Наставници у Србији све више користе алате вештачке интелигенције како би унапредили своју праксу. У емисији Хајде да разговарамо, на Euronews Srbija, о овој теми говорила је професорка српског језика у Француској школи у Београду Оливера Протић Смиљанић и њен колега Борко Петровић, наставник енглеског језика из Параћина. Обоје радо користе нове технологије у свом раду, али упозоравају и на њихова ограничења.
Протић Смиљанић каже да Министарство просвете има одређена упутства за употребу вештачке интелигенције у настави, али да наставници морају сами да се сналазе када је у питању ова технологија.
Наглашава да под технологијом мисли на разне интерактивне алате.
„То су квизови које деца могу да решавају преко својих телефона, да ви добијате повратне информације, ту је и сада позната „Canva“ која је повезана и са вештачком интелигенцијом, генијалне интерактивне платформе за гејмификацију и, наравно, ChatGPT, који је незаборавна ствар“, наводи она.
Када је реч о злоупотреби ових алата, професорка каже да је увек било деце које су имале жељу да преписују.
„Не можемо рећи да то није било и у наше време. Само што је сада та технологија довела до ситуације да они могу читаве радове за 10 секунди да добију. Међутим, за сада, срећом, вештачка интелигенција још увек није толико развијена да тај рад носи емотивни печат. Значи, то су роботизовани одговори и углавном наставник сваки познаје довољно своје ђаке да је апсолутно свестан да то није радио ученик. Једино што немамо доказ“, истиче она.
Без познавања градива, вештачка интелигенција бескорисна
Истиче и да вештачка интелигенција може да направи план часа, да да идеју за уводни део часа, али и за завршени део часа.
„Ученицима може да објасни, рецимо, ако нису разумели неки задатак. На пример, треба да уради домаћи задатак из неког страног језика и он може послати вештачкој интелигенцији тај задатак и рећи: молим те, објасни ми, не разумем овај задатак и добити изванредно објашњење заиста“, додаје она.
Па ипак, указује и да је важно да човек познаје оно што жели да му вештачка интелигенција уради.
„Јер уколико не познаје, она греши. ChatGPT много греши. И када ви добијете тај резултат, ви га морате кориговати“, каже професорка.
Шта о вештачкој интелигенцији мисли најбољи наставник на свету?
О овој теми разговарали смо са најбољим наставником на свету Борком Петровићем из Параћина који каже да је његов мото да сваки ђак има посебне потребе
Наставник Петровић такође додаје да вештачка интелигенција може бити корисна у прављењу квизова за ђаке.
„Само укуцате тему коју бисте волели, створите квиз, она већ на основу прегледа интернета, онога што има у својој меморији, може да вам да одређена добра питања. Наравно на вама је опет, да ли ћете их изабрати или не, али оно што је добро је да ви имате ову повратну информацију за сваког ученика – које питање је било тешко, колико ученика је погрешило то питање“, додаје он.
Па ипак, он наглашава да вештачка интелигенција сама по себи није савршена.
„Робот ће на основу алгоритма рећи ученику: Ниси урадио домаћи, добићеш минус по мом алгоритму. Али да сте наставник и видите да је дете потиштено, упитаћете га шта се десило? Ако он каже па ја нисам могао, спавао сам код баке, јер су се тата и мама свађали, имали смо проблема, па нисам понео књиге због чега нисам урадио домаћи. Ви не само да нећете дати минус том детету, него ћете отићи у стручну службу, адресирати тај проблем и радити даље оно што људска бића раде. А то је да видите целину, целокупан приступ“, закључује наставник Петровић.
Цео текст: Euronews Srbija
Напишите одговор