Ova škola otišla je korak dalje u onlajn nastavi

Ovaj period nastave na daljinu Tehničko-poljoprivredna škola u Sjenici dočekala je spremnija nego većina škola u Srbiji. Oni su, naime, svoj sistem za onlajn nastavu koji je funkcionisao i pre uvođenja vanrednog stanja, ali je sada stavljen u pun pogon. Alen Tahirović, profesor zaposlen u ovoj školi, poslao nam je jedan prilično detaljan tekst u kom govori upravo o sistemu koji su razvili. Mi vam taj tekst prenosimo u celini, sigurni da će nekom koristiti kao ideja da nešto slično u budućnosti uradi i u svojoj školi.

Centralno mesto u procesu realizacije učenja na daljinu u našoj školi predstavlja naš veb-sajt www.tpssjenica.com koji je prilagođen i mobilnoj i desktop verziji. Imali smo u vidu činjenicu da su tinejdžeri uglavnom privrženiji radu na mobilnom telefonu, dok stariji za rad preferiraju desktop ili laptop računar. Sajt sadrži dve platforme – za nastavnike i učenike.

Naša škola je postala član Google for education zajednice 2015. na inicijativu tadašnjeg profesora engleskog jezika, a sadašnjeg direktora škole. Google for education ili Gugl za obrazovanje nudi sve svoje servise besplatno uz neograničen prostor na disku za svakog korisnika. Naša cela platforma je razvijena uz pomoć Guglovih servisa, koju smo sklopili u celinu poput lego kockica od pomenutih servisa. Ono što krasi Gugl servise je jednostavnost u rukovanju i intuitivnost. U tome smo videli šansu za naše učenike i profesore, koje je trebalo u što kraćem roku obučiti i pripremi za novi vid nastave sa kojim se nisu ranije susretali.

Držali smo se didaktičkih principa i krenuli od najjednostavnijih i najlakših rešenja koje smo usavršavali, nadograđivali, činili složenijim, a ujedno boljim. Google for education nudi kreiranje imejl naloga sa neograničenim prostorom na disku. Najpre smo kreirali službene imejl adrese za profesore koje smo standardizovali imeprezime@tpssjenica.com npr. nemanjaobradovic@tpssjenica.com, i to je bila prva spona između učenika i profesora. Učeniku je dovoljno da zna ime i prezime kako bi kontaktirao profesora u slučaju da mu je potrebno dodatno pojašnjenje u vezi sa zadatkom.

S druge strane, trebalo je standardizovati učeničke naloge. To je učinjeno na način da se uz ime i prezime doda godina upisa u školu imeprezimegodinaupisa@tpssjenica.com. Na taj način su naši profesori uspostavili vezu sa učenicima.

Kolektiv broji oko 80 nastavnika različite informatičke obučenosti i potencijala. Naš pristup od samog početka je bio minimalistički u planiranju platformi. Ideja je bila da dođemo do jednostavnog rešenja koje daje jednake rezultate kao gotove platforme poput Gugl učionice ili Socrative i sl. Okosnica same platforme je Gugl upitnik.

Prva stvar koju smo morali da osiguramo za obe platforme jeste bezbednost podataka. Ključ za ulazak u njih je morala biti jedinstvena imejl adresa koja je dodeljena svakom profesoru i učeniku. Pravili smo video tutorijale na blogovima, pomoću kojih smo obučavali i regrutovali i nastavnike i učenike da svako u svom korpusu pomogne onom koji nije aktivirao svoju imejl adresu i povezao je sa gmail aplikacijom na svom mobilnom telefonu. Veoma brzo smo uspeli u tome.

eTPŠzbornica

Platforma za nastavnike, kao i za učenike, izrađene su pomoću Google sites onlajn aplikacije. Njoj ne mogu pristupiti lica koja nisu članovi nastavnog osoblja škole, a ključ za pristup tom kutku je službena imejl adresa koju poseduje svaki nastavnik. Ona centralizuje sve alatke koje su u prvobitnoj verziji bile raštrkane na nekoliko internet adresa.

Skrinšot desktop verzije platforme za nastavno osoblje
Kalendar školskih aktivnosti

Pomoću Google Calendars aplikacije kreiran je kalendar školskih aktivnosti u kojima su jasno precizirane i opisane aktivnosti koje čekaju profesore, odnosno učenike. Planirana blok nastava u određenim odeljenjima, planirane radne subote i sve ostale školske aktivnosti, ali i praznici i važni datumi. Kalendar je moguće dodati jednim klikom na postojeću sistemsku android aplikaciju na telefonu, nakon čega korisnik (učenik ili profesori) dobijaju blagovremeno (dan, sat ili minut ranije) obaveštenja o predstojećim aktivnostima. Pomenutu opciju imaju obe platforme.

Dopisi ili sve informacije, važna obaveštenja na jednom mestu

Veoma je bitno da kolektiv škole na jednom mestu ima sva obaveštenja od škole, kao i dopise od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Za kreiranje ove opcije smo iskoristili Google groups servis.

eTPŠmesindžer

Nastava iziskuje dvosmernu komunikaciju u realnom vremenu. Da bismo to postigli omogućili smo učenicima i profesorima korišćenje Google chat aplikacija koja je zapravo eTPŠmesindžer. Korisnici mogu da biraju pristup konverzaciji, putem mobilne aplikacije ili desktop računara preko brauzera. Kreirali smo sobe za svako odeljenje u školi u kojoj se nalaze učenici, predmetni profesori, razredni starešina, pedagog, psiholog i direktor. Svaki predmet ima svoj status sa opcijom “zaprati”. U toj konverzaciji oni mogu da postavljaju pitanja ili da komentarišu, a predmetni profesor da odgovara ili daje instrukcije. Celu konverzaciju prate ostali učenici koji su zapratili taj predmet. Učenici koji ne slušaju predmet (engleski jezik, ruski jezik i sl.) mogu da isključe praćenje. Nakon toga ne dobijaju obaveštenja.

Učenici mogu i da pišu o svojim problemima, komentarišu, sugerišu ili informišu se o nekim pitanjima koja ih se tiču. Razredne starešine dodaju bitna obaveštenja koja se tiču celog razreda i direktno daju dodatna pojašnjena, a učenici se po potrebi uključuju u diskusiju. eTPŠmesindžer integriše i Google meet za video konverzaciju kojoj mogu da pristupe svi u grupi klikom na link kog postavi član grupe. Na ovaj način nastavnici, a i učenici štite svoju privatnost i nema potrebe za participiranjem u Whatsapp ili Viber grupama u kojima se otkrivaju mobilni brojevi telefona i narušava privatnost. Na eTPŠmesindžer pristupaju sa svojom imejl adresom.

Nedeljni plan ili dodavanje nedeljnog plana rada

Zatim je tu i formular za dodavanje nedeljnog nastavnog plana kog nastavnici izrađuju na nedeljnom nivou.

Pismena provera ili zakazivanje pismene provere

Nastavnici moraju prema važećem pravilniku zakazati učenicima pismenu proveru najmanje pet dana pre realizacije iste osim ukoliko pismena provera ne traje duže od 15 minuta. Ispunjavanjem ovog formulara, obaveštenje o zakazanoj pismenoj proveri dobijaju na školsku imejl adresu samo učenici odeljenja u kom je pismena provera planirana.

 

 

eTPŠglasnik

Još jedna korisna opcija u komunikaciji nastavnika i učenika. Nastavnik može poslati učenicima određenog odeljenja poruku, a uz nju dodati fajl do 1 gigabajt. Posebno je korisno kada je u pitanju dodatna nastava ili neko hitno obaveštenje koje nastavnik treba da dostavi učenicima.

Prosvetni glasnici

U ovom delu platforme, nastavnici mogu u pdf fajlu prelistati i sačuvati Prosvetne glasnike u kojima se nalaze planovi rada za svaki obrazovni profil, a podeljeni su na stručne i opšteobrazovne predmete.

Administracija ili svi pravilnici i propisi na jednom mestu

Za ovu opciju smo iskoristili servis Google Plus koji je dostupan samo biznis korisnicima i korisnicima Google for Education servisa. Google Plus profil je integrisan u platformu, a na njemu se dodaju pravilnici i propisi, koji su relevantni za nastavnike i njihov rad.

U planu je nadograđivanje platforme novim alatkama koje će doprineti kvalitetnijoj realizaciji nastavnog procesa u školi.

Pored ovih servisa, nastavnici u našoj školi koriste Google meet za video konverzaciju za sednice i rad sa učenicima. U narednom periodu je u planu realizacija uglednih časova putem pomenute aplikacije, kojoj može da se pristupi putem brauzera ili putem android aplikacije na mobilnom telefonu. Za korisnike Google for Education, Google meet može da primi 250 korisnika u jednoj video konverzaciji.

Primer realizacije sednice u našoj školi
eTPŠkola

Kao i eTPŠzbornica, plaforma za učenje na daljinu za učenike je kreirana pomoću Google meet. Ona ima 22 e-učionice, koliko je i odeljenja u školi, i svakoj e-učionici može da pristupi samo učenik odeljenja za koji je učionica namenjena putem svoje školske imejl adrese. Opcije su iste za sve, ali je sadržaj prilagođen odeljenjima.

Skrinšot desktop verzije za odeljenje I1
TPŠ Kalendar školskih aktivnosti i praznika i eTPŠmesindžer (Google chat room)

Kao i nastavnici, tako i učenici imaju kalendar u kome su blagovremeno planirane aktivnosti te su uvek i iz prve ruke informisani o predstojećim događajima.

Pored kalendara, tu je instant mesindžer za komunikaciju unutar određenog odeljenja. U svakoj čet sobi su, pored učenika, i predmetni profesori, razredni starešina, pedagog, psiholog i direktor škole. Svaki učenik ima mogućnost da postavi pitanje ili komentariše.

Lekcije ili digitalni nastavni sadržaj

Učenici mogu na jednom mestu pratiti lekcije koje su sortirane po redosledu pristizanja na njihov imejl. Takođe, tu su sva obaveštenja od uprave škole, kao i predmetnih profesora.

Domaći (eTPŠvox) * Pedagog * Psiholog

Učenici šalju svoje zadatke ili pitanja u vezi sa nastavnom jedinicom predmetnom profesoru klikom na opciju Domaći dok klikom na opciju Pedagog stupaju u kontakt sa školskom pedagogicom od koje dobijaju podršku u učenju, savete za izradu maturskog rada, a posebni akcenat smo stavili na sprečavanje nasilja na internetu prema preporuci MPNTR.

Opcija Psiholog se pokazala kao jako korisna u periodu neizvesnosti. Učenici mogu da dobiju dodatnu podršku i savete u domenu organizacije slobodnog vremena, u domenu prevazilaženja različitih kriza koje se tiču drugačijeg stila življenja u periodu kada se socijalni kontakti poprimili drugačiji oblik.

Da bismo ulili učenicima optimizma u ovim kriznim vremenima, pojačali smo pedagoški rad. Čak smo pazili na sitne detalje koje život znače.

U inboksu svake školske imejl adresu u gorenjem desnom uglu se može naći simpatični rebus za sve korisnike.

Napravili smo i naše oficijelne Viber stikere, koje osim situacija u kojima učenici mogu da šalju šaljive crtane stikere, a tiču se njihove svakodnevice učenja na daljinu, tu su i stikeri sa nastavnicima sa svojim uobičajenim komentarima na časovima redovne nastave. Ideja je da oživimo sve one divne trenutke iz školske svakodnevice, kako bismo digitalni nastavni proces emocionalizovali.