Нови погрдан назив за децу у вртићима – „лидлићи”?!

Деца вртићког узраста “упијају као сунђери” свет око себе а онда га и репродукују. Уз све позитивне ствари која деца уче у вртићу као што је дељење, заједнички рад и комуникација, исто тако се сусрећу и с непожељним ситуацијама. Тако ће ваше дете некад повући за косу друго, или ће вас запрепастити када по први пут чујете неку псовку коју је, наравно, научило од друге деце. Јасно је да деца понављају ствари које усвајају из своје околине. Оно чему родитељи највише посвећују пажњу углавном се односи на пристојно понашање, стицање радних навика, прихватање обавеза и учење самосталности. Међутим, некако се чини да не придају толико пажње учењу исправних вредности, социјалној осетљивости и уважавању других. Јер како другачије објаснити стварање класних подела међу децом вртићког узраста?! Ево и о чему се ради.
У разговору с васпитачицом једног сплитског вртића, дознали смо како су већ у тако раној доби деца и те како свесна материјалних ствари, вредности новца и одеће. Тако је међу децом у употреби један нови, у сваком смислу погрдан назив – “лидлићи”. Погађате, ради се о деци чији су родитељи купили комад одеће из истоименог трговачког ланца (Лидл), а “лидлићи” су и сва она деца слабијег имовинског стања.
“Деца нису свесна како одређено понашање може негативно утицати на осећаје и самопоуздање других, њихова емпатија није још у толикој мери развијена, али оваква класификација друге деце према томе да ли је одећа маркирана или не, забрињавајућа је за децу тог узраста”, објашњава нам васпитачица.
Деца заиста умеју да буду окрутна, предмет “ругања” могу бити различити поводи као што је ношење диоптријских наочара, клемпаве уши, ако је неко невешт у одређеним активностима као што је цртање, сликање или друге игре.., дакле све оне ствари које се у некој мери и очекују или могу предвијети, рекла нам је и истакла како се и саме васпитачице у вртићима некад сусрећу с неочекиваним ситуацијама.
“Можете само замислити како се осећа дете које тако називају”, казала је.
Одакле деци појам вредности маркиране одеће, како је препознају и ко их је томе научио? Питање је које би родитељи овога пута себи требало да поставе.

Шта чинити у оваквим ситуацијама?

Ова сплитска васпитачица објашњава како се у оваквим ситуацијама деци кроз позитивне примере указује на непримерено понашање, уче их међусобном уважавању и прихватању те оним вредностима које укључују социјалну осетљивост и уважавање различитости. Али, како сама истиче, јако је тешко интервенисати и утицати на оно што су деца научила од своје околине, првенствено мислећи на родитеље и ширу породицу.
“Наши мали сунђери упијају све око себе и треба да се трудимо и пазимо какав пример дајемо својој деци, јер све то утиче на њихово осетљиво психолошко стање у овим формативним годинама. Позивам родитеље да мало промисле и да се сви заједно потрудимо да научимо нашу децу правим вредностима, јер она су наша будућност”, поручила је васпитачица.
Извор: Сплитски дневник