– Неистинита је информација да су „Године узлета“ УНИЦЕФ-ов програм, будући да је у питању званични програм Републике Србије које је одобрило Министарство просвете, науке и технолошког развоја, а у чијем креирању је учествовала научна и стручна заједница на челу са Институтом за педагогију и андрагогију Филозофског факултета Универзитета у Београду и Заводом за унапређивање васпитања и образовања, тврди Ивана Стаменковић, ментор за подршку имплементацији Основа програма предшколског васпитања и образовања „Године узлета“ и асистент са докторатом и за ужу област Предшколска педагогија на Академији васпитачко-медицинских струковних студија.
Она је нашој редакцији упутила мејл поводом текста који смо пренели, а у ком председница Одбора предсколских установа Гранског синдиката просветних радника Србије „Независност“ говори о Новим основама предшколског програма „Године узлета“. Стаменковић тврди да је у том тексту изнето неколико дезинформација.
– Неистинита је и тврдња да се практичари нису питали око тога да ли и шта треба мењати, будући да су се пре свега истраживале различите перспективе (практичара, родитеља, деце и истраживача), да је сама иницијатива за доношење нових Основа програма проистекла из закључака првог Конгреса стручних радника предшколских установа Србије – СРПУС (одржаног 2015. године, на тему ,,Предшколско васпитање и образовање у Србији – изазови и перспективе”), након чега је уследило писање нацрта документа и двогодишње пилотирање (у ком су учествовали практичари и које је служило управо да се нацрт документа ,,испроба” у пракси и прилагоди конкретним условима рада, па је отуд и неоснована тврдња да програм „није прилагођен нашем поднебљу“), тврди Стаменковић.
Она додаје да jе, након ове фазе, а на основу додатних консултовања са практичарима, дискусија са тимовима у вртићима, те резултата праћења и анализе процеса пилотирања ревидиран нацрт Основа програма и израђен коначни документ Основа програма „Године узлета“ (у чијем креирању су учествовали представници практичара – васпитача и стручних сарадника, представници високих школа струковних студија за образовање васпитача и учитељских факултета).
– Такође је проблематично то што се у тексту јављају неаргументована промишљања која су базични показатељ непознавања програмске концепције „Године узлета“ (на пример, да се од васпитача „очекује да буду посматрачи и да прате дечије жеље и интересовања, али да се не мешају“).
На основу праћења реакција јавности, свесни смо неразумевања концепције Основа програма „Године узлета“ и негативних коментара, али и оних позитивних и подржавајућих који у овом тексту нису ни на који начин узети у обзир, чиме се заправо не представља јавно мњење на адекватан начин, већ стратешки и потенцијално сензационалистички. – закључује Стаменковић.
Bravo za komentar i stručni uvid!
Tim pre je tragicnije ako su i prakticari imali uvid u sve,imajuci u vidu da je zbog pogresne procene da je program sprovodiv, cetvorogodisnje dete u Vladicinom Hanu mrtvo.
Bravo Ivana! Stručno i kompetentno!
Који практичари? Они који седе по канцеларијама?