Ocena nije lična svojina nastavnika. Kako smo se to roditelji i mi našli na suprotnim stranama, a zapravo imamo isti zadatak i cilj?!
Sećam se ovoga kao da se juče dogodilo. Treći razred osnovne škole. Iz srpskog smo tih dana učili o imenicama, glagolima i pridevima. Naravno, mislila sam da mi je sve jasno. Bila sam puna one dečje samouverenosti, pa sam nemarno prešla preko gradiva i rekla sebi da znam. Da, to je to…sve znam i sve mi je jasno! Međutim, na nekom od narednih časova sam dobila priliku da to znanje i pokažem. Avaj! Čitali smo pasus po pasus iz knjige i svako je, iz dela koji je pročitao, morao da odredi koja reč pripada kojoj vrsti. Lepo se i dan danas sećam kako sam prelazila preko pročitanih reči, određujući koja je koja, bez ikakve ideje šta radim. Nisam imala pojma, ali se desilo da sam nešto i pogodila. Učiteljici je bilo jasno da ne znam i dobih, bogami, jedinicu, prvi put u životu. Naravno da mi nije bilo pravo… bila sam očajna, zapravo.
Slučaj je hteo da je učiteljica živela u našem naselju, pa su ona i moja mama ponekad pile kafu. Nije to bilo često i nisu njih dve bile neke bliske prijateljice, ali bi učiteljica došla kod nas, s vremena na vreme. Naravno, baš nekoliko dana posle te jedinice, dođe učiteljica. Piju njih dve kafu i razgovaraju. Deo razgovora se odnosio i na mene, a zapamtila sam ga za sva vremena:
– Pre neki dan sam Jeleni dala jedinicu iz srpskog. Nije znala da odredi vrste reči, uopšte nije učila, reče učiteljica.
– Neka je dobila jedinicu, kaže mama. Ako i sledeći put ne bude znala, daj joj još jednu.
Molim?! „Daj joj još jednu“…jesam li ja to dobro čula ovu ženu što se predstavlja kao moja majka?! Kako to da mi nije „sredila“ da učiteljica obriše i ovu što sam dobila a ne „daj joj još jednu“? Jao, meni! Kome trebaju neprijatelji pored ovakve majke…mislila sam. Tako je bilo. Živa istina!
Danas sam ja ta koja daje ocene i procenjuje nečije znanje. I, da znate, najmanje volim taj deo posla, ali… Pre nekoliko godina je majka jednog učenika došla da se žali na dvojku koju je dobio njen sin. Iznosila je razne argumente protiv te ocene (iako nije prisustvovala času kada je dete odgovaralo, iako nije bila tu da ga čuje kako jasno i glasno kaže da za više od dvojke ne zna), da bi na kraju rekla i: „Ali, kada sam ga ja kod kuće preslišavala, znao je za pet! Sve je znao.“
Smejte se, slobodno. Ako radite u školi, znam da ste i sami imali sličnu situaciju… nema ko nije. Elem, pitam gospođu šta je po struci, ako nije tajna. Kaže – ekonomski tehničar. Uh, odlično, pomislih! Možete li da održite sledeći čas umesto mene? Ironiju na stranu, priča je imala srećan kraj.
Međutim, posle svega (a imajući u vidu reakciju moje majke na sličnu situaciju pre mnogo godina), zapitala sam se šta je smisao te navodne briga za dete. Navodne, jer je očigledno da se ovakvim ponašanjem roditelja detetu samo čini „medveđa usluga“. Da je znao bolje, dobio bi bolju ocenu – vrlo je jednostavna logika. Te petice i četvorke ne idu meni iz džepa, pa da se ustežem i škrtarim kada treba da se daju. Ocena nije lična svojina nastavnika.
Kako smo se to roditelji i mi našli na suprotnim stranama, a zapravo imamo isti zadatak i cilj?!
Zar mame i tate ne znaju da im dete neće uvek reći istinu? Možda se plaši reakcije ili kazne koja bi mogla da usledi, a možda je u pitanju nešto sasvim treće… Jedno je sigurno: jedno isto dete će se u prisustvu roditelja ponašati na jedan način, drugačije pred nastavnicima i na potpuno treći način kada je sa drugarima. U to sam se mnogo puta uverila. A onda dođe roditelj i kaže kako ima „puno poverenje u svoje dete“ jer „on/ona meni uvek govori istinu“. Važi, naravno.
Tako da, pre nego što se „naoštrite“ i krenete da tražite pravdu u školi, razmislite o svemu ovome, a onda se i zapitajte:
• Da li tako idete u banku, pa se službenicima mešate u obračunavanje kamate ili rate koju treba da platite? Možda ste izračunali kod kuće onako kako mislite da treba, bez obzira na to što niste ekonomista.
• Da li biste ispravljali hirurga koji vam operiše neku dragu osobu? Možda ste u serijama gledali kako se to radi pa znate bolje, iako niste lekar.
• Da li biste išli da se svađate sa policajcem i instruktorom kad vam dete ne položi vozački ispit? Možda ste se vozili sa detetom po parkingu…što se vas tiče, savršen je vozač!
Ne biste?! Odlično! Ne mešajte se ni nama u posao.
Da napomenem, ima situacija kada roditelj treba da reaguje ukoliko primeti da se sa detetom dešava nešto (u bilo kom smislu) čudno. Tome služe i određene službe i timovi u školi. Ali, ovde je reč o roditeljima koji svoju decu štite od sticanja znanja i radnih navika. Zbog čega to radite? Zar ne znate da je znanje JEDINI kapital koji nikada niko ne može da im oduzme?!
Autor: Jelena Bratić
U potpunosti se slazem. Roditelji ne smeju da od dece prave “invalide“, nisu kompetentni za ocenjivanje. Njihov posao je da uce decu lepom vaspitanju!
Sa druge strane, moram da dodam, cast izuzecima, poznajem mnogo prosvetnih radnika, zajedno smo isli u skolu ili sam neke od njih ucila, koji zaista nista ne znaju. Ne znam kako su dobili posao ali ja bih njima zabranila i da pridju skoli!
Apsolutno se slažem s Vama, kada kažete da nekima od nas nije mesto u školi ! Prvenstveno mislim na one kolege koji su skloni spletkarenju sa roditeljima, „slihtanju“ sa istima (a ima i toga, verujte) a sve zarad materijalnog… Da bi neko bio pravi prosvetni radnik,treba da bude POŠTEN, vaspitan, da poštuje svoje kolege, da ne povlađuje deci i roditeljima (čast pojedinicima), da ne blati svoje kolege, već da se zajedno sa njima dogovara i odlučuje o zajedničkim bitnim stvarima! Upravo zato smo „pali“ tu gde smo, sada, jer nekima od nas nije mesto u prosveti ! Ne znam kako, al’ nekako se svih ovih godina, baš takvi „visoko kotiraju“ kod direktora …
Bravo Vesna, ocistimo skole od losis nastavnika, ucitelja i naravno DIREKTORA, u njihovim rukama je nase skolstvo, oni nikome ne odgovaraju!!!
jadni i ugroženi prosvetari
Ja mislim da niko dete nece namerno ostetiti svima nama se ponekad cini da dete zna za vise ali mi nikad ne znamo sta je dete u skoli pokazalo
Pre svega i nastavnici moraju da se ponašaju lepo i vaspitano DA bi ih deca uvažavala i poštovala, kao i roditelji te dece (lično sam zbog toga prestala da komuniciram i sarađujem).
Znači poštovanje MORA BITI OBOSTRANO. (nije mi jasno zbog čega se inače toliko polemiše o nečemu tako logičnom???)
Moje je pitanje: da li je je merodavno (lepa srpska reč) od strane „stručnjaka“ oceniti dva đaka koji:
– pohađaju isto odeljenje
– jedno je provelo u školskoj klupi 99% vremena tokom školske godine
– dete „običnih smrtnika“,
– dete koje je vredno radilo i učilo cele školske godine
i
– dete koje je provelo u školskoj klupi 50% vremena tokom školske godine
– dete „specijalnih smrtnika“
– dete koje nije vredno radilo i učilo cele školske godine (jer je, moj bože, bilo „zauzeto“ vanškolskim aktivnostima pa mu se „malo gledalo kroz prste“)
…………… ISTOM ocenom?
Napomena: OBA đaka su završila odličnim uspehom gimnaziju
Gricko ja zivim u Holandiji i ovde je sistem….mozes da izostanse kad hoces, dovoljno je da se javis na administraciju na vreme i navedes razlog, pri tome neopravdani se dobija ako udjes u ucionicu korak iza nastavnika, Ali koliko god izostajao svi kontrolni te cekaju kad se vratis u skolu, naravno u dogovoru sa nastavnikom….e pod takvim uslovima moja deca odlaze i bolesna u skolu, jer kazu iz iskustva drugih da su testovi nadoknade mnogo tezi od redovnih. Pri tome jedno slovo pogresis ocena manje, a skala je od 1-10. Kako bi tu reagovali roditelji „necije“ dece?
Nije fer Nataša prema deci koja redovno rade cele godine i nisu samo kontrolne vežbe u pitanju. Deca koja imaju znanje čuju i usmene odgovore „posebnih“ đaka i često im se gleda „kroz prste“. Moja je ćerka često bila nesrećna zbog toga sagledavajući nepravdu.
Ali nema veze…. moje je dete odličnim završilo gimnaziju, vredno je učila i svaku ocenu, pismenu ili usmenu je pošteno dobila a dobila je i znanje.. Takva je, željna znanja nastavila istim tempom fakultet tehnologije (biohemijski inžinjering i biotehnologije) jer to voli i kao i mnogi klinci želi „napolje“ ali da radi pravi posao
Drago mi je da je tako, moja deca nemaju te probleme, ovde je zakljucna ocena srednja ocena svih ocena, a ocene imaju i svoju tezinu od 1-6 pa je 10 sa tezinom 1, mnogo „lakse“ od 8 sa tezinom 6. Igrom slucaja i moja cerka se ostri da upise biomedicinsku tehnologiju, a to ne biraju „posebni“ i oni koji zavrsavaju skolu i imaju „sve petice“ uz pomoc tutora. Nisu bitne ocene, vec zelja za pravim znanjem. Gricko evo jedan link mozda vam zatreba….
Suština problema.
Suština problema je u samosrozavanju pedagoškog ugleda. Država je u tome samo pomogla.
Jednostavan primer:
– „Slušaj, idi u PP službu i brani ga. Ako vide da si za saradnju, da im odobravaš – dete ti je nagrabusilo. Ja odem i čudom se čudim. Oni ga samo opomenu.“
Beše žena u pravu. Moj zbog prskanja vodom opomenu od razrednog starešine. Njen ni to.
Da…
Bas se secate svega iz Tredegar razreda šta ste radili.
I ksko I uvek Zelena Učionica je na strani nastavnika..
Vidite.. to o cemu pisete desilo se jako davno. Pre ovih manifetluka koje ste odobrili da se mesaju u skolu,mnogo pre, kada je nastavnik koliko-toliko bio zadovoljan svojom platom, statusom. Sta nam porucujete? Ćutite roditelji, pa I kada nastavnica pravi diskriminaciju I vredja decake, a uzdize devojcice I porucije otvoreno kako su oni glupi onda je to normalno?! I pri tom im ne upisuje pluseve i dodatan rad?! Sta je to onda. Ja sam profesor I roditelj I ovakav clanak bi ne bi palo na pamet da napisem dok stvarno ne ispitam u sta su se kolege pretvorile. Gde to ide obrazovanje?
Sta to rade kolege? Utiru put razdoru u porodici. Bolje bi bilo da pazite sta na ovo odgovarate ili ne odgovarajte uopste.
Nekada ste zaista bili zelena učionica, a sad ste ispostava ko zna čega.