“Обуци се пристојно, не тражи ђавола”

“Погледај је како је обучена, како ли су је уопште родитељи пустили да изађе из куће?!”

Чули сте ову реченицу, или неку њену вулгарну варијацију обогаћену речима “простакуша” или “неваспитана” 100 пута. И ниједном је нисте чули у мушком роду. Није то случајно и није без последица – коментари овог типа женама од најранијих дана у свест усађују ту неку идеју да је њен положај у овом друштву и понашање мушкараца према њој апсолутно условљено њеним облачењем.


У основи свих правила облачења за жене, са којим се први пут сусрећемо кад уђемо у школу, лежи једна веома проста ствар – понашање мушкараца. Девојчицама ће и сами учитељи, наставници и професори често објаснити како не смеју да долазе у школу у сукњама које откривају колена, јер то може да преокупира превише пажње дечака и да их… Омета у учењу. Након тога ће вам родитељи говорити да не треба да идете напоље или у град у краткој сукњи или голог стомака, јер и тамо има дечака. И њих бисте могли да… Ометате. Да изиритирате. Да изазовете ко зна какво понашање.

“Не тражи ђавола, обуци се пристојно”

Заборави на кратке сукње. Немој тај деколте, превише је непристојан. Kакве су то бретеле, као да их ни нема?! Шортс? Никако, пристојне девојке то не носе! Преуска хаљина, превисоке штикле, превелики отвор на леђима, превише плитак струк на панталонама, прекратка мајица и какве су то, побогу, шљокице?

Па, ти као да тражиш да те неко нападне, жено божја?!

Питам се, да ли исти ти родитељи причају својој мушкој деци да је жена више од онога што виде, да не треба да о њој доносе закључке на основу физичког изгледа нити облачења и да свака жена има право да се облачи како она хоће? Да ли им понекад кажу да су најгоре аждаје често обучене у плисиране миди сукње? Да мањак материјала на панталонама не значи и мањак морала и кућног васпитања? Да ли им, онако успут, спомену да то што њих у школи “омета” другарица у мајици на бретеле није проблем те девојчице, већ проблем њих самих, проблем који морају да науче да контролишу?

Џаба се питам, јер одговор знам. Стицајем околности, знам неколико просветних радника који су током каријере више пута трпели изливе беса мајки и очева мушке деце јер је њихово дете нека девојчица “изазвала” непристојним облачењем. То иде до тих размера да су родитељи спремни да прете и уцењују ако их наставник позове на разговор због, на пример, чињенице да је дечак ухватио девојчицу за задњицу на великом одмору. Никад није њихово дете криво. Увек је крива та неваспитана девојчица у шортсу и преуским фармеркама.

“Знате, дечаци су у овом периоду просто такви, то је дечачка ствар, не можемо да га кажњавамо за природно понашање”

Ово је један отац заиста рекао мојој доброј пријатељици, наставници у основној школи, након инцидента на великом одмору. Он је био поносан што је његов син јунак већ у шестом разреду основне школе показао тако јаку склоност ка женском роду, јер очигледно није геј, што је највећи успех једног просечног балканског ћалета. Заправо, први пут кад син без пристанка ухвати девојчицу за дупе, то се у многим кућама слави. Отац и син размене “коске” и намигну један другом, онако шмекерски, јер сад их заувек спаја та исконска хетеросексуалност. Тај чин правог мужјака који није могао да задржи руку кад је видео женско у краткој сукњи. Понос татин.

А она? Па, она само драми! И да није хтела, не би се тако облачила!

И сви климамо главом.

И свима нам је нормално и природно да је жена крива, јер се облачи тако како се облачи.

И прихватамо да мушкарац једноставно ради по инстинктима.

Немојте погрешно да ме разумете, наравно да и дечаци и девојчице треба да знају шта се облачи за коју прилику, шта је за школу, шта за журку, а шта за шетњу градом. У потпуности подржавам правила облачења у школама и генерално примерено облачење и поштовање дрескода – та правила постоје с добрим разлогом. Али, немојте да нам говорити да је реакција мушкараца добар разлог!

Престаните девојчицама да говорите како да се (не)облаче да не би изазивале дечаке. Уместо тога, научите дечаке како да поштују девојчице, биле оне у мини сукњама или дугачким хаљинама. Неће бити лако, али је јако важно. И за дечаке и за девојчице и за све нас.

Извор: noizz.rs