Pedijatar dr Nebojša Golić gostovao je u emisiji 150 minuta na TV Prva i tom prilikom komentarisao neke od zabluda koje se tiču roditeljstva, a koje se prenose već generacijama.
Golić je govorio o tome kako zasigurno možete znati da li je bebi hladno, koliko zapravo bebe treba da napreduju i treba li novorođenčadi nuditi vodu.
Primera radi, hladna stopala mnogi smatraju jasnim pokazateljem da je bebi hladno, ali to, kaže dr Golić, nije uvek tačno.
„Ono što nam je siguran znak da li je detetu hladno ili ne je temperatura trupa deteta. Trup ako je hladan, onda je detetu sigurno hladno“, kaže dr Golić.
On je komentarisao i upotrebu klima uređaja u prostorijama u kojima bebe borave.
„Nije loše koristiti klimu, za bebu je bolje da radi klima nego da je u prostoriji 30 i više stepeni. Šta je bitno, samo da hladan vazduh ne duva direktno u dete i ono što je najbitnije, ukoliko planiramo izlazak napolje, da se klima na vreme isključi, da se prostorija aklimatizuje i samim tim i dete“.
Kako kaže ovaj doktor, iz iskustva svojih pacijenata zna da najviše briga mladim mamama zapravo zadaju njihove mame i svekrve nekim savetima.
„Njihovi saveti apsolutno mogu da budu dobri, ali iz iskustva, zameriće sad neki, najčešće budu pogrešni. Na primer, sada s obzirom na ove temperature, mogu savetovati da se daje voda bebama, isključivo dojenim bebama ili bebama na formuli, to je apsolutno pogrešan savet. Bebama do šest meseci nije potrebna voda iz razloga što majčino mleko sadrži 80-90 odsto vode, a formulu pravimo sa vodom. I onda kad mame kažu ne možemo više sa babama, ja kažem dajte babama da pojedu dva tanjira supe i onda im dajte da popiju čašu vode jer su žedne“, šaljivo kaže dr Golić.
Kada je u pitanju ishrana i napredovanje dece, pedijatar je objasnio i koliko deca treba da dobijaju na kilaži.
„Knjige kažu prva tri meseca po 750 grama, druga tri meseca po 600 grama, treća tri meseca po 450 grama. To su knjige. I nažalost, neke kolege se slepo drže tih knjiga. Dete može u prvom mesecu da dobije i 500 grama i 1.500 grama i oboje može da bude dobro. Kod toga nam je bitno pogledati roditelje. Nije za očekivati da dete roditelja koji imaju po metar i po i 40 kilograma napreduje jednako kao dete roditelja koji imaju dva metra i 200 kila zajedno. Te cifre koje sam naveo jesu opšte smernice, ali moramo gledati opšte stanje deteta, raspoloženje, koliko ima punih pelena. Ako ima šest ili više mokrih pelena, ako je aktivno, raspoloženo, napredovalo je prvi, drugi, treći mesec po 500 grama, po meni to nije za brigu“.
Na kraju, doktor je objasnio i šta je najvažnije kod kupanja beba i koliko često ih treba kupati.
„Nema potrebe kupati bebu svaki dan, dovoljno je na svaka dva-tri dana, čak i četiri, bitno je samo redovno prati pelensku regiju, pogotovo nakon velike nužde. Kod redovnog kupanja su bitne dve stvari – ne mora u svakom kupanju da se koristi hemija odnosno sapuni, kupke, šamponi. Čista voda je sasvim dovoljna. Druga stvar, kada kupamo tu najmlađu decu, treba da ih okupamo, ne da se banjaju. Hemija koju koristimo u toku kupanja, dugo kupanje i topla voda (preko 38 stepeni) doprinose isušivanju kože i stvaranju ekcema“, zaključuje pedijatar dr Nebojša Golić.
Napišite odgovor