„Pogledaj je kako je obučena, kako li su je uopšte roditelji pustili da izađe iz kuće?!“
Čuli ste ovu rečenicu, ili neku njenu vulgarnu varijaciju obogaćenu rečima „prostakuša“ ili „nevaspitana“ 100 puta. I nijednom je niste čuli u muškom rodu. Nije to slučajno i nije bez posledica – komentari ovog tipa ženama od najranijih dana u svest usađuju tu neku ideju da je njen položaj u ovom društvu i ponašanje muškaraca prema njoj apsolutno uslovljeno njenim oblačenjem.
U osnovi svih pravila oblačenja za žene, sa kojim se prvi put susrećemo kad uđemo u školu, leži jedna veoma prosta stvar – ponašanje muškaraca. Devojčicama će i sami učitelji, nastavnici i profesori često objasniti kako ne smeju da dolaze u školu u suknjama koje otkrivaju kolena, jer to može da preokupira previše pažnje dečaka i da ih… Ometa u učenju. Nakon toga će vam roditelji govoriti da ne treba da idete napolje ili u grad u kratkoj suknji ili golog stomaka, jer i tamo ima dečaka. I njih biste mogli da… Ometate. Da iziritirate. Da izazovete ko zna kakvo ponašanje.
„Ne traži đavola, obuci se pristojno“
Zaboravi na kratke suknje. Nemoj taj dekolte, previše je nepristojan. Kakve su to bretele, kao da ih ni nema?! Šorts? Nikako, pristojne devojke to ne nose! Preuska haljina, previsoke štikle, preveliki otvor na leđima, previše plitak struk na pantalonama, prekratka majica i kakve su to, pobogu, šljokice?
Pa, ti kao da tražiš da te neko napadne, ženo božja?!
Pitam se, da li isti ti roditelji pričaju svojoj muškoj deci da je žena više od onoga što vide, da ne treba da o njoj donose zaključke na osnovu fizičkog izgleda niti oblačenja i da svaka žena ima pravo da se oblači kako ona hoće? Da li im ponekad kažu da su najgore aždaje često obučene u plisirane midi suknje? Da manjak materijala na pantalonama ne znači i manjak morala i kućnog vaspitanja? Da li im, onako usput, spomenu da to što njih u školi „ometa“ drugarica u majici na bretele nije problem te devojčice, već problem njih samih, problem koji moraju da nauče da kontrolišu?
Džaba se pitam, jer odgovor znam. Sticajem okolnosti, znam nekoliko prosvetnih radnika koji su tokom karijere više puta trpeli izlive besa majki i očeva muške dece jer je njihovo dete neka devojčica „izazvala“ nepristojnim oblačenjem. To ide do tih razmera da su roditelji spremni da prete i ucenjuju ako ih nastavnik pozove na razgovor zbog, na primer, činjenice da je dečak uhvatio devojčicu za zadnjicu na velikom odmoru. Nikad nije njihovo dete krivo. Uvek je kriva ta nevaspitana devojčica u šortsu i preuskim farmerkama.
„Znate, dečaci su u ovom periodu prosto takvi, to je dečačka stvar, ne možemo da ga kažnjavamo za prirodno ponašanje“
Ovo je jedan otac zaista rekao mojoj dobroj prijateljici, nastavnici u osnovnoj školi, nakon incidenta na velikom odmoru. On je bio ponosan što je njegov sin junak već u šestom razredu osnovne škole pokazao tako jaku sklonost ka ženskom rodu, jer očigledno nije gej, što je najveći uspeh jednog prosečnog balkanskog ćaleta. Zapravo, prvi put kad sin bez pristanka uhvati devojčicu za dupe, to se u mnogim kućama slavi. Otac i sin razmene „koske“ i namignu jedan drugom, onako šmekerski, jer sad ih zauvek spaja ta iskonska heteroseksualnost. Taj čin pravog mužjaka koji nije mogao da zadrži ruku kad je video žensko u kratkoj suknji. Ponos tatin.
A ona? Pa, ona samo drami! I da nije htela, ne bi se tako oblačila!
I svi klimamo glavom.
I svima nam je normalno i prirodno da je žena kriva, jer se oblači tako kako se oblači.
I prihvatamo da muškarac jednostavno radi po instinktima.
Nemojte pogrešno da me razumete, naravno da i dečaci i devojčice treba da znaju šta se oblači za koju priliku, šta je za školu, šta za žurku, a šta za šetnju gradom. U potpunosti podržavam pravila oblačenja u školama i generalno primereno oblačenje i poštovanje dreskoda – ta pravila postoje s dobrim razlogom. Ali, nemojte da nam govoriti da je reakcija muškaraca dobar razlog!
Prestanite devojčicama da govorite kako da se (ne)oblače da ne bi izazivale dečake. Umesto toga, naučite dečake kako da poštuju devojčice, bile one u mini suknjama ili dugačkim haljinama. Neće biti lako, ali je jako važno. I za dečake i za devojčice i za sve nas.
Izvor: noizz.rs
Majka sam 2 decaka. Sta cemo sa drugom stranom, ucenja decaka da ne sme devojcicu da dira, da joj vrati, jer je ona devojcica? Do sada se desilo 5 puta da je jedna devojcica u parku pocela da ih iz cista mira sutira i udara. Oni su pobegli kod mene da se zale a ja sam im rekla da se ne igraju sa njom i ubuduce da joj vrate. Kada su krenuli da joj vrate 6.put, reakcija njene pratnje je bila nemoj nju da udaras, ona je devojcica…a o tome da devojcice u grupi jure jednog decaka, pa se otimaju za njega kao da je igracka, ljube ga u usta i sl., kako su tek one vaspitane? Dragi moji, i decaci su deca kao i devojcice. Naucite decu da se medjusobno postuju bez obzira na pol, a ne da se kriju iza polova.
Upravo tako, devojcice odavno nisu ono sto su bile, cast pojedinima. Najgore od svega mi je kad vidim neki snjimak gde se okuplja ekipa “devojcica( u ovom slucaju nevaspitanih divljakusa)” i premlacuje necije dete… Roditelji ozbiljno zakazali, steta sto vise nema popravnih domova ili bilo kakve kazne…
Devojcice, to bi trebala da bude kljucna rec u ovom tekstu! A zasto nije? Zasto se devojcice vise ne ponasaju kao devojcice vec kao „zene u malom“. Strasno! Mislim da je najbitnije da roditelji nauce devojcice da su one deca, a ne odrasle devojke. Kao odrasla zeni, majka i osoba koja radi sa decom svaki put se najezim kada vidim devojcice od 10-15 godina, a ponekad i mladje utegnute u usku garderobu, nasminkane, nalakirane, ofarbane kose, neka cak sa tetovazom ili pirsingom. Kada naucimo devojcice da uzivaju u detinjstvu neopterecene modnim trendovima, kad ih naucimo da jednostavno budu deca, da se igraju sa drugarima u parku, da je normalno da u tom uzrastu imaju simpatijice, ali nista vise od toga, kada ozbiljno porazgovaramo sa devojcicama i detaljno im objasnimo zasto je u tom uzrastu rano za momke ili seksualne veze ( nemojte se zgrazavati, ali prosle godine sam naisla na podatak da najmladja majka u Srbiji postala sa 11 godina). E to su strasne stvari! Naravno da decaci treba da postuju devojcice, ali roditelji moraju nauciti devojcice da one prvo postuju same sebe, da razmisljaju svojom glavom, a ne da rade nesto samo zato sto je to uradila njihova drugarica, neka bogata devojcica ili sto je to zaboga in. Preduslov za normalizaciju odnosa u skoli, parku na ulici je da i devojcice i decaci budu “ samo“ deca.
U tekstu “roditelji bi trebali da nauce decu…;; treba da stoji “majke bi trebale da da nauce decu….“.Nadam se da necete pitati ,zasto majke?
„Devojčicama će i sami učitelji, nastavnici i profesori često objasniti kako ne smeju da dolaze u školu u suknjama koje otkrivaju kolena, jer to može da preokupira previše pažnje dečaka i da ih… Ometa u učenju.“
Pišete gluposti!
Ne radi se uopšte o „ometanju dečaka“ već o poštovanju škole kao ustanove.
Kao što devojčicama nisu dozvoljene suknje iznad kolena, tako ni dečacima nije dozvoljeno da na časove dolaze u šortsevima, makar je tako bilo u mojoj školi.
Uostalom, ako nije prostojno da profesor / nastavnik / učitelj, na čas dolazi u potkošulji, onda nije pristojno ni za devočice da dolaze u majicama na bretele.
Učionica nije ni plaža ni diskoteka, niti od nje treba to praviti.
Majka sam devojčice koja sada upisuje srednju školu. U školi se pristojno oblači, po kodeksu škole. Međutim, ne možete od deteta očekivati da u sred leta bude zamotana do grla kada ide u šetnju ili na plažu sa drugarima. Da ne eksperimentiše sa kosom, šminkom, noktima. Pa i sama sam to radila u njenim godinama i niko mi zamerio nije. Danas kao da se vraćamo u konzervativno društvo u kom su žene diskriminisane jer, eto, imaju telo. Samo da napomenem da sam rasla ’80-ih, čak su i nastavnici imali razumevanja i za kraću suknju i za bretele i šminku kada je bio topao dan, važno je bilo da se lepo uči. Današnja zatucanost me izuzetno nervira. Moja majka je nosila kraću suknju ’60-ih nego što je moja ćerka oblači. Jer, ju, ima manijaka a i hormoni kod dečaka reaguju. Manijake bi društvo trebalo da skloni sa ulice, a dečaci da se vaspitaju. Ništa što je prirodno ne bi trebalo da je sramota. Osim kada je neukusno i preterano. Videti devojčicu od 14 – 15 u šorcu, majičici, patikama je meni normalno i simpatično, nek’ me izvini svako ko misli drugačije.