Pedijatar Milivoj Jovančević odgovara koliko je dugo poželjno dojiti dete te upozorava da u određenoj dobi povezivanje s detetom isključivo kroz dojenje može biti odraz usporenog emocionalnog razvoja.
Pedijatar Milivoj Jovančević kaže da bi dete, ako bismo ga upoređivali s drugim sisavcima, trebalo dojiti pet do sedam godina.
„Dojenje je neobično važno i što se tiče biologije, nema razloga da se ne doji dve, tri, četiri godine. No dojenje nije samo biologija, samo prehrana, nego i važan kanal komunikacije, emocionalnog sazrevanja i odrastanja deteta. Ako imate jedno dete i ono dođe do dobi od godine, godine i po, ili dve, i kontinuirano je na vama, dakle celi koncept komunikacije majke i deteta je u stilu majka – mala beba, ili dojenče, a dete već ima godinu i po, dve ili tri, to je onda znak da je ostala prebliska veza, da je dete ostalo u fazi privrženosti i da nije započet proces separacije, odnosno osamostaljivanja deteta.
Dakle ako imate komunikaciju tipa majka – mali dečak ili devojčica, koja povremeno dođe zbog dojenja i maženja, to je potpuno u redu. Jako je ugodno imati dete na sebi, a i detetu je jako lepo biti na grudima, pa ako imate samo jedno dete, tu se može dogoditi zastoj u emocionalnom sazrevanju.
Ako gledate protekla desetleća, normalno je bilo da žena ima petero, šestero, desetero, dvanaestero dece. Ona je imala mleko deset – dvanaest godina i nije bilo neuobičajeno da onaj, možda najstariji, pre nego što krene u školu dođe do mame, malo posiše mleka i otrči u školu. Dakle, on je zreo, emocionalno samostalan, i tu problema nema. Ako postoji prebliski odnos, to možemo prepoznati ako dete kad osati bilo kakvu nelagodu, nešto mu se ne sviđa, sva uteha uvek ide na prsa. Dakle nema onih zrelijih obrazaca ponašanja – razgovora, maženja, ljubljenja. Toga nema, sve je u neverbalnoj, telesnoj komunikaciji i to nam je znak da nešto nije u redu ako je dete već u dobi od dve ili tri godine, pogotovo ako je reč o dečaku, koji bi se u toj dobi treabo malo više približiti ocu, kako bi počeo učiti muške obrasce ponašanja“, kaže prim. dr sc. Milivoj Jovančević.
Veoma sam zadovoljna ovim tekstom iz jednog veoma meni bitnog razloga.imam sina od 10,5 meseci koji jos uvek sisa.jede redovno cvrstu hranu vise obroka na dan ali ujedno i sisa.pogotovo uvece pred spavanje to je obavezno mada ima noci kada se i budi i trazi da ga podojim.pedinatar kod kod idemo me uporno ubedjuje da treba da prestanem da ga dojim i da mu dajem obicno kupovno kravlje mleko.koja je to logika?pa zar nije mnogo zdravije kada vec ima uslova da dete sisa nego da ga dohranjujemo vestackim mlekom ili kupovnim?
Ja te potpuno podrzavam! Dok god imas mleka samo napred! Prvu sam devojcicu dojila 15,a drugu 17 meseci i sada mi sin ima 5 meseci i dok god budem mogla dojicu i danji i nocu :*
Ja sam za dojenje svakako,mali je on ako vec mozete da dojite nema potrebe jos uvek da mu to uskracujete,zato samo napred,nema niceg zdravijeg od majcinog mleka,zato samo se drzite vasih stavova,vi najbolje znate kada treba prestati,nasa deca su nasa,ne postoji univerzalno pravilo do kada i sta treba,sva deca su razlicita
Taj pedijatar je vjerovatno sisao magareće mlijeko. Moja curica je 18 mjeseci i ja je dojim na zahtjev i dojicu je dokle god ona to želi i dok joj je potrebno. Samo napred majka, dojite bebu, nema ništa zdravije i bolje za bebu.
Dojenje ce spasiti svijet!!!