Tokom prethodnih nedelja sve škole su započele sa svojim radom u vanrednim okolnostima i svaka škola je našla neki svoj način da se nastavni proces nastavi. Učenicima su organizovana i video-predavanja na televiziji, a pored toga na različitim onlajn platformama, mejlovima, na Vajber grupama razmenjuju se materijali i informacije o tome šta učenici treba da rade i proverava da li su uradili. Svi su se na neki način snašli i adaptirali na novonastalu situaciju i nastavni proces je nastavio da se odvija zahvaljujući ogromnoj motivaciji i velikom trudu svih učesnika u ovom procesu.
Paralelno sa ovim aspektom života i svakodnevnog funkcionisanja, međutim, odvijale su se i još neke promene. Škole je zamenio kućni ambijent, uloge svih nas su se promenile i počele da se usložnjavaju. Roditelji su sada sa svojom decom kod kuće i nastavili su da rade ili od kuće ili na svojim poslovima, u nekim porodicama ima i učenika različitih uzrasta. Nastavici su nastavili da rade od svojih kuća, gde takođe imaju svoje porodice, svoju decu, od kojih su neka takođe učenici. Deca su ostala u svojim kućama, na elektronskim spravama, koja su im sada i mesto za učenje i za društveni život, a često i za zabavu. Sve ono što je bilo uređeno na određeni način u redovnim uslovima, prestalo je da važi. Sva pravila koja su važila, nemaju više efekta, jer su se okolnosti promenile, potrebna su nova prilagođavanja.
Ne treba zanemariti ni to kako se sve ove promene odražavaju na našu psihu. Poštujući sve savete stručnjaka iz oblasti medicine, da bismo se zaštitili i smanjili mogućnost zaraze aktuelnim virusom koji je ovakvu vanrednu situaciju i izazvao, jako je važno obratiti pažnju i na održavanje mentalne stabilnosti. Ovakva situacija može biti okidač za razne burne emotivne reakcije i brojne konfliktne situacije u novom i nepoznatom, takođe nepredvidivom i neizvesnom, sa nemogućnošću tačne procene koliko dugo će trajati. Sve ovo povećava tenzije, frustracije, brige i često se javljaju različiti strahovi, ljutnje ili čak i depresivna stanja.
Treba biti svestan da smo svi ovome podložni i da su ovo sve očekivane reakcije u jednoj neočekivanoj situaciji i da se često smenjuju tokom dana. Tako imamo i promene u uobičajenim i očekivanim ponašanjima, pa „uzorni“ učenici postaju nervozni i burno reaguju, nastavnici kasne sa davanjem informacija, učenici ne ispunjavaju zahteve na vreme, „prepisuju“, nastavnici preopterećuju sa brojem zadataka itd. Ne treba se ustezati da, ukoliko nas osećanja preplave, potražimo i pomoć stručnjaka. Dosta njih pruža podršku takođe onlajn i dostupni su za sve uzraste.
Onlajn nastava iz ugla učenika i nastavnika
Na osnovu raznih iskustava i jednog mini istraživanja obavljenog putem Gugl upitnika, može se steći neki opšti utisak o tome kako učenici i nastavnici doživljavaju onlajn nastavu.
Iz ugla učenika, prednosti trenutne situacije su:
- što što imaju komfornije uslove za rad od kuće,
- što ne gube vreme na putovanje prevozom, samim tim imaju više slobodnog vremena
- što je gradivo u svakom trenutku dostupno na internetu
- što mogu da rade svojim tempom i ne osećaju pritisak
- što mogu da se dogovaraju sa ostalim učenicima oko izrade zadataka
- što su slobodniji da pitaju ako im nešto nije jasno
Ono što oni uočavaju kao nedostatke jeste:
- različiti su načini učenja od uobičajenih
- nedostaje im „živa reč“ i dodatno pojašnjenje
- više se umaraju
- preobimno je gradivo, imaju puno zadataka i obimne zahteve, pa se teže organizuju
- nema vremena za obnavljanje i utvrđivanje
- zahteva puno samostalnog rada i snalaženja
- neizvesnost u pogledu ocenjivanja i strah da će puno stvari biti odjednom na testovima
- što je puno prepisivanja zbog manjka kontrole
- prezasićeni su virtuelnim svetom
Iz ugla nastavnika, prednosti su sledeće:
- lakše se ostvaruje kontinuitet u radu praćenjem redovne izrade zadataka
- efikasnije je, brže i dostupnije
- fleksibilniji je rad
- bolje se aktiviraju stidljiviji i manje aktivni učenici
- svi savladavaju nove tehnologije
- onemogućeni su izgovori da neko o nečemu nije bio obavešten jer postoji pisani trag o svemu
- izbegnute su situacije rešavanja disciplinskih problema na času
Gledajući očima nastavnika, nedostaci ovakvog načina rada su:
- nedostatak kontakta uz pomoć žive reči i interakcije
- neobučenost za korišćenje raznih platformi i nastavu na daljinu
- nemogućnost stvarne provere znanja, nerealnost ocena
- rad tokom celog dana
- „otkazivanje“ tehnike
- teže je dobiti povratnu informaciju od učenika
- teže se rešavaju negativne i neprijatne situacije sa učenicima, jer im je pristup u
- ovakvim okolnostima nepoznat
- postavljanje i poštovanje pravila
Preporuke za bolje funkcionisanje onlajn nastave u vanrednim okolnostima
Na osnovu svih navedenih prednosti i nedostataka koje uočavaju svi učesnici u onlajn nastavnom procesu, preporuke su da se još bolje funkcionisanje može obezbediti dobrom organizacijom radne nedelje, sa jasnijom strukturom da bismo ušli u svakodnevnu rutinu. Tako situaciju činimo jasnijom, poznatijom i predvidljivijom, što ostavlja više prostora za funkcionalnije odnose i izvlačenje pozitivnih efekata iz ovakve situacije.
Nastavite da funkcionišete u okviru svojih uobičajenih uloga (nastavnik, roditelj, učenik), kao što radite i u redovnim okolnostima. To što su deca kod kuće, a nastavici kod svojih kuća, ne znači da roditelji treba da preuzimaju ulogu nastavnika.
Organizujte se u toku dana tako da prepodnevni deo ostavite za „poslovne“ obaveze, odredite do koliko sati završavate. Neka vaš dan što više podseća na dan u redovnoj situaciji.
Planirajte u petak narednu onlajn radnu nedelju. Raspodelite obaveze orijentaciono po danima.
Planirajte uveče naredni onlajn nastavni dan.
Poželjno je da nastavni sadržaji budu postavljeni na samo jednom mestu, kombinacijom pisane reči, delimičnog usmenog objašnjenja i vizuelnog prikaza (predlozi: platforme za učenje: Microsoft Teams, Google Classroom, Zoom, YouTube kanal). Poželjno je da dogovor važi na nivou cele škole.
Postavite rokove do kog se određeni zadaci rade i postavljaju i na koji način se to vrednuje.
Postavite jasne kriterijume za ocenjivanje o ovim uslovima (šta se ocenjuje, kada se ocenjuje, kako se ocenjuje)
Koristite veb alate za onlajn procenu u realnom vremenu – predlozi: Kahoot, Quizlet, Quizalize, Google Forms, Microsoft Forms, Question Pro, a tutorijale za korišćenje možete naći na YouTube-u).
Sadržaje planirajte tako da se ostvare planirani ishodi za taj razred i određenu oblast, da bi deca lakše nastavila školovanje po normalizaciji stanja i povratku u redovne uslove.
Ostavite slobodnog vremena i tokom radne nedelje, a vikendom se više odmarajte i više vremena provodite u druženju sa svojim ukućanima, socijalnim vezama, bavljenju hobijem, zabavnim sadržajima.
Održite ritam tokom narednih par nedelja. To će vam biti od pomoći kada vanredna situacija prestane i kada se vratite svom redovnom režimu funkcionisanja.
Autor: Danijela Andrejić Mićović, školski psiholog
Napišite odgovor