До своје 13. године, чак 80% девојчица већ мења, уређује своје фотографије пре него што их постави на друштвене мреже, кажу истраживања у САД. Познајући ситуацију код нас, сигурно је слична.
Млади данас велики део свог живота проводе на Инстаграму и ТикТоку. То су места где желе да се представе у најбољем светлу, а пратиоци и лајкови су оно што је многима од њих потребно да би се осећали вредним. Познате манекенке, певачице, утицајне личности које на фотографијама изгледају савршено, идеал су коме девојчице данас теже. А притисак који осећају док броје лајкове сваки пут када објаве фотографију, многе од њих води у депресију и анксиозност.
Познате девојке, жене, свакодневно објављују своје фотографије које су претходно прошле кроз апликације за сређивање и брдо филтера, у жељи да се представе савршеним својим пратиоцима. То чак није никаква тајна, многе од њих деле и савете како направити савршен селфи.
Од ретуширања и мењања изгледа на фотографијама се почиње. Следећи корак су исцртане обрве, вештачке трепавице, филери у уснама.
Селфи генерација резултат је света у ком је само идеална лепота лепа, где се сваки недостатак сматра хендикепом, а лепота није у јединствености, већ напротив, у томе да сви изгледамо исто.
Покушавајући да укаже на овај проблем који девојчицама руши самопоуздање и чини да се осећају мање вредним јер нису савршене, Dove је објавио сјајан видео под називом – Селфи уназад.
Погледајте га и процените – да ли је лепота само оно што видимо на друштвеним мрежама или је лепота оно што заправо јесмо и што нас чини јединственим.
Научите своју ћерку да је она само једна и јединствена, таква каква је. Да не постоји друга слична њој и да је то оно што треба да чува.
Напишите одговор