Оно од чега потајно стрепе многи родитељи – рак у детињству и који су то ризични фактори

Foto: Canva

Као родитељи, природно је да желимо да разумемо све факторе који могу утицати на здравље наше деце. А на ону тако страшну реч, канцер, свима нам се пале лампице. Посебно ако знамо да симптоми често почињу тако што личе на обичан умор или прехладу. Рак у детињству је, срећом, редак – чини мање од 1% свих дијагноза рака – али разумевање фактора ризика може помоћи родитељима да доносе информисане одлуке о здрављу своје деце.

Генетска предиспозиција – најважнији фактор

Према подацима Националног института за рак у Америци (NCI), око 8 до 10 одсто свих случајева рака код деце настаје због наслеђене патогене варијанте (штетне измене) у гену предиспозиције за рак, мада проценат варира у зависности на тип рака. Ово значи да генетски фактори играју значајну улогу у развоју рака код деце.

Генетска предиспозиција може се манифестовати кроз различите синдроме. Широк спектар породичних и генетских синдрома повезан је са повећаним ризиком од рака у детињству, а практично сав додатни ризик од рака међу рођацима првог степена деце са раком може се објаснити познатим наследним синдромима.

Фактори присутни од рођења – конзистентни показатељи ризика

Истраживања показују да су инхерентни фактори ризика, укључујући тежину на рођењу, старост родитеља и конгениталне аномалије конзистентно повезани са већином типова педијатријског рака. Ови фактори су посебно важни јер се могу идентификовати већ при рођењу.

Рођендана тежина

Студије показују да је тежина бебе по рођењу значајан фактор ризика. Деца рођена са већом тежином имају повећан ризик од одређених типова рака. Тежина се дели у категорије и то: мање од 2.500г, 2.500-2.999г, 3.000-3.499г, 3.500-3.999г, и 4.000г или више, при чему већа тежина на рођењу може бити повезана са повећаним ризиком.

Старост родитеља

Старост родитеља представља фактор ризика који се конзистентно појављује у студијама. Показало се да старији родитељи имају децу са нешто већим ризиком.

Радијација – доказани спољашњи фактор

Генетски фактори и одређене пренаталне (нпр. радијација, диетилстилбестрол [ДЕС]) и постнаталне изложености (радијација, вируси) да повећавају ризик од развоја неких типова рака у детињству.

Посебно је важно напоменути да епидемиолошке студије конзистентно налазе повезаност између изложености медицинској радијацији током трудноће и ризика од рака у детињству код потомства. Ово је један од ретких спољашњих фактора за које постоје јасни докази.

Изложеност високим нивоима јонизујуће радијације: Изложеност радијацији због индустријске несреће или радиотерапије повећава ризик од рака. Такође, ако је дете већ имало рак и лечено је хемотерапијом или радиотерапијом, то повећава ризик од поновног обољевања.

Инфекције као фактори ризика

Светска здравствена организација истиче да су неке хроничне инфекције, као што су ХИВ, Епстеин-Бар вирус и маларија, фактори ризика за рак у детињству. Они су посебно релевантни у земљама са ниским и средњим приходима.

Пестициди и фактори из окружења

Неколико студија пронашло је могућу везу између леукемије у детињству и изложености пестицидима у домаћинству, било током трудноће или раног детињства. Неке студије су такође пронашле могући повећан ризик међу мајкама са професионалном изложеношћу пестицидима пре рођења детета.

Ограничења у разумевању узрока

Важно је напоменути да због овога, не постоји много познатих фактора ризика или начина за спречавање рака у детињству. За већину случајева рака у детињству, узрок остаје непознат.

ДНА промене које најчешће узрокују рак у детињству су стечене мутације. Сваки пут када се ћелија дели на две ћелије, мора да направи копију своје ДНА за нову ћелију, што објашњава зашто се многе мутације дешавају спонтано током развоја.

Шта ово значи за родитеље – практични савети

Фактори на које можемо утицати:

  • Избегавање непотребне радијације: Ограничите непотребне радиолошке прегледе током трудноће и код деце
  • Контрола инфекција: Вакцинација и хигијена могу смањити ризик од одређених виралних инфекција
  • Пестициди: Ограничите изложеност пестицидима у домаћинству
  • Генетско саветовање: Ако постоји породична историја рака, консултујте се са генетичаром

Фактори на које не можемо утицати:

  • Генетска предиспозиција
  • Старост родитеља у време зачећа
  • Тежина по рођењу (до одређене мере)
  • Конгениталне аномалије

Перспектива и закључак

Осим високе дозе радијације и претходне хемотерапије, постоји мало фактора из окружења који су повезани са ризиком од рака у детињству (ОР > 2). Ово је заправо охрабрујуће јер значи да већина спољашњих фактора нема снажан утицај на ризик.

Најважније је разумети да је рак у детињству редак, а већина фактора ризика је ван наше контроле. Уместо да се фокусирамо на страх, боље је да:

1. Будемо свесни генетских фактора у породици

2. Избегавамо познате факторе ризика кад год је то могуће

3. Редовно водимо децу на контролне прегледе

4. Будемо информисани о симптомима који захтевају медицинску пажњу

Наука о раку у детињству напредује, али тренутно су генетски фактори и одређене пренаталне/постнаталне изложености једини добро установљени узроци. Фокусирање на ове факторе, уместо на спекулације о ненепознатим ризицима, омогућава родитељима да доносе информисане одлуке засноване на поузданим научним доказима.

Напомена: Овај блог пост је написан у информативне сврхе и не представља медицински савет. Увек се консултујте са здравственим радницима у вези са специфичним здравственим питањима.