju školu. Mislim da je raspust stvarno za čitanje, filmove, muziku i druženje.
Iako ja obožavam jezike i učila sam desetak, ipak mislim da je koleginica u pravu kada kaže da DRUGI STRANI jezik u osnovnoj školi ne bi trebalo da bude OBAVEZAN predmet. Iz raznoraznih razloga, veliki broj dece se u školi „bori“ i sa engleskim, a kada dođe još jedan potpuno se „izgube“. Dakle, trebalo bi da to bude IZBORNI predmet.
Takođe se slažem da bi deci trebalo omugućiti USVAJANJE drugih jezika preko crtanih filmova i drugih digitalnih sadržaja. Smatram da je do 10-11 godina, ovakakv vid učenja (informalni) delotvorniji od formalnog (škola) i neformalnog (kursevi).
Engleski je u UK,SAD, Kanadi,Australiji i N.Zelandu ,ostale države imaju svoje jezike.TREBA I DRUGI STRANI JEZIK. Britanija je izašla iz EU,ekonomija nije na njihovoj strani,a privatne škole jezika treba malo da „poseti poreska inspekcija“. Ko i šta tamo radi, po kom planu sa kojom decom.Na času ne nauči a u „privatnoj“nauči i ima ocenu 5!!!
Tvrdnje iznesene u ovom tekstu su autorkina odokativna procena. Vecina istraživanja govore sasvim suprotno.
Kad objavljujete članke koji imaju tendenciju da budu savetodavni, red bi bio da se ozbiljnije pristupi poslu.
Bravo za komentar.Dodajem“izgleda da su prenete navike učenika iz škola“pa predavači žele da ubede roditelje da ne šalju decu u privatnim školama da „ih uče“ jer se tamo rade „zabavni sadržaji“(maskembali,pesmice,gluma,imitacije,noć veštica i sl)
Kakav Vam je to argument „nemaju svi talenat za jezike“? Ja, recimo, uopšte nemam „talenta“ za prirodne nauke (matematiku, fiziku i hemiju). Da li je trebalo da mi onda zaključe petice, umesto recimo, trojke ili četvorke, zato što se trudim, ali ipak ne mogu da postignem bolji rezultat? Mislim da taj argument uopšte ne pije vodu. Imalo bi jedino smisla uvesti nastavu gde deca mogu sama da izaberu predmete koje žele da izučavaju (što ne kažem da je dobra ideja). U suprotnom, svako biva ocenjen za ono znanje koje uspe da usvoji, nezavisno od toga ko je koliko za nešto nadaren.