Potpuno je normalno da dete bude razočarano kada doživi poraz u nečemu za šta je naporno radilo, kao što je izgubljena utakmica za koju je treniralo, ali je važno da ga naučite da prihvati poraz, bez osećanja ogorčenosti ili smanjenog samopoštovanja. Dete, koje ne nauči da dobro prihvata poraz, imaće problema u uspostaljanju prijateljstava i frutstrirano zbog neuspeha. Evo nekih načina na koje možete ublažiti neuspeh.
Igrajte na kartu empatije kod deteta
U ovom uzrastu dete počinje da razvija sposobnost da se postavi na tuđe mesto. Sada može da razume da može da povredi osećanja dece sa kojima se igrala, ukoliko se ljuti kada ne pobeđuje. Pitajte dete kako bi se osećalo ako bi se neko ljutio kada ono uradi nešto zbog čega je ponosno. Objasnite detetu da je u redu da bude tužno zato što je izgubilo, ali da treba da pokuša da ne povređuje druge zbog toga.
Igrajte timske igre
Igre, koje nisu takmičarskog duga, eliminišu pobedu i poraz kao kategoriju i pomažu detetu da uči kako da postane timski igrač. Pokušajte da se igrate dobacivanjem balona ili nešto slično. Kako deca odrastaju moraće da igraju u timu i postižu zajednički cilj, a timske igre su odličan početak za navikavanje na to.
Stavite naglasak na napor, veštinu i zabavu
Objasnite detetu da nije bitno da li pobeđuje ili gubi, već je bitno kako igra. Vaš posao je da dovedete dete do toga da ovo shvati. Kada se igra sa drugom decom nemojte pitati dete da li je pobedilo, već ga pitajte da li se lepo provelo. Pohvalite ga za sve što uradi dobro, bez obzira koliko to malo bilo. Što više dete usmerite da razmišlja o tome kako da razvija svoje sposobnosti, bez obzira na rezultat, to će pobeda biti manje važna. (više…)
Napišite odgovor