Ono od čega potajno strepe mnogi roditelji – rak u detinjstvu i koji su to rizični faktori

Foto: Canva

Kao roditelji, prirodno je da želimo da razumemo sve faktore koji mogu uticati na zdravlje naše dece. A na onu tako strašnu reč, kancer, svima nam se pale lampice. Posebno ako znamo da simptomi često počinju tako što liče na običan umor ili prehladu. Rak u detinjstvu je, srećom, redak – čini manje od 1% svih dijagnoza raka – ali razumevanje faktora rizika može pomoći roditeljima da donose informisane odluke o zdravlju svoje dece.

Genetska predispozicija – najvažniji faktor

Prema podacima Nacionalnog instituta za rak u Americi (NCI), oko 8 do 10 odsto svih slučajeva raka kod dece nastaje zbog nasleđene patogene varijante (štetne izmene) u genu predispozicije za rak, mada procenat varira u zavisnosti na tip raka. Ovo znači da genetski faktori igraju značajnu ulogu u razvoju raka kod dece.

Genetska predispozicija može se manifestovati kroz različite sindrome. Širok spektar porodičnih i genetskih sindroma povezan je sa povećanim rizikom od raka u detinjstvu, a praktično sav dodatni rizik od raka među rođacima prvog stepena dece sa rakom može se objasniti poznatim naslednim sindromima.

Faktori prisutni od rođenja – konzistentni pokazatelji rizika

Istraživanja pokazuju da su inherentni faktori rizika, uključujući težinu na rođenju, starost roditelja i kongenitalne anomalije konzistentno povezani sa većinom tipova pedijatrijskog raka. Ovi faktori su posebno važni jer se mogu identifikovati već pri rođenju.

Rođendana težina

Studije pokazuju da je težina bebe po rođenju značajan faktor rizika. Deca rođena sa većom težinom imaju povećan rizik od određenih tipova raka. Težina se deli u kategorije i to: manje od 2.500g, 2.500-2.999g, 3.000-3.499g, 3.500-3.999g, i 4.000g ili više, pri čemu veća težina na rođenju može biti povezana sa povećanim rizikom.

Starost roditelja

Starost roditelja predstavlja faktor rizika koji se konzistentno pojavljuje u studijama. Pokazalo se da stariji roditelji imaju decu sa nešto većim rizikom.

Radijacija – dokazani spoljašnji faktor

Genetski faktori i određene prenatalne (npr. radijacija, dietilstilbestrol [DES]) i postnatalne izloženosti (radijacija, virusi) da povećavaju rizik od razvoja nekih tipova raka u detinjstvu.

Posebno je važno napomenuti da epidemiološke studije konzistentno nalaze povezanost između izloženosti medicinskoj radijaciji tokom trudnoće i rizika od raka u detinjstvu kod potomstva. Ovo je jedan od retkih spoljašnjih faktora za koje postoje jasni dokazi.

Izloženost visokim nivoima jonizujuće radijacije: Izloženost radijaciji zbog industrijske nesreće ili radioterapije povećava rizik od raka. Takođe, ako je dete već imalo rak i lečeno je hemoterapijom ili radioterapijom, to povećava rizik od ponovnog oboljevanja.

Infekcije kao faktori rizika

Svetska zdravstvena organizacija ističe da su neke hronične infekcije, kao što su HIV, Epstein-Bar virus i malarija, faktori rizika za rak u detinjstvu. Oni su posebno relevantni u zemljama sa niskim i srednjim prihodima.

Pesticidi i faktori iz okruženja

Nekoliko studija pronašlo je moguću vezu između leukemije u detinjstvu i izloženosti pesticidima u domaćinstvu, bilo tokom trudnoće ili ranog detinjstva. Neke studije su takođe pronašle mogući povećan rizik među majkama sa profesionalnom izloženošću pesticidima pre rođenja deteta.

Ograničenja u razumevanju uzroka

Važno je napomenuti da zbog ovoga, ne postoji mnogo poznatih faktora rizika ili načina za sprečavanje raka u detinjstvu. Za većinu slučajeva raka u detinjstvu, uzrok ostaje nepoznat.

DNA promene koje najčešće uzrokuju rak u detinjstvu su stečene mutacije. Svaki put kada se ćelija deli na dve ćelije, mora da napravi kopiju svoje DNA za novu ćeliju, što objašnjava zašto se mnoge mutacije dešavaju spontano tokom razvoja.

Šta ovo znači za roditelje – praktični saveti

Faktori na koje možemo uticati:

  • Izbegavanje nepotrebne radijacije: Ograničite nepotrebne radiološke preglede tokom trudnoće i kod dece
  • Kontrola infekcija: Vakcinacija i higijena mogu smanjiti rizik od određenih viralnih infekcija
  • Pesticidi: Ograničite izloženost pesticidima u domaćinstvu
  • Genetsko savetovanje: Ako postoji porodična istorija raka, konsultujte se sa genetičarom

Faktori na koje ne možemo uticati:

  • Genetska predispozicija
  • Starost roditelja u vreme začeća
  • Težina po rođenju (do određene mere)
  • Kongenitalne anomalije

Perspektiva i zaključak

Osim visoke doze radijacije i prethodne hemoterapije, postoji malo faktora iz okruženja koji su povezani sa rizikom od raka u detinjstvu (OR > 2). Ovo je zapravo ohrabrujuće jer znači da većina spoljašnjih faktora nema snažan uticaj na rizik.

Najvažnije je razumeti da je rak u detinjstvu redak, a većina faktora rizika je van naše kontrole. Umesto da se fokusiramo na strah, bolje je da:

1. Budemo svesni genetskih faktora u porodici

2. Izbegavamo poznate faktore rizika kad god je to moguće

3. Redovno vodimo decu na kontrolne preglede

4. Budemo informisani o simptomima koji zahtevaju medicinsku pažnju

Nauka o raku u detinjstvu napreduje, ali trenutno su genetski faktori i određene prenatalne/postnatalne izloženosti jedini dobro ustanovljeni uzroci. Fokusiranje na ove faktore, umesto na spekulacije o nenepoznatim rizicima, omogućava roditeljima da donose informisane odluke zasnovane na pouzdanim naučnim dokazima.

Napomena: Ovaj blog post je napisan u informativne svrhe i ne predstavlja medicinski savet. Uvek se konsultujte sa zdravstvenim radnicima u vezi sa specifičnim zdravstvenim pitanjima.