И поново иста прича.
Поново је оно доба године кад се у школама чита лектира сјајне Јасминке Петровић. Списатељице по чијој је књизи снимљен филм Лето кад сам научила да летим, овенчан бројним наградама, одушевио публику у читавом региону. Жене која неуморно обилази школе, прича с децом, учи их љубави према књигама.
Не, нисам се изненадила. Поједини родитељи мојих ученика не желе да дозволе деци да читају лектиру „Ово је најстрашнији дан у мом животу“, Јасминке Петровић. Зато што им вера и традиционалне вредности то не дозвољавају. Зато што се, можда, плаше да им деца након читања моментално не постану хомосексуалци. Зато што, кажу, какав сам ја то педагог када не могу да разумем да нам се све ово и дешава због оваквих књига!
Можда су мислили да су убице деце, ваљда, прво прочитале ову лектиру, па су били подстакнути на такав чин… Не знам. Не, нисам изненађена, ни запрепашћена… Има наде. Или је нема?
Препоручила сам родитељима да прво прочитају књигу, да не суде тек тако, да се замисле само мало. Објаснила сам да децу учим критичком мишљењу, да је заиста лепота у различитости, да је једина подела коју признајем – подела на добре и лоше људе.
Рекла сам им да узму и друге Јасминкине књиге. „О дугмету и срећи“ на пример, која говори о дечаку са инвалидитетом и његовом трновитом путу ка прихватању. „Од читања се расте“, о девојчици снажног карактера, али паметној и ведрој, којој је само било потребно да је неко чује и види онакву каква јесте.
Али, авај…
Теиста сам. Православне вере. С поносом то изговарам. Али мој Бог воли све људе, мој Бог зна за љубав, мој Бог прашта. Мој Бог има плаве очи, мој Бог је против краљева ноћи.
Има наде! Да ли је има?
Док будем трагала за одговором, склопићу руке и мислити плаво!
Аутор: Виолета Стевановић, професор српског језика и књижевности
Ne iznenadjuje me ,sto roditelji nedozvoljavaju ove vec uopste knjiga svojoj deci. To su obiscno roditelji koji su iskoristili tranziciju i bez nekog obrazovanja i procitanih knjiga postali vidjeni ljudi naseg drustva pa smatraju da je normalno ne citati,ne uciti jer je za uspeh u zivotu to suvisno. Primer iz mog okruzenja: Roditelji,sa zavrsenim trogodisnjim obrazovanjem imaje dvoje dece,muz se nasao u prevo vreme na pravom mestu bez razmisljanja o posledicama postao uspesan privrednik,devojcica-sada vec devojka citala,iskoristila mogucnosti roditelja pa se usavrsavala i u inostranstvu,zavrsila skole i postala uspessna u svom poslu no kada se vraila sa diplomom o uspesno zavrsenim studijima i pokazala ocu ovaj sav razocaran pogledao papir i pita“ sta je ovo,zasto ce ti,to ti nista ne znaci isl.“ U medjuvremenu otac i firma otisli u stecaj ona je i dalje uspesna a drugo dete-sin koga kniga nije imtersovala a tata mu iz pomodarstva zbog prestiza verovatno kupio diplomu fakulteta tavori.Valjda ce doci neko bolje vreme kada ce se kriterijumi promeniti i ceniti prave vrednosti a ne samo kapital stecen ko zna kako?
I moj bog je sve to,ali i mnogo više jer ne pripada ni jednoj veri
Zašto SPISATELJICA??? Valjda KNJIŽEVNICA!!!!
Моје дете је читало књигу у петом разреду,и слатко смо се смејали догодовштинама и размишљању тог дечака о неким животним стварима,виђене кроз његове очи.Ето ја не видим проблем.
Naslov je quickbate i ne odgovara sadržaju. Ovde nije reč o zabrani čitanja lektire zbog lektire, nego zbog propagande koju sadrži. Meni je iznenađenje to što su „Pop Ćira i pop Spira“ povučeni iz lektire, a spadaju u sam vrh srpske književnosti, a gura se ova prosečna knjiga koja bi svojim sadržajem da ugodi savremenoj agendi.