ОВО је дојење: Живот у циклусима од 3 сата. Да ли некад пожелим да ме неко одмени? О, да…

То што сам успела да се изборим да дојим своје дете, за мене је благослов. Јасно је да није свака мајка спремна (да, има и оних које не желе) нити свака има подршку која је потребна да би дојила. Понекад је сачувати ментално здравље приоритет. Ја сам некако успела обоје и због тога сам срећна и поносна. Био је то невероватан осећај, својим телом хранити оно што си створио и не стидим се да кажем – срећна сам што сам успела, иако је било тешко.

Знала сам да ће то бити одговорност и обавеза. Да ће то значити да дуго нећу моћи да се одвојим од детета на дуже од два или три сата и да ће излазак у ресторан, позориште, кафу с другарицама морати да сачекају неко време. Да ћу морати да пазим шта и колико једем и пијем. Да неће моћи нико осим мене да га нахрани ноћу. Да не могу увек без гриже савести да попијем чашу вина или јаку кафу. Али, дојење је и много више од тога.

Дојење је посао с пуним радним временом. И то са врло захтевним распоредом који не можете увек да предвидите. И то је једна од ствари која ме је највише изненадила.

Јер ме нико није припремио на то да ће ми се живот свести на тросатне интервале.

Моји дани и ноћи били су попут Дана мрмота, у циклусима од три сата. Некако се дани претворе у ноћи, па онда поново у дане, без икаквог упозорења. Са дететом које сиса између 8 и 12 пута на дан, живот је прилично хаотичан.

Само излазак из куће је озбиљан подухват. Али у жељи и напорима да не изгубим присебност, научила сам нешто важно – планирање је кључ.

Све што радим, сваки излазак, планирам око инрервала дојења.

Ако имам много тога што треба обавити и треба да изађем из куће на мало дуже од једног сата. Планирам тако да се у тренуцима кад треба да дојим нађем на месту на ком то лако могу. Ауто је увек опција Б, али није идеалан. Кутак за дојење постоји у неким ДМ радњама, па је у тржном центру релативно једноставно. Мени, као жени којој не прија дојење у јавности, то много значи.

Зато, мој дан често изгледа овако некако:

Нахраним бебу код куће. Док бебу пресвучем, подојим, сачекам да подригне, прође отприлике један сат. Онда га сместим у колица и кренем – у продавницу, на пијацу, шетњу, где год сам намерила. И онда, док се окренем, време је за храњење, опет. Направим паузу за то, па наставим даље. Уз то, свако распакивање, смештање за подој, па враћање у положај за покрет – захтева време.

Иста правила важе и код куће.

Подој, подригни, пресвуци. И сат откуцава. Отприлике два сата до следећег подоја. У најбољем случају. Док он дрема, ја могу да обавим послове „по кући“ – припремим ручак, усисам, прострем веш (који је вероватно стајао од јуче у машини). Да ми је неко рекао шта све могу да стигнем за један сат, пре него што сам добила бебу, никад не бих веровала.

И само што сам трепнула, време је за храњење. Опет. И тако у круг.

Дакле, да ли је дојење огромна обавеза? Да. Да ли се осећам као онај хрчак у точку који се непрестано врти у круг? Да. Да ли понекад пожелим да постоји још неко у мојој кући ко може да производи млеко? О, да. Да ли чезнем за тим да могу чешће да изађем из куће САМА. И те како. Али исто тако схватам да је ОВО родитељство. Да сам се за то определила. Јер му требам САД. А кад трепнем неколико пута, он ће са својим малим ранцем и патофницама кренути у вртић. И већ ћу му бити много мање потребна. Моћи ћу да изађем до продавнице и на кафу не плашећи се да ће плакати и тражити да једе, а да му нико сем мене то не може дати. Али данас, бирам да сам ту. Све време.

Извор: Mother.ly