Svake godine u Srbiji se prevremeno rodi oko 4.000 dece. To znači u proseku 11 svakog dana.
Prevremeno rođenje nosi sa sobom mnoga pitanja za roditelje mališana koji je na svet došao kao nedonošče. To su, zapravo, mali divovi čija borba počinje od prvog dana života van maminog tela.
Šta se smatra prevremenim rođenjem?
Trudnoća traje u proseku 40 nedelja. Prevremeno rođena beba je dete rođeno pre 37. nedelje trudnoće. Bebe rođene od 28. do 32. nedelje su veoma nezrele, a one rođene pre 28. nedelje trudnoće smatraju se ekstremo nezrelom.
Deca rođena pre vremena obično su sitnija i nedovoljno razvijena, sa telesnom masom manjom od 2500 grama. Oni su posebno osetljivi, a njihovi organi nezreli, pa je boravak u inkubatoru koji održava idealnu temperaturu i štiti ih od virusa i bakterija, jedini način da se izbore.
Koji je najraniji period rođenja u kom nedonošče može da preživi?
Smatra se da je 24. nedelja trudnoće najranije vreme kad je beba dovoljno razvijena da može da preživi, ali isključivo u ustanovi koja ima adekvatnu opremu i stručnjake koji će brinuti o njoj. Bebe rođene pre 24. nedelje trudnoće u većini slučajeva nisu dovoljno zrele da bi preživele. Velike šanse da prežive imaju bebe rođene posle 32. nedelje trudnoće
Šta utiče na prevremeni porođaj?
Faktori rizika koji mogu dovesti do prevremenog porođaja su brojni. Blizanačka trudnoća, trudnoća kod majke koja je već imala prevremeni porođaj ili povišen krvi pritisak samo su neki od njih. Pored pomenutih, tu su i:
- starost majke (ako ima manje od 18 ili više od 35 godina)
- malformacije materice ili slabost grlića
- vaginalna infekcija
- polno prenosive bolesti
- dijabetes
- bolesti bubrega
- poremećaj zgrušavanja krvi
- gojaznost ili pothranjenost
- izloženost stresu
- siromaštvo
- prethodni abortusi
- itd.
Da li je sklonost ka prevremenom porođaju nasledna?
Nauka nije do sada pronašla čvrste dokaze da se ova sklonost nasleđuje, odnosno da, ako je majka imala prevremeni porođaj, da njena ćerka ima veće šanse da ga i ona sama ima. Posredna veza, ipak postoji.
Naime, oko 30% prevremenih porođaja uzrokovano je infekcijom materice. A ako majka ima gen koji nosi sklonost ka infekciji materice, taj gen može naslediti i ćerka. Na taj način, iako se sama sklonost ka prevremenom porođaju ne nasleđuje, može se reći da indirektna veza postoji.
Zašto prevremeno rođene bebe moraju u inkubator?
Dva su osnovna razloga. Prvi je što bebe koje se rode ranije nemaju sposobnost regulacije temperature tela, već im je neophodno da borave u inkubatoru koji obezbeđuje idealnu temperaturu i vlažnost. Drugi razlog su bakterije i virusi jer i najmanja izloženost nekoj za odrasle ljude bezazlenoj infekciji, za nedonošče može biti kobna.
Kako vi možete pomoći svojoj bebi?
Vašoj bebi treba mnogo pažnje, nežnosti i topline. Zato je često posećujte i ostvarite blizak kontakt sa njom, dodirujte je, tepajte joj. Beba će zapamtiti taj dodir i boju vašeg glasa. To pomaže i njoj i nama.
Ishrana prevremeno rođenih beba
Nakon rođenja, u prvih nekoliko dana, kod svake bebe uobičajeno dolazi do gubitka težine. Taj gubitak je nešto veći kod prevremeno rođene dece, a postizanje porođajne telesne težine može da traje nešto duže u odnosu na decu rođenu na vreme. To se dešava iz više razloga: bebe imaju male energetske rezerve, često imaju teškoće pri hranjenju zbog nerazvijenog ili nedovoljno razvijenog refleksa sisanja ili sistema za varenje hrane.
Vaša beba zahteva specijalnu ishranu. Najbolja hrana za nju je majčino mleko. Iz tog razloga je vrlo važno da majka razvije laktaciju i održava mleko dok ne bude spremna za prvi podoj.
Pročitajte i: Prevremeno rođeno dete – posledice po fizički i mentalni razvoj
Napišite odgovor