Preporuke švedske Vlade roditeljima: Deca mlađa od dve godine NE TREBA da imaju pristup ekranima

beba-majka-mobilni-telefon
Canva.com

Deca mlađa od 2 godine ne bi trebalo da budu izložena ekranima uopšte. Ovo je zvanično saopštenje švedske javne zdravstvene vlasti, koje ima za cilj da mladi smanje korišćenje telefona.

„Moramo da vratimo kontrolu i damo deci mogućnost da imaju drugačiju vrstu detinjstva“, rekao je Jakob Forsmed, ministar za socijalna pitanja i javno zdravlje.

Namera švedske politike – i drugih sličnih širom sveta – jeste da smanji ometanja, promoviše zdrav razvoj i pomogne očuvanju nevinosti detinjstva. Međutim, neki stručnjaci se pitaju da li su smernice — koliko god dobronamerne — možda previše nerealne i previše osuđujuće da bi ih se roditelji pridržavali.

Koje su preporuke Švedske?

Postoje četiri glavne kategorije na koje se odnose nove švedske preporuke o vremenu ispred ekrana:

Trajanje. Nema ekrana za decu mlađu od 2 godine, maksimalno sat vremena za decu uzrasta od 2 do 5 godina, dva sata za decu uzrasta od 6 do 12 godina i tri sata za tinejdžere.

Kontrola. Švedska preporučuje da se pridržavate starosnih ograničenja koje postavljaju društvene mreže i kompanije za igre, kao i da roditelji vode računa o tome šta njihova deca koriste.

Spavanje. Nema ekrana pre spavanja ili u spavaćoj sobi. (To je verovatno dobar potez i za odrasle, kažu naučnici.)

Samorefleksija. Roditelji bi trebalo da razmišljaju o sopstvenom vremenu ispred ekrana, koje može da utiče na njihovu interakciju sa decom i da odredi model ponašanja detetu.

Šta druge zemlje predlažu za malu decu?

Švedske smernice za malu decu i ekrane nadovezuju se na slične preporuke na drugim mestima. Druge zemlje predlažu da najmlađa deca koriste ekrane samo za video ćaskanje sa odraslima koje poznaju.

Pedijatrijski zdravstveni stručnjaci u Sjedinjenim Američkim Državama i Irskoj ne preporučuju ekrane pre 18 meseci, osim za video ćaskanje sa odraslima koje poznaju. Prema stručnjacima u Kanadi i Australiji, ta granica se pomera takođe na 2 godine, ali oni, kao i Šveđani, ne prave izuzetke za ćaskanje.

U Francuskoj se preporučuje da deca mlađa od 3 godine ne moraju da budu izložena ekranima — uključujući televiziju.

Zašto treba podržati da najmlađa deca rastu bez ekrana?

Mnogi stručnjaci sumnjaju da postoji bilo kakva obrazovna korist od upotrebe ekrana za decu koja još uvek uče da hodaju, govore, osećaju, druže se i otkrivaju svet oko sebe. Neki takođe brinu da bi previše pasivnog vremena ispred ekrana moglo da učini decu manje aktivnom tokom kritičnih godina.

Sa neurobiološke tačke gledišta, ogroman razvoj se dešava u prvim godinama života. Prema tome, jednostavno ne postoji zamena za trodimenzionalni svet.

Studija koja je uključivala oko 7.100 parova majka-dete, objavljena prošle godine u JAMA Pediatrics, otkrila je da je više vremena ispred ekrana u prvoj godini bilo povezano sa razvojnim kašnjenjima u komunikaciji i rešavanju problema kada su deca imala između 2 i 4 godine.

Koje su kritike na račun politike zabrane ekrana?

Neki istraživači smatraju da je politika zabrane ekrana jednostavno nerealna. Koji roditelj nije dao izbirljivom detetu telefon da bi se smirilo u javnosti ili da bi kupio sebi toliko potrebno vreme za mir i samoću?

Nažalost, duže radno vreme za roditelje, manja porodica, urbanizacija i opšti strah od puštanja dece da se igraju sama napolju znače da su mališani često manje u stanju da se zabavljaju onako kao što smo mi nekada u detinjstvu.

Andrev K. Przibilski, profesor ljudskog ponašanja i tehnologije na Univerzitetu Oksford u Britaniji, rekao je da bi zabrane mogle “posramiti“ roditelje koji imaju malo drugih opcija da naprave drugačije izbore. Takođe je rekao da je količina vremena manje važna od vrste aktivnosti na telefonu. Ipak, podržao je ideju da mora postojati ravnoteže sveta na mreži i sveta van mreže.

Šta je sa decom školskog uzrasta?

Smernice Švedske stupile su na snagu u pravom trenutku, odnosno na početku nove školske godine, taman da se deci ograniči pristup ekranima. U Sjedinjenim Američkim Državama, najmanje osam država ove godine je smanjilo upotrebu telefona tokom nastave.

Na većinu ovakvih ideja i pristupa uticao je izveštaj koji je UNESKO objavio 2023. godine i koji je otkrio da upotreba pametnih telefona može poremetiti učenje u učionici. Čak i samo posedovanje mobilnog telefona u neposrednoj blizini (sa obaveštenjima koja neprekidno dolaze!) dovoljno je da dovede do toga da učenici izgube pažnju sa zadatka koji treba da urade.

Što se Šveđana tiče, još nemaju politiku o telefonima u školama, ali je u planu.

Aska - crna ovca i pisac. Kalinina i Lazareva mama. Žmuova. Budna već tri veka.